Okulda idare problemi ( tecrübeli öğretmenler bakabilir mi..)

yokoyledunya

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
5 Ekim 2024
5
1
25
Merhaba herkese. Ben bir ilkokul bünyesinde bulunan anasınıfında ücretli öğretmenlik yapıyorum. Bu henüz 2. senem. Okul öncesi öğretmenliği mezunuyum ama atanamadım. Neyse konu şu ki bana 4 yaş sınıfı verildi. İlk defa 4 yaş çalışıyorum bu sene ve mevcudum 20 + olarak kaynaştırma öğrencim var ve hiç yardımcı yok tekim. Geçen sene de aynı okulda ikinci dönem çalışmıştım ve gayet iyiydi hatta benden memnun oldukları için tekrar çağırdılar ama bu sene çok sıkıntılı geçiyor. Bir tane veli uyum haftasını kaçırdı. Sonradan çocuğu getirdi ama çocuk asla alışmıyor yani aileden biriyle fiziksel bir teması olmadan 2 dakika bile sınıfta duramıyor. Ve ben kapının önünde sürekli çocuk ve babası ya da annesi varken kaç gün sınıfta öyle diğer çocuklarla vakit geçirdim sayamadım. Alışır belki diye bekledim ama yok alışmadı yani çocuk. Ben de birkaç haftanın sonunda veliye çocuğunun henüz okula hazır olmadığını söyledim ve açıkladım. Zaten diğer alışan çocuklar da çok hassas olduğu için etkileniyorlar vs bundan bahsettim. 4 yaş da zorunlu değil seneye de anaokuluna gelecek zaten bu kadar zorlamaya gerek olmadığını söyledim. Tabi bunu tamamen tavsiye olarak söyledim ve rehber öğretmene yönlendirdim. Şansıma rehber öğretmen o hafta raporluydu.

Bunlar okuldan memnuniyetsiz ayrıldılar. Sonra bir daha çocuğu getirmediler ama okula gelmeye devam ettiler çünkü bir yaş büyük oğulları 5 yaş sınıfına gidiyordu bizim okulda. Her neyse benim bu tavsiye konuşmam üzerinden 1-2 gün geçti. Sabah kapıdan bir çocuğu teslim almak için gittim ve alışmayan çocuğun babası da oradaydı büyük oğlunu getirmişti. Ben öğrencimi alıp arkamı dönüp gittim. Adam arkamdan "seni öğretmen yapanı ..." Şeklinde küfür etmiş ben duymadım fakat okulda çalışan görevli ve benim bir velim duymuş. Tutanak vs tuttuk. Ben müdür yardımcısı ile konuştum hani ben bu adamla bu saatten sonra muhatap olmak istemiyorum zaten çocuk da alışmamıştı okula sınıfımda olmasın lütfen diye. Bunlar pek umursamadılar beni. Sonra adam arkamdan uyduruk şikayetler etmeye başlamış öğretmen okulda galoş giymiyor hijyen yok vs diye. Müdür de bununla konuşmaya gitti güya beni savunacak. Konuşmada adam haklı çıktı diye diğer öğretmenlere haber vermişler.

Ben hiç güler yüzlü değilmişim çocukla ilgilenmemişim birebir vs. Bu sırada ben 20 kişilik bir sınıfta tek başımayım. Ayrıca hakarete uğramış olan da benim nasıl haksız oldum anlayamadım. Ben de sinirlendim müdürün benim arkamda duramamasına çünkü ortada bir hakaret durumu var yani. Diğer meslektaşlar da baya sinirlenip müdürle konuşmuşlar bu konuda galiba benim haberim yoktu. Gidip ben de ayrıca konuştum bana şu dendi 1 hafta daha çocuğu okula alıştırmaya çalış. Ben de nasıl yani dedim bu insanlarla bu saatten sonra muhatap olmak istemiyorum dedim artık bir faydam da dokunmaz baştan güven bağı zedelendi yani. Fakat resmi olarak böyle bir şey yapılamaz vs dendi.

