Tuvalet Eğitimi Oğlum 3 yaşında sürekli kabız

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.

dilegno

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
21 Ağustos 2011
50
7
kakası geldiğinde yapmıyor korkuyor bu yüzden tuvalet eğitimini başlatamadık.ben bezine yapsa şükrediyorum.o derece zor durumdayım sürekli kayısı veriyorum,aç karnına zeytinyağı veriyorum kakası geliyor ama kendini kasıp kakasının çıkmasını engelliyor bu böyle günlerce sürüyor ne yapacağımı şaşırdım farklı bir önerisi olan var mı arkadaşlar çok üzülüyorum bu duruma!!

öncesinde tuvalet terbiyesi vermeye kalkıştınız mı?

Çocuk cerrahına gittiniz mi?
Kabızlık sorunu temelde psikolojiktir. Tuvalet eğitimine geçtiğinizde her sabah ya da akşam yemekten sonra düzenli bir şekilde çocuğunuzu 10-15 dakika tuvalete oturtmalısınız. Sanılanın aksine lifli gıdalar yenmesi değil düzenli dışkılama bu sorunu yeniyor. Arkadaşım kızındaki kabızlık sorununu bu şekilde yendiler. Bez bırakılsa bile devam eden bir durum bu. İşin sırrı düzenli dışkılama alışkanlığı kazandırmada. Allah kolaylık versin.

kakası geldiğinde yapmıyor korkuyor bu yüzden tuvalet eğitimini başlatamadık.ben bezine yapsa şükrediyorum.o derece zor durumdayım sürekli kayısı veriyorum,aç karnına zeytinyağı veriyorum kakası geliyor ama kendini kasıp kakasının çıkmasını engelliyor bu böyle günlerce sürüyor ne yapacağımı şaşırdım farklı bir önerisi olan var mı arkadaşlar çok üzülüyorum bu duruma!!
benim kızımdada aynı sorunu yaşıyoruz o kadar zor yapıyor bazen kusuyor , kızarıyor bozarıyor . ne denediysek olmuyor neler denemedim diğer annelerin dediği gibi ancak düzenli tuvalet oluşmaya başladığı zaman sorun çözülüyor dediler
asıl benim merak ettiğim doğumunuz sezaryanmiydi sezaryen olanlarda genelde bu sorun görülebiliyor vede ben hamileliğimde fazla hareket etmedim vaktimin çoğunu uyudum tabiri caizse:)ben bundan dolayı kızımın kabızlık olabileceğini ihtimal dahilinde bulunduruyorum

Merhaba..Benim de 1,5 yaşında ikizlerim var..Oğlum günde 1-2 ,bazan de 3 defa kakasını yaparken kızımda kabızlık sorunu var... :KK43:
Aynı şartlar altında olan iki çocuk..Yedikleri ,içtikleri aynı..Gördükleri ilgi alaka da aynı...Henüz tuvalet eğitimine de başlamadım..Bez bağlıyorum...1-3 yaş arası çocuklarda " anal dönem " denilen bir geçiş zamanı varmış..Ben de internetten araştırdım..Bu dönemde tuvalet eğitimi verilecekse çok katı olmamak gerekiyormuş..Kakasını anca gliserinli fitille sağlayabildik bu akşam..:KK43: Ne deneniysek olmadı..Kabızlıktan ziyade kakasını tutuyor..Bir yere tutunup titreyerek yüzünü ekşitiyor..Kaka yaptı sanıyorum,bakıyorum hiç bir şey yok...Artık her altını aldığımda aferiiin kızıma / oğluma çişini kakasını yapmışşş diyerek alkışlıyoruz eşimle...:)) İnşallah atlatırız bu dönemleri...

sürekli olmasa da kızımda kabızlık sorunu yaşıyordu2 -3 gün yapmadığı olurdu.yemesi içmesi iyi olduğu halde..
sonra netten bir doktora durumu anlattım şeker oranını arttırın dedi.
bense kızıma doğru düzgün şekerli şeyler vermezdim.daha çok pekmez, kuru üzüm, kuru kayısı,bal,çeşitli meyveler vb.verirdim
sonra hergün kutu içinde tek tek bulunan eti stik çikolatardan bir tane verdim ve işe yaradı hergün kakasını yaptı.böylece kaka düzeni oluştu ve devam ediyor.
denenmiş ve test edilmiştir.uygulamak size kalmış...

