Önyargı

BenCano

~HürGeneral~
Kayıtlı Üye
17 Aralık 2006
2.221
12
İlginçtir! Kişi ötekini tanımlarken kendini “ak kaşık” ilan ediyor. Etiketliyor.

Hayatın koşturması içinde diğerini anlamaya çalışmak
hiçbir çağda olmadığı gibi günümüzde de moda değil.
Özellikle profesyonel hayatta hiç değil.
Yeni yönetim modelleri falan da fasa fiso.

O ilk bakışta nemrut gülmeyen yüz o,
herkesten kaçan hal ve o sersem duruş...
Başkasına anlatmak zor gelir, işin içinden çıkmak da.
Mutsuz bir dünyaya kapatır kişi kendini.
Diğer tarafta, bilmez önyargı.
Etiket hazırdır, acımasızca yapıştırır: Psikopat!

Kendi acelesi içinde durup başkasını dinleyecek vakti yoktur.
Hem yarışı başkasının kazanma ihtimali vardır.
En doğrusu ön saflarda koşmaktır.

Başarısız olma korkusu tüm benliğini sarıp sarmalamış,
gözü yüksekteki hedefe kilitlenmiştir.
En çalışkan pozuyla koşar.
Bedeli ağır da olsa, hırsına gem vuramaz.
Yalnız kaldığında mutsuzluk krizleri geçirir, geceleri uyku tutmaz...

Hele o “Hm! bir bakışta ne olduğunu anlamıştım zaten”
“Hemen tanırım böyle tipleri” gibi cümleler kuranlar
O her şeyi yapmış etmiş duruş...
İnsanlar hakkında olduğu gibi hayat hakkında da kesin hükümlü olanlardan fenalık gelir.

Dinlemek, anlamaya çalışmak sadece.
Gerekli olan sadece bu!

Zülal Selçuk~

siz önyargılarınızı bi kenara bırakabildinizmi?

alt yazını okuyunca hala önyargılı oldugumuzu anlıyorum. yazıkk halbuki hep kızardım ön yargılı insanlara çok çalışmalıyız çokk .bugünden itibaren söz daha dikkatli olup kontrollü olucam kimseye ön yargılı yaklaşmamak gerek.KENDİNE YAPILMASINI İSTEMEDİĞİN ŞEYLERİ BAŞKALARINA YAPMA. cici olunnn:))

ön yargıyı aştığımız an.. işte başarı bizi bekliyor demektir..teşekkürler deryalı

hayatta en kolay yaptığımız şey ön yargılı olmak ve hemen karşımızdakini bir sözü bir hareketi yada görünüşü yüzünden kınamak.halbuki bu hayatta herşeyin insanlar için olduğunu bu gün önyargılı olduğumuz kınadığımız durumlara her an bizim de düşebileceğimizi düşünebilsek yargılamak yerine anlamaya çalışırdık.heleki evlat büyütüğü halde insanları yargılayanları hiç anlayamam yarın allah korusun tabii ama evladınızın aynı duruma düşmeyeceği konusunda garantiniz var mı?

Link Silinmiştir.

yazınızla bağlantılı konu açmıştım umarım ilginizi çeker:çiçek: sevgiler

Ben önyargılı olmamak için yıllardır öyle büyük bir çaba içerisinde kendimle mücadele ediyorum bir bilsen Canom.İnsanın kendini eğitmesinin yaşı yok.Ben yıllardır herkes tarafından saygı duyulan bir insan olmak ve o çizgide kalmak için, sürekli kendimi eleştiririm, yalnız kaldığım zamanlarda.Doğruyu bulmaya çalışırım.Ve bu doğruları bulmak için de ön yargıdan kurtulmak lazım.

Hele o “Hm! bir bakışta ne olduğunu anlamıştım zaten”
“Hemen tanırım böyle tipleri” gibi cümleler kuranlar
O her şeyi yapmış etmiş duruş...
İnsanlar hakkında olduğu gibi hayat hakkında da kesin hükümlü olanlardan fenalık gelir.

Dinlemek, anlamaya çalışmak sadece.
Gerekli olan sadece bu!
Karar vermeden önce iyice tanımak gerektiğine inanıyorum.Biri hakkında olumsuz düşünüyorsam bunun çok sağlam temellere dayanmasını tercih ederim.Geçmişte hiç anlaşamayacağımı sandığım biri sonradan çok yakın arkadaşım olmuştu.konu çok güzel. tam da anket düzenleyecektim bu konuyla ilgili.

siz önyargılarınızı bi kenara bırakabildinizmi?

evet bırakabildim. bilmiyorum belki de hiç önyargılı olmadım. herşeyde mütevı olmaya çalışırım ama allahımın bir lütfu olsa gerek her zaman empati yaparım hep davranışlarının altında bir neden ararım. kendimi onun yerine koyar o şeklide düşünürüm. zaten insanları yargılamamk benim neyime en kimim ki onları yargılayayım.

harikasın özom ama bu yaratılıştan ziyade öğrenilmicek bi durum olmasa gerek yani insan kendinii ben böyle yaratılmışım diye doğrudan alıkoymamalı
önyargısız olmak ta bunlardan biri
bunun için elinden geleni yapmak gerek...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…