Bir de müdür beni doldurulmuşsun sen diye suçladı. 'O zümrendekilere güvenme madem bu kadar savunuyorlar seni neden 4 yaşı sana vermişler' dedi. Ama ben de rahatsızım bu konudan doldurulmadım diyorum. Benimle ters ters konuştu 'ben bu ağzı biliyorum' vs dedi. Diğer öğretmenlerle bu şekilde konuştuğuna hiç şahit olmadım ve çok canımı sıktı bu durum. Arkamda durduğunu iddia etti ama beni tek savunması hakaret konusunda yanımda olan hocalara niye buna 4 yaşı verdiniz demek. Böyle diyince diğer öğretmenlere olan güvenim de sarsıldı. Müdür arkamda zaten durmuyor vs inanılmaz soğudum okuldan. Güven ortamı yok hiçbir şekilde. Bana kafayı takan adam her gün okulun kapısında. Müdür de diyor ki 'karakol mu burası da o girmesin bu girmesin kontrol edeyim ben'. Henüz hiçbir şey söylemedim ve yapmadım ama bırakmayı düşünüyorum. Gerçekten kendimi güvende hissedemiyorum. Ne yorum yapabilirsiniz bu durumda?

Tüm yazdıkların "o bunu demiş" "bunlar şunu yapmış" halinde. Hep bir üçüncü ağızdan duyduğun şeyler var ortada. Anladığım kadarıyla veliyle birebir hiç konuşmamışsın. Başkalarının laflarıyla hareket etmen hiç doğru olmamış. Ama meslek hayatında böyle tartışmalara çok denk geleceksin, özellikle anaokulu, ilkokul süreçlerinde zaten öğrenciye ek veliyle yine birebir görüşüyorsun.

Senin tecrübesiz olduğunu bilerek kalabalık 4 yaş sınıfını sana vermeleri doğru olmamış. Müdür o konuda haklı.

Çocuğu okuldan almazlar, sen veliyle muhattap olma, okulun rehberliği ve müdür konuşsunlar konuyu. rehberlikle hareket edip alıştırsınlar sınıfa çocuğu, bir konuşma veya bir başka gelişim sorunu yoksa 4 yaş çocuğu alışır sınıfa.

Şöyle bir durum oldu. Müdür benimle birebir iletişim kurmuyor. Mesela olay benimle ilgili fakat gitmiş diğer öğretmenlere söylemiş. Bana onlar söylüyor. Ben yanına gidince zahmet edip yüzüme bakıyor onda da cidden tersleyerek konuştu. Yani ben olayları hep üçüncü şahıslardan duydum. Doğru düzgün anlatan olmadı bana idareden. Bir de sanıyorum adam alıştırma sürecinde onu sınıfıma almışken gizlice video vs çekmiş. Müdür ağzından kaçırdı. Sorduğumda da koridoru falan çekmiş diyip geçiştirdi. Bu tavrı hiç hoşuma gitmedi maalesef. Yani şu an güvenim cidden çok zedelendi. Biraz da sebebi dediğiniz gibi sadece çevreden duymamdan vs ama bu kadar dikkate alınmıyorsam en azından düzgün bir açıklama yapılacak kadar, böyle bir durumda da burada ne işim var diye düşündürttü beni

Ben olsam kendimi yipratmaz ayrilirdim.( Maddi olarak bu paraya çok muhtaç değilseniz ki kuş kadar para)

Ben olsam kendimi yipratmaz ayrilirdim.( Maddi olarak bu paraya çok muhtaç değilseniz ki kuş kadar para)
Çok şükür değilim. Sadece çocuklar için vicdan azabı çekiyorum ama tek yaşadığım sıkıntı bu da değil eve gelip her gün ağlıyorum birden fazla problem var. Ve sanki suçlanıyormuş gibi hissediyorum velilere yeteri kadar sert olamıyorum diye. Belki de böyle cidden bilmiyorum söyleyeceğimi söylüyorum aslında ama yeterli olmuyor herhalde. Elimden geldiğince az iletişim kurmaya çalışıyorum ama niye bugün pano yapmadınız diye soran mı dersiniz, okulda elini yıkarken kolu ıslandı gece ateşi çıktı diye saçma bir vakit rahatsız eden mi dersiniz her telden var. Hepsine yetişemedim belki de kendimi de çok sorguladım bu bir ayda gerçekten mesleki olarak...

