Otizm Tanısı için İstanbul’da Psikiyatrist Önerisi Olan Var mı?

dimyattakipirinc

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
18 Haziran 2022
132
259
Merhaba, 27 haftalık prematüre doğan ve prematüreliğe bağlı olarak nöbet geçirip hala nöbet ilacı kullanan bir bebeğimiz var. Beynin her iki beyaz cevherinde de hasar mevcut, ancak doktorlar şu an bu durumun ileride ne tür sorunlar yaratabileceği konusunda kesin bir bilgi veremiyorlar. Fizyoterapi alıyoruz ve terapistimize göre bebeğimizin fiziksel bir desteğe ihtiyacı yok. Ancak ismine tepki vermemesi, göz teması kurmaması ve komut almaması nedeniyle bir çocuk psikiyatrına gitmemiz önerildi. Buna rağmen, göz teması sağladığında oyun komutlarını alıyor, çok sosyal bir bebek, akranları ve diğer çocuklarla oyun kurabiliyor. Biz bir oyun gösterdiğimizde de bunu tekrarlıyor. İsmine tepki vermemesine rağmen, sevdiği bir çizgi filmin ismini duyduğunda diğer odadan koşa koşa geliyor. İstanbul’da, otizm konusunda uzman bir çocuk psikiyatristi önerebilir misiniz?

Nörolog, 6 ay önce tanı koymak için henüz erken olduğunu ve gelişiminin gayet iyi olduğunu söyledi. Ancak tabi ki terapist kadar uzun süreli vakit geçirmedi. 6 ay önce ara ara iş yaparken ekrana maruz bırakıyordum, fakat o dönemde ekranı tamamen kestim. Ancak siyah ekran çizgi film müziklerini dinlemeye devam ettik. Sonrasında anlamsız da olsa çıkardığı sesler belirgin şekilde arttı ve daha fazla sosyalleşti. Hiç göstermemiş olsamda önüne ne koyarsam işlevini hemen çözüyor. Babasının benim ellerimizden tutup oyun oynamaya götürüyor. Çocuklara hayvanlara karşı ilgisi gayet güzel. Tepkileri yerinde, tek takıntısı küçüklüğünden beri nerede saat görse eliyle işaret edip oynamak istiyor.

Nörolog, 6 ay önce tanı koymak için henüz erken olduğunu ve gelişiminin gayet iyi olduğunu söyledi. Ancak tabi ki terapist kadar uzun süreli vakit geçirmedi. 6 ay önce ara ara iş yaparken ekrana maruz bırakıyordum, fakat o dönemde ekranı tamamen kestim. Ancak siyah ekran çizgi film müziklerini dinlemeye devam ettik. Sonrasında anlamsız da olsa çıkardığı sesler belirgin şekilde arttı ve daha fazla sosyalleşti. Hiç göstermemiş olsamda önüne ne koyarsam işlevini hemen çözüyor. Babasının benim ellerimizden tutup oyun oynamaya götürüyor. Çocuklara hayvanlara karşı ilgisi gayet güzel. Tepkileri yerinde, tek takıntısı küçüklüğünden beri nerede saat görse eliyle işaret edip oynamak istiyor.
Siyah ekranda olsa arka planda da olsa hiç bir şekilde ekran maruziyeti olmamalı. Premature bebeklerimiz x2 özen istiyor. Zaten hasar almış kücücük beynini bir de böyle ekran ile uyuşturmamalı bırakın kalsın işler.
Bir de emin olmamakla birlikte kullandıgınız nöbet ilaçlarının böyle yan etkileri olabilir, bebeği kullanan bir arkadaşımın yalancısıyım bir araştırın yine de.

Siyah ekranda olsa arka planda da olsa hiç bir şekilde ekran maruziyeti olmamalı. Premature bebeklerimiz x2 özen istiyor. Zaten hasar almış kücücük beynini bir de böyle ekran ile uyuşturmamalı bırakın kalsın işler.
Bir de emin olmamakla birlikte kullandıgınız nöbet ilaçlarının böyle yan etkileri olabilir, bebeği kullanan bir arkadaşımın yalancısıyım bir araştırın yine de.
Doğru söylüyorsunuz ancak maalesef hayatın akışında tüm işleri bırakıp tamamen bebeklerimize odaklanmak her zaman kolay olmuyor. Özellikle babanın çalışma saatleri yoğun olduğunda ve bir destekçiniz de yoksa durum daha zorlaşıyor. Eskiden toplamda 1 saat ekrana maruz kalıyordu, şimdi ise yarım saat müzik dinleyerek oyun oynuyor. Aslında, oyun oynadığı alanda bir ses istiyor ve bu sesin müzik olması da şart değil. Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim, ilacı hemen araştıracağım.