Kaka yapmamasinin nedeni kabiz oldugu icin mi yoksa kakasini tuttugu icin mi? Poposunda catlak olusmus olabilir bu yuzdende kakasini tutar ve bi kisir dongu baslar. Kizim 3 yasinda 20 aylikken basladi tam bir sene surdu. 3 aydir normal bi sekilde kakasi gelince gidip yapiyor tuvalete.. Cok zor gunler yasadik.. Bence cocuk cerrahina bi goturun ne kadar erken teshis olursa o kadar cabuk atlatirsiniz.

oğlum 3 yaşında wc eğitimini 1.5 hafta önce atlattık
çişi geldiğinde söylüyor hatta ilk günler kakayıda söyledi ama 5 gündür kakasını yapmak istemiyor
içinde kaldığı için dahada sertleşti:KK43:
sürekli poposunu tutuyor,sonra bana dönüp anne kaka yok yok diyor
biraz araştırma yaptım oğlumla aynı durumda olan çocukların anneleri ishal yapan şurupların yararını gördüklerini yazmışlar
ben ne yapacağımı bilemedim aynı durumu yaşayan anneler yardımcı olun....

merhaba benim 2 yaşındaki oğlumda da aynı sorun var bi kere kabız oldu şimdi kakası gelince yapabilir fakat kendi tutuyor yapmıycak yine acıycak diye ağlıyo kan ter içinde kalıyor çığlık atıyor bie fitil aldım onunlada aynı şekilde yapmıyor 2 günde bir yada 3 günde bir ağlıyarak yapıyor allah yardımcımız olsu

arkadaşlar yazılanları okudum aynı sorunu bende oğlumda yaşadım 2 yaşına yakın başladı ve 4-5 ay kabus dolu günler geçirdik. doktora götürdük. size tavsiyem öncelikle eczaneden bephanten krem ve anestol merhem almanız bephanten günde iki kez ve kakadan sonra anestol 4 saatte bir sürülecek. doktor tevsiyesi anestol orayı uyuşturuyo kaka geldiğinde acı duymuyor. birde kuru siyah kayısı ve kara kuru erik kaynatılıcak az su ile piştikten sonra süzgeçten geçirip püre yapılacak sabah akşam 1,5 tatlı kaşığı verilecek.. birde kaka ile ilgili kesinlikle çocuğun yanında tek kelime edilmiycek. kaka yaptığında, yada yapmadığında tepki gösterilmiycek. kaka yapmanın normal bişey olduğu vurgulanıcak böylece. yanlız şunu yapabilirsiniz kendi kakanız geldiğinde yanınızdaki kişiye kakam geldi tuvalate gidip rahatlim çocuk sizi izleyebilir.. kakayı yapıncada oh ya rahatladım çok iyiyim kaka yapınca çok rahatlıyorum gibi sözler sarfedilecek.. herkeze yardımcı olur inşallah...

merhabalar anı sorunları ben de yaşadığım için size yazıyorum benim oğlumda yıllarca aynı şeyden muzdarip yaşadı götürmediğimiz dktor kalmadı ama sonunda yendik hemde keçiboynuzu pekmeziyle sizede tavsiye ederim her gün bir yemek kaşığı allah şifalar versin