Bu kadar mutsuz hissediyorsanız ve kazandığınız paraya ciddi derecede ihtiyacınız yoksa ayrılıp KPSS çalışabilirsiniz. Müdür diğer öğretmenlere iyi davranıp size farklı davranıyorsa tecrübesiz gördüğü ve ücretli olarak çalıştığınız için olabilir. Siz bu kadar çaba harcarken bir sene sonra onlar sizle devam etmeyebilir. Müdürün böyle bir hakkı olduğunu düşünmesi bile size karşı tavrını etkiliyordur. Anladığım kadarıyla siz iyiyseniz onlar size iyi davranıyor.

Olaya gelirsek veliye tavsiye vermişsiniz ama öğretmen siz olduğunuz için bu tavsiyeleri sınıfta çocuğu istemiyorsunuz gibi algılamışlar. Eğer gerçekten bu bir tavsiye ise onlar çocuğu bir daha getirmediğinde, onlarla iletişim kurarak, çocuğu getirmemelerini sorgulamamışsınız. Çocuk uygun değilse bile böyle şeyleri tek başınıza söylemeyin, ilerleyen yıllarda. Rehberlik ve müdürle konuşun ya onlarla birlikte söyleyin ya da uygun bir dille söyleyeceklerine inanıyorsanız onlar söylesin. Bu arkanızdan söylenen laf olayında ise direkt tutanak tutmak daha da çatışmaya sebep verir. Çünkü olayı başka birilerinden duymuşsunuz. Zaten gerilimli olduğunuz biriyle dilekçe, tutanak daha da gerilim yaratır. Yüz yüze konuşun, niyetinizi anlatın, sınırlarınızı çizin tabii ki, velinin her dediğini yapmayın ama çözüm de sunun. Sanki bu olayda siz de veliden biraz kaçmak istemişsiniz gibi hissettim.

Bu olayların hepsi yeni yeni deneyim kazandığınız için zaten. İnsanları tanıyorsunuz, sorun çözme yollarını bulmaya çalışıyorsunuz. Alışmayan bir çocuk sizi tabii ki zorlamış, belki seneye gelse de aynı davranışı olacaktı ama onu da bilmiyorsunuz. Ama belki sizin sınıfınızda olmayacaktı, belki bu durum sizi rahatlattı.

Eğer devam edecekseniz, veli savaş kazanmış gibi gelecektir. O yüzden sizin daha fazla çözüm odaklı olmanız, niyetinizi ve çocukları için orada olduğunuzu açıklamanız gerekli. Aranızda olanları silip çocuk için birlikte hareket etmelisiniz. Tabii ki sınıfta her çocukla ilgilenin ama alışmayan çocukla bağ kurmaya çalışın, aileyle bağını kopartmamış ve dış dünya ile ilk iletişimi sizsiniz. Sizle nasıl bağ kurarsa dış dünyaya da öyle davranacak. Eğer aileyle gerilim devam ederse bu çocuğa yansır ve çocuk dış dünyanın kötü ve korkutucu bir yer olduğunu hissetmeye başlar.

Umarım her şey daha iyi olur ve çözüm bulursunuz.

