Olgun insan

**SU**

çocukta yaparım kariyerde
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
643
9
48
Değerli arkadaşlarım sizlere kısa olarak olgunluk üzerine bir kaç kelam etmek geldi içimden..Ne yazık ki zamanımızda fazla olgunluk gösteremiyoruz gibi geliyor bana..Ama bazen de şaşırıyoruz tabi yaşı küçük ama olgunluğa erişmiş erdemli kişilerle de karşılaşıyoruz..

Olgunluk yaşta değil baştadır demiş büyüklerimiz.Bazen çok genç kimseler arasında bile olgunluğa erişmiş olanlara rastlanmaktadır.Çevreleri ile yakından ilgilenen,gözlemci,olayları iyi değerlendirmesini bilen kimselerin daha çabuk olgunluğa erişecekleri psikologlar tarafından önerilmekte..

Bencil ve kendi çevresinden çıkamayan kimselerin olgunlaşmaları daha güç olur.Böyleleri sadece kendilerini düşündükleri için gerekli ruh gelişimine sahip olamazlar.Kısaca;

Olgunluğun özellikleri şunlardır:

- Kendini tanıma
- Kendine ve başkasına saygılı olmak
- Anlayış
- Açık yüreklilik
- Kendine güven
- Hoş görü
- Arzuları firenleme gücü
- Çalışkanlık
- En önemlisi sabretmesini bilmek.

Bu özellikleri geliştiren kimselerin,olgun insan olmamaları için hiç bir neden kalmayacaktır.Genç yaşlarda olgunluğa erişen kimselerin başarıları ve toplum içindeki yerleri de ona göre daha büyük ve itibarlı olacaktır..Benim gençliğime tek bir sözüm var saygı erdemliğin en güzel başlangıcıdır..Önce kendimize saygılı olalım ki başkalarına da saygı ve sevgi göstermesini bilelim..Hepinize yüreğimden saygı ve sevgilerimi yolluyorum...
:1hug:

Tesekkür ederim canim, güzel bir konuya deginmissin. Bazi insanlarda yetisdigi ortamdan dolayi olgun olabiliyor. Eger mesela herseyi yapmaya imkani yoksa, veya basindan bir olay gectiyse. Bencede olgun yasta degil bastadir..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…