Benimde 3.5 yaşına yakın kızımda aynı sorun var bebekliğindede tuvalet eğitiminden öncede bu kadar olmasada kabızlık problemi yaşıyorduk ara ara sonra tuvalet eğitimi esnasında hiç katı davranmadığım halde iyice kabızlık problemi yaşamaya başladık çişi çok kolay çözmüşdük ama kakayı asla tuvalete yapmayı kabul etmedi bende hiç üstelemedim ve bırakdım yeterki kabız olmasın diye bir kere bile ısrar etmedim ve 6 ay boyunca kakasını kilotuna yapdı ama kabızlık devam etti ara ara bağırsak yumuşatıcı şuruplardan kullandık bırakdık çünkü kalıcı çözüm değil ona göre beslemeye kalksamda her verdiğimi yemiyor hani bebek olsa bir şekilde yedirirsin böyle istemedimi sevmedimi yediremiyorsunda.Neyse kakasını altına yapdığı dönemde bir yere tutunup ıkına ıkına ayakda yapıyordu çok zorlanıyordu en sonunda lazımlığına yapması için ısrarcı oldum 6 ayın sonunda ödüller şunlar bunlar yapmaya başladımı zorla götürüp lazımlığa oturttum bir iki kakasını tuvalete yapmaya başladı onda sorun yok aslında kakasını eskisi gibi ıkına ıkına zorlana zorlanada yapmıyor daha kolay yapıyor ama yinede kabız hep kabız yani kakasını kesinlikle tutmuyor ona eminim ama kabızlığını çözemedik.Bir yerde okumuşdum kabız çocuklarda bebeklerde bağırsağın anüse çıkış kısmı kabızlıkdan dolayı genişliyor elastikiyetini kaybediyormuş kaka orda birikip genişliyormuş o kısım ve tekrar eski haline gelmediği için birdahaki birdahaki seferler hep orda birikip taşlaşıyormuş buda kabızlığa sebep oluyormuş yani kabızlık kabızlığı tetikliyor ilk önce düzenli kaka yapmasını sağlayıp ne bileyim hergün mesela bağırsağın o kısmının yavaş yavaş tekrar eski halini almasını sağlamak gerekiyormuş bizimki sanırım böyle bir problem halini aldı çünkü dikkat ediyorum hep ilk yapdığı kaka taş gibi arkası daha normal oluyor

Merhaba arkadaşlar,
benim kızımda da var kabızlık. Aynı sorunları biz de yaşıyoruz. Acaba hergün 1 yaş üstü bebek sütü içirdiğim için kabızlık oluyor olabilir mi .Ben bir hafta süreyle hiç süt içirmemeyi deneyeceğim bakalım değişen bişey olacak mı. Doktor bizde de şurup verdi ama onun da bir faydasını görmedik.

merhaba canım senı okadar cok ıyı anlıyorum kı budurumun nekadar zor oldugunu bılıyorum cunku ben oglum dogdu dogalı yasıyorum. oglum 3 yasında 3 senedır gıtmedıgım doktor yapmadıgım hıc bısey kalmadı artık ole bı hale gelıyorduk kı lavman ıle yapıyoduk kakamızı bu aylarca surdu 7 gune kadar kaaksını yapmadıgı oluyordu hem o hem de bız mahvoluyoduk en son gıttıgım doktor bezı bırakın dedı ama bezı cıkartıncada aklı cıkıyodu bez tak dıye yırtınıyodu. bunu atlattık 5 ay once bezı bıraktık fakat halan daha kaksını soylemıyo kasıyo kendını 2 gun boyunca tutuyo nerdeyse tabı yıkadıgım camasırın hattı hesabı yok. arkadasımın tavsıyesı uzerıne bı ılac aldım sabahları ac karnına verıyorum bu cok kolay yapmasını sagladı tadı gusel artık kendısı anne surup ıceyım karnım agrıyo dıyo hergun içmek istiyo gene tutmaya calısıyo basaramıyo fazla ama lazımlıga yapmıyo altına yapıo:KK43:( ıstersen tavsıye edebılırım..suan tek derdım nasıl kakasını soletebılırım altına yapıyo sorunum bu nasıl basa cıkarım bununla ugrasıyorum..ama ınan kabızlık cok zor zor senı cok ıyı anlıyorum allah yardımcın olsun...

X