Ya bi kere 20 kisilik sinif bi de 4 yas grubu.. bizim mevcudumuz 12 ogretmenimizin yaninda bazen 1 bazen 2 stajer abla yardimci oluyor. Bizim cocuklarin sinifi da 60 aydan kucuk. Ki ogretmenimiz de deneyimli bir ogretmen olmasina ragmen durum boyle. Size haksizlik etmisler. Ogrencinin velisiyle ugrasmak da ayrica can sikici bir durum. Mudur bu konuda destek olmuyorsa ve veli de bunu hissetmiyorsa daha cok hakarete maruz kalirsiniz. Sizin deneyimsiz olmanizdan yani henuz mesleginizle ilgili yirtilmamis olmanizdan faydalaniyorlar bence. Tepkisiz kalirsaniz bu boyle devam eder. Yazik gunah tek basina 20 kusur cocukla heleki 4 yasinda cocukla ugrasmak ne demek.. bizim grubumuzda da henuz okula hazir olmayan bir ogrenci vardi. Sinifta mumkun degil durmuyordu annesinden ayrilmiyordu. 2 hafta alistirmayi denedi ogretmen baya ugrasti ama bakti olmuyor, diger cocuklarimla ilgilenemiyorum sizin oglunuzu da uzmenin alemi yok seneye getirin daha rahat olur gb bir konusma yapti annesine. Ve iki haftalik denemenin ardindan ayrildilar. Bu cok normal. Bu insanlar zannedioki elinizde bir degnek cocugun butun korkularini yok edip okula alistiricaksiniz. Halbuki bunu yapmasi gerekn anne ve baba aslinda. Benim oglum da bu yil ilk defa anasinifina basladi 4 bucuk yasinda. Fakat ben baslamadan once son 1 yilimi arkadaslarimin cocuklarini arkadaslarimla birlikte okuldan alarak gecirdim. Amacim oglum okul ortamini gorsun siniflari gorsun o okulun bahcesinde biraz oynasin ortama alissindi. Ve cok sukur de emegimin karsiligini aldim. İlk gunden beri gayet guvenli ve mutlu bi sekilde basladik okula ve hic problem cikarmadi oglum. Annenin babanin emek verip akil edip de yapmadigini size yuklemeleri cok uzucu. Umarim sorunu halledersiniz. Sabirlar diliyorum..

Bu hakaret olayından sonra ben biraz veliden kaçmak istedim evet çünkü çok rahatsız oldum. Bir de adam ben öğretmenle yüzleşeceğim yok benden özür dilesin vs diyormuş. Güvenemedim. Hakaret olayı vs hiç yaşanmasa kesinlikle aile ile iletişime geçerdim ama yapamadım.

Ve çocuğu getirmemeleri konusunda gerçekten tavsiye verdim güzelce açıkladım zaten neden böyle bir konuda yanlış yönlendirme yapayım ki? Benim hatam rehber hocayı beklememek oldu herhalde ama ben söylediklerimin bu kadar yanlış anlaşılacağını kestiremedim. Çocuğun konuşması ve gelişimini yaşıtlarına göre geri buldum. Özellikle aileye olan bağımlılığını da buna bağladım. Sağlıklı bir bağ değil tamamen bağımlılıktı. Bir de ailenin en küçük çocuğu olduğu için benim anladığım kadarıyla her dediği yapılmış şimdi de laf söz geçmiyor. Aile de ben söz geçiremediğim için beni suçlu buldu. Şeker, çikolata, oyuncak hediye etseniz alışır vs diyorlardı. Ama kimseyi o şekilde alıştırmadım uygun da bulmuyorum.

Bu şekilde yani aslında ben normalde bu kadar mutsuz değildim fakat başından beri olan düzensizlik ve sonrasında yaşadıklarımdan sonra böyle hissetmeye başladım. Teşekkürler fikir verdiğiniz için

Evet gerçekten durum böyle. Okulda düzen olmayınca kayıt almışlar da almışlar. Hani sonrası nasıl geçecek hiç düşünülmemiş. Oğlunuzun kolay uyum sağlamasına çok sevindim ve bence de kesinlikle sizin çabanızın etkisi çok. Teşekkür ediyorum desteğiniz için

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…