Otizm korkusu

nurveoglu

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
10 Ekim 2024
9
2
24
Merhaba 6 aylık bebeğimde otizm olmasından korkuyorum hemde şüphelerim ikinci aydan beri artarak devam ediyor
Göz teması zayıf karşısındayken adına yada herhangi sese onunla konuşulduğunda tepki vermez yatar pozisyonda bazen bakar uzaktayken de bakar
Parmaklarını oynatıp ellerini uzun uzun izliyor
Bacaklarını heyecan yapsa da yapmasa da yorulmadan çırpıyor tekmeliyor kollarını karnına vuruyor
Kendi kendine sesler çıkarıyor ama harf yada hece değil mmm ğğğ gibi onunla konuşulduğunda gülüyor ama sesli tepkisi yok
Sürekli gözlerini kapatıyor ovusturuyor
Sürekli huzursuz bı bebek yatirinca ağladığı icin dönmeyi bile bilmiyor
Belki aklıma gelmeyen bir çok belirti daha vardır beni en çok korkutanlar bunlar bebeği böyle olup da sonradan duzelenler var mı yoksa durumu kabullenmeli miyim şimdiden teşekkürler..

Bebek çok küçük kesin tanı alması çok zor, bu yüzden uzman görüşleri ile bol konuşma bol temas kitap okuma, ekran kullanmama vs ile büyütmeye devam edin biraz daha büyüdükçe belli olur. Daha çok küçük her bebek aynı değil belki büyüdükce yapacak bazı şeyleri

Üç ay sonra insallah güzel sonuçlar alırsınız

Hayatinizda ekran varsa onu sifirlayin ama bunun otesinde beklemekten baska birsey yok. Daha cok bebek. Her bebegin gelisimi farkli ilerliyor.

Ekran zaten yok umarım dediğiniz gibi olur teşekkürler

Burada nerede otizm belirtisi var.
Göz teması zayıf demişsiniz bir ona takıldım. Gerisi benim bebeğimle aynı yani normal bir bebek. 6 aylık olacak haftaya bebeğim aynı benim bebeğimi anlatıyorsunuz, hiç de anormal gelmedi.
Parmaklarını benim bebeğim de inceliyor, çünkü keşfediyor, öğreniyor. Çıkardığı sesler tabiki anlamsız olacak daha babildama ayı değil ki.
Bence bir doktor görsün, siz normal ve anormal çocuk ayrımı yapamıyor olabilirsiniz.

Öncelikle biraz rahatla canım korkunu bebekte hissedip gerilir otizmde genelde bebekler kendine dokundurtmaz anneyi emmek istemeye bilir göz teması kurmaz istek ve tepkileride sınırlıdır biraz daha takipde kal bunları fazla şekilde gözlemlediğinde çocuk doktoruna gidebilirsin ama lütfen sakin kal inşallah sağlıklı hayırlı güzel bir ömürünüz olur ikinizinde

et ilk çocuğum ve komşumun bebeği yüzümüzü çok inceler çok güzel sesli tepkiler verir aralarında dağlar kadar fark olduğu için endişe duydum yine de doktor takibinde

Fiziksel temasta sorun yok tam tersi kucak delisi emerken göz temasimiz hiç yok ne kadar cabalasam da bazen oturur yatarken bakar ama inceler gibi değil de eli ağzında utana sıkıla teşekkür ederim

Fiziksel temasta sorun yok tam tersi kucak delisi emerken göz temasimiz hiç yok ne kadar cabalasam da bazen oturur yatarken bakar ama inceler gibi değil de eli ağzında utana sıkıla teşekkür ederim
Bence korkulcak bişey yok canım sen mutlu ol bebeğinde mutlu ve sağlıklı olur her durumda tanıdığım güçlü ve mükemmel annelerdensin

Karşısına geçip ce ee yapsanız veya oyunlar yapsanız ne yapıyorsunuz diye size bakar izler mi ?

Bana da anlattıklarınız normal geldi. Siz stres yapmayın, üstelik daha çok küçük. Biraz evham yapıyorsunuz. Allah tüm bebişleri korusun…

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…