Öğrenilmiş Çaresizlik

secret85

Guru
Kayıtlı Üye
17 Ekim 2009
90
0
Merhaba, mesleğine yeni başlamış olan bir arkadaşıma yardımcı olmak istiyorum. Ancak nasıl başlamam gerektiğini bilmiyorum. Tuhaf davranışları oluyor bazen kendine olan güveni de değişkenlik gösteriyor. Bi bakıyorum çok iyi bi bakıyorum herşeyden vazgeçmiş işini bırakmayı düşünüyor. Kalabalık ortamlarda bulunmaktan hoşlanmıyor huzursuz olduğunu söylüyor; ama işi gereği sürekli insanlarla diyaloğ kurması gerekiyor. Örneğin: karşısındaki kişiye çok kızıyor içinden sanane sen kimsin demek geliyor ama bir türlü bunu söyleyemediğni veya kızdığı herhangi bir konuda birşeyler söylemek istesede söyleyemediğini anlatıyor. Aslında içinde var olan bir enerjiyi açığa çıkarması gerekli diye düşünüyorum. Bunu başarabileceğine inanmama rağmen, kendisini ikna edemiyorum. Sanki; onu boşu boşuna gazlıyormuşum gibi düşünmeye başladı:
- "Ya bana bunları anlatma ben kendimi biliyorum,yapamıyorum olmuyor işte" gibi cümleler kuruyor. Bu çaresizliğinden kurtulması için ona nasıl yaklaşmalıyım. Sabırsızlıkla tafsiyelerinizi bekliyorum.

Secret, eğer arkadaşınızda bazı psikolojik sıkıntılar varsa, siz nasıl davranırsanız davranın, maalesef bu sıkıntıları aşmasını sağlayamazsınız.
Sizin istediğiniz cevabı vermediğimin farkındayım, ama yapmanız gereken arkadaşınızı bir uzmana başvurma konusunda yüreklendirmek.
Bu sayede arkadaşınız kendisini tanıyacak, sıkıntılarının nerelerden kaynaklandığını öğrenecek ve bu durumun bir mecburiyet olmadığını, bu durumu yönetebileceğini öğrenecek.

X