öğretmen arkadaşlar sınıflarındaki isimlerden istatistik yapabilir mi?

canimkardesim

Guru
Kayıtlı Üye
6 Mayıs 2008
212
0
Selam arkadaşlar öğretmen arkadaşlar çocuklarla en çok haşır neşir olan arkadaşlar. dönem dönem moda isimler olduğundan sınıflarda birden fazla aynı isimde çocuklar oluyor. bunun için basit bir istatistiki bilgi toplarsak çocularımıza az duyulmuş özel isimler koyma şansımız artar diye düşünüyorum. evet arkadaşlar sınıflarınızda son zamanlarda en çok duyduğunuz isimler neler? hadi bekliyoruz yardımlarınızısositososito

Çok güzel bir konu!
Ben öğretmen değilim, fakat ilkokulda öğretmenlik yapan bir arkadaşımdan aldığım bilgiler.

Üst sınıflardaki kızlar: Büşra,Esra,Kübra, Merve, Seda
Üst sınıflardaki erkekler: Burak,Emre, Mehmet, Mustafa, Tolga,

Alt sınıflardaki kızlar: Damla, Ilayda,Irem, Melis,Sena
Alt sınıflardaki erkekler:Berk,Efe, Emir, Enes, Kerem

Ben Esra'nın pöpüler bir isim olduğunu bile bile koydum.. oğlum bu isimde çok ısrar ettia.s

canım ben anaokulu öğretmeniyim.gerçekten dediğin gibi her sene bir furya esiyor sınıfımda. bu sıralar efe isminden geçilmiyor. 2 ve 6 yaş arası öğrencilerimiz arasında çok fazla efe var. oğlumuz olsaydı ömer efe koymayı düşünüyordum ama sırf bu yüzden vazgeçtim. zaten Allah izin verirse kızımız olacak. kızlardanda buse, beria, ecrin, şevval isimlerine sıklıkla rastlıyorum.
bundan bir kaç sene öncede arda , kaan ve yağız isimleri çok popülerdi. ondan önce de , çok fazla talha emir, enes ve aleyna vardı. gerçekten dediğin gibi zaman zaman bazı isimlerde patlama oluyor. ben kızıma kısmetse Dilruba ismini koyucam.

cnm eger şuan koyacaksan sakın çınar defne eymen sarp su koyma çünkü bu yıl genelde bunlar koyuluyo bende anasınıfı öğretmeniyim her yıl doluyo sınıflar böyle aynı isimlerle bizde zorlanıyoruz bu yıl da dila lar çokdu bi arkadas dilruba demiş benim geçen yıl çok vardı dilruba dilanur dila da 2 tane bu şekilde 4 tane kız vardı

Bende sınıfımdan hoşuma gidenleri ileteyim:
Eylül , Marta su , Belinay , Kayra , Emel Sude ,Berzan ,Oytun ,Neva ,Asena,Selina............................

benim kuzenim 3. sınıfa gidiyor ve isminin sonuna nur eklenmiş 4 kız arkadaşı var hemde aynı sınıfta okula ilk gittiğimde şok olmuştum
isimleri vereyim
hiranur
ecenur
elanur
zehranur

Son düzenleme:
valla ben sana yeni doğan bebeklerin istatiğini söliim canım
hiranur
hira
ecrin
ceylin
naz
ada
ela
duru
defne
cemre
su
nisa
ravza
dilruba

bunlar kız isimleri

yiğit
efe
yagız
ege
can
berk
baturalp
kayra
çağan
kutay
alptuğ
tuğra

erkeklere gelince

sakın emir enes talha ceylin ecrin koyma bence sınıfta o kadar çok varki benim hepsi birbirine karışıyoo birde gına geldi artık

benim en çok beğendiğim kız çocuğu isimleri

Masal

Şölen

erkek ismide

Yamaç

değişik ve çok duyulmuş isimlerde değil

valla ben sana yeni doğan bebeklerin istatiğini söliim canım
hiranur
hira
ecrin
ceylin
naz
ada
ela
duru
defne
cemre
su
nisa
ravza
dilruba

bunlar kız isimleri

yiğit
efe
yagız
ege
can
berk
baturalp
kayra
çağan
kutay
alptuğ
tuğra

erkeklere gelince

evet bu isimleri bende çok sık duyar oldum. eline sağlık güzel bir liste toplamışsınsengözlerimebaksanab
rüzgar, poyraz, batuhan da benim aklıma gelenler bunlara ek olarak.
Hayırlısıyla benimde bir oğlum olacak ve isim konusunda karar veremedim. bu şekilde dönem dönem duyulan isimlerden olsun istemiyorum açıkçası. bir arkadaşta Yamaç demiş ben de beğeniyorum ama bakalım:1rolleyes:

bizim zamanimizdada kizlarda tugba,duygu ve esra erkeklerdeyse emre ve burak isimleri modaydi :)
hic abartmiyorum ortaokulda bizim sinifta 4 duygu 3 tugba vardi :)
ilerdede bunlarin yerini sular nazlar nurlar adalar durular ecrinler baranlar eymenler efeler alacak:)

bence duyulmamış isimden ziyade eskiden beri varolan isimlerden koymak çok mantıklı
mesela önceden ecrin çok duyulmamış bir isimdi
şimdi bir baktım anaa herkes ecrin olmuş
sonra erkeklerde çınar doruk eymen falan
ben bu nedenle oğlum olursa adını muhammet emir ya da mehmet emir
kızım olursa da elif gökçe ya da zeynep elif gibi bir isim koymak istiyorum
tabi kararım sık sık değişiyor
şuan hamile bile değilim ama çocuğum olduğunda da sırf moda diye ya da değişik olsun diye bir isim koymam
sonra sevgili öğretmenlerimize zorluk olur ve de çocukları ayırt edebilmek için ya kullanmadıkları ismiyle ya da küçük ecrin,büyük çınar gibi sıfatlarla seslenmek zorunda kalırlar

erkek ismi DUHAN ki kuranda geçiyor suredir anlamı duman demek o yüzden biraz sıkıntılı.ona yakın DUHA var bu da kuranda geçiyor anlamı kuşluk demek söylenişleri güzel anlamlarına çok takılmazsan.anasınıfı öğretmeniyim ben.bu yıl hoşuma giden kız ismi BADENUR oldu.bir de CEREN var.benım hoşuma giden bir isim de TUANA.keşke çocuğum olsa da isim düşünsem bende.isim kolay.yaşadığınız mucizenin kıymetini bilin bence.sevgiler.

Ya arkadaşlar ben de tecrübelerim içinde şuna belirgin olarak şahit oldum ki,bazı isimler çok belirgin karakterlere sahip oluyor.Çocuğunun ismi bunlardan biri olanlar varsa kusura bakmasınlar ama mesela, ENES' ler illallah denecek düzeyde yaramaz,ESRA'lar da genelde huzursuz,yada içe kapanık,ya da anlaşması zor olan kızlar oluyor.Şımdi aklıma gelen başka isim yok ama bu gibi isimlerin bana çağrıştırdıkları bazı genellemeler oluyor.

X