Ortodonti (diş teli) bilgilendirmesi

yasmingncc

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
21 Eylül 2016
234
208
28
Selam arkadaşlar, Diş teli takmak isteyen arkadaşlara yardımcı olması sebebiyle konuyu açtım deneyimlediklerimi aşağıda belirtiyorum belki düşünenlere faydalı olur.
Yaklaşık 2 yıl önce başladım tedaviye. Sadece üst dişlerime takıldı tek sorun süt dişimin solundaki dişimin öne çıkık olmasıydı. Görüntü rahatsız etmiyorsa gerekli olmadığını söylediler ama estetik açıdan hi iyi durmadığı için taktırdım.

Ortalama 9 ay kaldı dişlerimde belirli bir dönemin sonunda doktorumla sorun yaşadığım için şişlide bir yerle çalışmaya devam ettim.
Dişlerinizin teli takıldıktan sonra peridiyodik bir tablo oluşturularak her ay düzenli olarak kontrol ediyor doktorunuz, her ay biraz daha sıkıyor ve dişleriniz o alışık olduğumuz görüntüye kavuşuyor. Fakat o görüntü oluştu çıkarayım demeyin çünkü o görüntünün bozulmaması için doktor düzeldikten sonra 5 ay içerisinde çıkarıyor muhtemelen. Diş telinizi çıkardıktan sonra doktorunuz oyun hamuruna benzeyen yumuşak bir cisimi ağzınıza oturtarak ağzınızın kalıbını alıyor (işlem bitiminde ağzınıza oturtulan bu porselenimsi kalıbı saklamanızı öneririm). Bu kalıptan sizin dişlerinizi tamamen saracak bir plastik diş kalıbı oluşturuluyor. diş kalıbını doktoru verdiği talimatlara uygun olarak kullandıktan sonra bu görüntüyü sabitlemiş oluyorsunuz. Herhangi bir kalıbıın kırıılması durumunda saklamanızı önerdiğim o porseleni doktora götürerek yeni bir kalıp oluşturuyorsunuz. (Örneğin ben uyurken dişlerimi sıkıp kalıbı parçaladığım için tekrar yaptırmak zorundayım)

Diş teli takılırken hissettiğiniz acı uçurumun kenarındayken sizi kurtaran kişinin elinizden değilde dişlerinizden tutmasıyla eşdeğer :KK70:

Telleri taktıktan sonra dişlerinizde sıkışma hissediyorsunuz ve başta çok rahatsız edici bir acı oluyor. Bu dönemde sıvı ve yumuşak besinler yemenizi tavsiye ederim zaten acı gitdide azalıyor.

Diş kalıbının kullanımına gelince ben sadece şuan temizliğini yaparken ve yemek yerken çıkarıyorum.
2. yıl gece yatarken (hergün)
3. yıl haftada bir kez takacağım.

Velhasıl kelam, uzun ve zorlu bir süreç. Mesela gülerken tedirgin oluyorsunuz :KK70: ancak verdiği sonuçlar tatmin edici..
Yaş sınırlamasına gelince öyle birşey yok diye biliyorum zaten bende dolu dolu 18 yaşımda taktırmıştım.

Emeğine sağlık, güzel konu ama

diş teli takılırken acı falan yok en azından bu doktordan doktora ve acı eşiğine bağlı olarak değişir.

Fazla abartmamak lazım ayrıca şunu da belirteyim diş teli ağrısı hiç olmadı bende sadece ilk 3 4 gün yemek ısırırken bir sıkıntı oldu yerken olmadı.

X