Ekranda hiçbir şey görünmezken şarkı açmak zarar veriyor mu acaba

Ekranda hiçbir şey görünmezken şarkı açmak zarar veriyor mu acaba
Eğer ekrana odaklanıp dalıp giderse bunun da zararlı olabileceğini düşünüyorum çünkü beyin o sırada fazla odaklanıyor. Ancak bir yandan şarkıya eşlik edip, bir yandan da yaptığı şeye devam ediyorsa sorun olmayabilir. Yine de bunun da belirli bir süreyle sınırlı olması gerekir bence.

Arka planda açık olan şarkı veya ekran her türlü odaklanmasını bozar. O sırada oyun oynuyorsa yalnızca oyun oynamalı. Arka planda açık olan şarkı oyun oynarken dikkatini toplamasına engel olur bence.
Doğru, arka planda müzik dinlemek veya ekranın açık olması dikkati dağıtma potansiyeline sahip. Ancak sadece iş yaparken yarım saat müzik açıp oyalanmasını sağlamak, oyun ile arasındaki bağı bozmaz bence. Öyle olsaydı, müziksiz zamanlarda oyun oynarken odaklanma problemi yaşar ve müzik açmamı isterdi. Elbette, her bebeğin gelişimsel tepkisini kendi içinde değerlendirmek gerekir.

Doğru, arka planda müzik dinlemek veya ekranın açık olması dikkati dağıtma potansiyeline sahip. Ancak sadece iş yaparken yarım saat müzik açıp oyalanmasını sağlamak, oyun ile arasındaki bağı bozmaz bence. Öyle olsaydı, müziksiz zamanlarda oyun oynarken odaklanma problemi yaşar ve müzik açmamı isterdi. Elbette, her bebeğin gelişimsel tepkisini kendi içinde değerlendirmek gerekir.
Doğrudur ben de bilir kişi değilim. Ben de prematüre annesiyim nörologumuzun yönlendirmelerini paylaşıyorum. Henüz nöbet öykümüz yok ancak olmaması adına ışıklı sesli oyuncaklar dahi kullanmıyoruz. Bu arada ben de desteksiz bakıyorum, babası yoğun çalışıyor ve çoğu zaman yemeğimiz bile yok ancak problem değil. En azından 3 yasına kadar böyle idare edicez yapacak bi şey yok. 🥹

Doğrudur ben de bilir kişi değilim. Ben de prematüre annesiyim nörologumuzun yönlendirmelerini paylaşıyorum. Henüz nöbet öykümüz yok ancak olmaması adına ışıklı sesli oyuncaklar dahi kullanmıyoruz. Bu arada ben de desteksiz bakıyorum, babası yoğun çalışıyor ve çoğu zaman yemeğimiz bile yok ancak problem değil. En azından 3 yasına kadar böyle idare edicez yapacak bi şey yok. 🥹
İnşallah olmayacaktır. Ancak çocukların belirli bir dönemde konuşmaya başlamaları ve pekiştirmeleri için sesli oyuncaklar öneriliyor. Doktorların bahsetmiş olduğu yüksek ses maruziyeti. Gelişimine katkı sağlayacak sesli oyuncaklarla oynasın bence. Bizim ki piyona seviyor mesela. Flüt, mızıka. Şarkı söyleyen eğitici oyuncaklar falan. Ama gel gör ki ismine dönüp bakmıyor.

İnşallah olmayacaktır. Ancak çocukların belirli bir dönemde konuşmaya başlamaları ve pekiştirmeleri için sesli oyuncaklar öneriliyor. Doktorların bahsetmiş olduğu yüksek ses maruziyeti. Gelişimine katkı sağlayacak sesli oyuncaklarla oynasın bence. Bizim ki piyona seviyor mesela. Flüt, mızıka. Şarkı söyleyen eğitici oyuncaklar falan. Ama gel gör ki ismine dönüp bakmıyor.
Biz henüz düzeltilmiş 9 aylığız. Önermiyor nörologu o tarz oyuncaklar şimdilik. Sizin bebiş kaç aylık?

X