Otizm

17 aylıkken kelimeler gitti 18 aylıkken göz teması 19 aylıktan beri de özel eğitim aliyor şuan 5 yaşında.cogu otizm 18 aylıktan sonra ortaya çıkar. Benim çocuğum konuşan ,anlayan, göz teması kuran sosyal bir çocukken pamdemiyle birlikte otizm açığa çıktı.

İnanın hiç böyle araştırmaları bile yapmadan koşa koşa gittim verdim ama sonra eğitimini gördükçe zaten ben bunları evde yapıyorum diye düşünmeye başladım ögretmene hiç böyle olup düzelen öğrencim var diyebilirmisiniz bana dedim tabiki var diye geçiştirdi ama örnek bile vermedi üzülmeyin falan her öocuk farklı dedi

Şuan yaşıtlarından çokmu geride peki

Şuan yaşıtlarından çokmu geride peki
Sosyal olarak evet ama pratik zeka olarak ileride.
- Yaşıtları gibi oyun kuramıyor, oyun oynamıyor, saklbac, kovalamaca, yakar top vs bunlar yok( örneğin arabalarla oyun kuramaz ama LEGO tarzı işçilik gerektiren şeylerle oynar, tek yönlü bir oyun. Legodan araba yapayım oynayayım diye düşünemez LEGO sadece iç içe geçirilir onun için )
-iletişim kuramıyor ,
-kalabalıktan,
-yüksek sesten,
-çocuk aglamasindan ,
-kendinden küçük bile olsa zorba bir çocuktan korkuyor.

Kendinden büyüklerle anlaşıyor. Çünkü oyun yönetmesine ya da kurmasına gerek yok büyük onu yonledirir. Ama öğrenme olarak algıları çok yüksek ( bir anne olarak yazmiyorum bunu ) dil konuşma, duyu bütünleme, bireysel ve grup dersleri alıyor, bu yıl da anaokuluna yazılacak.

Göz teması var isme bakıyor sevdiği arabası olsun rakamları olsun getir deyince getirir sorunca bu ne diye söyler inek köpek at gibi evcil olan hayvanları tanır seslerini çıkarır dönme hırçınlık falan yok dönen şeylere bakma bişey döndürme de yok bıcı bıcı diyınce banyoya koşar bunlar olumlı şeyleri olumsız olanlar istemediği hiç bişeyi dinlemez bu öğrenmek istemez istemediği komutu almaz nesneleri tanımaz stres olunca kendini sıkar yaşı itiibarıyle kendi karşılayabilecegi ihtiyaclarını yemek su gibi karşılamaz acıktıgında susadıgında sadece elimden tutup mutfaga götürür kabızlık var yaşıtlarıyla da oynar sarılmayı ilgiyi sever kardeşini öp derim öper ama beni ve babasını asla öpmez anne baba dede anane araba inek hav hav at sesi eşek sesi Ali bunlar bilincli kullandıgı kelimeler

Her çocuk farklı. Sizin çocuğunuz 1 ayda düzelir diğeri 5 yılda. Otizm gerçekten kapalı bir kutu. Kesin bir dille konuşamaz kimse ,konusandan da uzaklaşın. Mesleğinde kaçıncı yılı , hangi okul ne mezunu bunu araştırın. Çünkü çocuk gelişimi okuyup bilmem ne sertifikası alıp bu işi yapıyorlar. Kurumdaki velilerle görüşün, diğer kurumlara bakın. Aklınızdaki soruları sorun.

O zaman çok da korkmaniz gereken bir durum yok. Sizin elinizi tutup götürdüğünde asla anlamayın, gerekirse ağlasın yerlerde yatsın kendini konuşarak ifade etmesini sağlayın. Yalancı otizm diye de bir şey türedi. Otizm gibi durmuyor. 2 yaş sendromu da olabilir. Tamamen normal olan bir çocuk da inatçı olup öğrenmek istemeyebilir. Yemek yeme konusu eline verin döke saça öğrensin. Bunlar ogretilebilecek şeyler. Sadece sabır işi. Kabızlık tamamen otizmle bağlantılı değil ki kanıtlanmış da sayılmaz. Seçici olduğu için yediği yemeklerden kaynaklı olabilir. Bol bol su verin. Parka çıkarın. Ne kadar çocuk varsa aralarına koyun. Konuşun.

Asla kaşığı eline almıyor eline tutturunca atıyor ama oyuncak kaşığı tutıyor boş bardaktan su içer gibi yapıyor dün akşamdan beri su vermedim söylemedi diye bu akşam babası dayanamadı verdi

İnşAllah kreş iyi gelir bende kreş düşünüyorum

Bu deidkleirnizin çogu bizim kuzende vardı benzer şeyler 2 yaşını doldurdu kreşe verdi anası. Yaşıtlarıyla daha hızlı gelişti. Hala su için aa diyo su demiyo. İletişim kurmaya özen gösterin ben snamıyorum bir sorun oldugunu

Asla kaşığı eline almıyor eline tutturunca atıyor ama oyuncak kaşığı tutıyor boş bardaktan su içer gibi yapıyor dün akşamdan beri su vermedim söylemedi diye bu akşam babası dayanamadı verdi
Oyuncak olanla yesin,içsin. Fark etmez. Gerekirse eliyle yesin. Bunlara takılmayın. Su için elinizi tutup mutfağa mi goturdu aaa salatalık mi istiyorsun, himm bakayım domates mi illa ki istediği şeye karşılık bir çıktı verecektir net şekilde su demesine gerek yok şimdilik uff,buu,ammm artık ne çıkarsa siz de ısrarla aaaaaa benim oğlum su istiyormuss himm al bakalım bu SU diye ısrarla doğrusunu söyleyin. Ama isteklerini görmezden gelmeyin.bu sefer hircinlasir.

Bunu dediğiniz iyi oldu sertifikam var dedi gerçekten de oyun terapisti sertifikası ben bunu düşünemedim

Oyuncak bardaga su koy içmez döker boşşa kafaya dkip ıııahh der aynı şekil yemekte öyle ögrenme komusunda çok inatcı

Bunu dediğiniz iyi oldu sertifikam var dedi gerçekten de oyun terapisti sertifikası ben bunu düşünemedim
Mümkünse bulduğunuz bölgede özel eğitim alanından mezun bir ogretmenle devam edin. Ya da öğretmenden ders alan diğer velilerle üstü kapalı bir konuşun. İlerleme nasıl diye. Örneğin benim oğlumun öğretmeni oğlumun bakışından bile ne hissettiğini anlayacak kadar tanıyor. Ona göre şekillendiriyor dersi.

Birde bu sıralar geri geri yürüyor neden acaba

Birde bu sıralar geri geri yürüyor neden acaba
Parmak ucunda yürüme var mı ? Taklit de ediyor olabilir. geri geri yurudugunde dikkatini başka yere yönlendirin. Alışkanlık olmasın. Hayır yürüme demeyin. Aaa kuş varmış bakalım mi, ya daa ne bileyim o dakika aklınıza ne gelirse.

Arada parmak ucu var
Alışkanlık haline getirmemesine özen gosterin. Hayır,yapma vs diye değil dikkatini başka yöne çekerek. Bir de otururken bağdaş kurdurun. Ayak tabalarina masaj yapın. Çorapsız ve ayakkabısız parkta bahçede yurutun. Farklı farklı şeylere temas etsin. Su ,taş, toprak, çamur, çimen ,köpük ,halı, vs.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…