Konuşma Problemleri Oglum 2.5 yasinda hala konusmuyor

Geç konuşma, kekeleme, her türlü konuşma probleminin paylaşıldığı konular.

Sizinde cocuklariniz telefon Ve tv kesildiginizde tekrar konusmaya basladimi

• Ankete Katılan
    9

BirAnne2bebek

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
29 Mayıs 2019
7
1
Iyi aksamlar hayirli ramazanlar ♥️
Cocugum 2.5 yasında ama hala konuşmuyor. 1.5 yaşındayken 10 dan fazla kelime söylüyordu ama şimdi onlarida söylemiyor bazen kendince bi kaç manasiz kelime söyleyip duruyor. Birsey istediginde bizi elimizden tutup istenilen seyin yanina götürüyor.
Sanki bizi bazen anliyor Ama bazen de anlamiyor. Mesela oyuklari önünde olunca diyorum balik Nerde baligi eline aliyor veya kurbaga nerde vs. Ama onun karsisinda oturup oglum beni anliyormusun dedigim zaman hic tepki vermiyor.
Ayrica bunuda söylemem gerek çok fazla tv telefon vb şeylerle çok zaman geçirdi 2 yaşına kadar bunun da etkisi vardır kesin. 3 aydir tamamen kestik bu tür seyleri . Bide 4 ay önce bi kardesi olmus cok kiskaniyor. Simdi sorum su ki Sizde öyle bisi yasadinizmi?
Fazla uzattim kusura bakmayin ama cok cok korkuyorum etrafimdakiler beni cok korkutiyor Otizm veya zekageriligi diyorlar

Cocugunuza denver testi yaptirin. Daha once 10 kelime biliyorken birden bunlari soylememesi ve algilamada sorun yasamasi uzman tarafindan incelenmesi gereken bir durum. Erken tani cok onemli. Tv, telefona uzun sure maruz kalmasi uyaran eksikligine neden oluyor ne yazikki.

Cocugunuza denver testi yaptirin. Daha once 10 kelime biliyorken birden bunlari soylememesi ve algilamada sorun yasamasi uzman tarafindan incelenmesi gereken bir durum. Erken tani cok onemli. Tv, telefona uzun sure maruz kalmasi uyaran eksikligine neden oluyor ne yazikki.
Tamam doktoruma soracam insallah yapar o testi. Tesekkür ederim

Benimde 2 yaşında oğlum var her şeyi anlıyor işaretle ağlayarak göstererek bir şekilde istediğini ifade edip yaptırıyor herkesi tanıyor oynuyor yani konuşması dışında hiç bir problem yok.. Ama malesef konuşmuyor.. Yanlış olduğunu biliyorum elimden geldiğince uzak tutmaya çalışıyorum ama telefonda youtube da video açıp izliyor televizyona bakıyor ve etrafımızda memleketimiz nedeniyle hiç arkadaşı yok bi babası bi ben.. Şu an Piş piş diyor kuzenini uyutmaya çalışıyor inek görünce möö diyor mamasını görünce ya da isteyince mammamma diyor o kadar.. Ben de çok endişeliyim.. Ne zaman konuşacak bilmiyorum..

Benimde 2 yaşında oğlum var her şeyi anlıyor işaretle ağlayarak göstererek bir şekilde istediğini ifade edip yaptırıyor herkesi tanıyor oynuyor yani konuşması dışında hiç bir problem yok.. Ama malesef konuşmuyor.. Yanlış olduğunu biliyorum elimden geldiğince uzak tutmaya çalışıyorum ama telefonda youtube da video açıp izliyor televizyona bakıyor ve etrafımızda memleketimiz nedeniyle hiç arkadaşı yok bi babası bi ben.. Şu an Piş piş diyor kuzenini uyutmaya çalışıyor inek görünce möö diyor mamasını görünce ya da isteyince mammamma diyor o kadar.. Ben de çok endişeliyim.. Ne zaman konuşacak bilmiyorum..
Merhaba benim kızımda televizyona maruz kaldı televizyon, telefon, tablet yasaklanalı kızımda baya gelişmeler oldu. Ayrıca kreşe gidiyor ve terapi görmeye başladı. Terapiye televizyona maruz kaldığı için başladı. Televizyon dan dolayı gelişiminde gerilik varmış.Kızım sadece baba, anne, dede kelimeleri dışında kelime söylemiyordu ben internette araştırdım konuşamayan çocuklar için dua vardı onu okudum kızım şimdi herşeyi söylüyor kelime hazinesi baya çoğaldı ayrıca 2 li ve 3 lü cümle kurmaya başladı sizlerde okumak isterseniz paylaşacağım duayı okuyunuz inanın ben çok faydasını gördüm .Rabbişrahli duası 27 defa, 7 defa Fatiha suresi ,3 defa selaten tefriciye duası 27 gün boyunca hiç ara vermeden hergün okunacak
Bütün duaları suya ve çocuğun üzerine okuyup üfleyecek hepsini tek tek okuyup suya ve çocuğun üzerine üfleyecek çocuga içirecek hergün okudugu suyu içecek çocuk .Bu duayı benim dışımda başka arkadaşlara da söyledim onlarda faydasını görmüşler önemli olan inanarak ve kalbini bağlayarak okumak ben öyle okudum ve faydasını gördüm

Güzelim benim kızımda 2.5 yasındaydı ilk konusmayı ögrendıgı zaman bayaga konusuyordu sonra birden kelimeler azalmaya isteklerinı el kol hareketleriyle göstermeye başladı norologa göturdum bir suru testler filmler hiçbişe yok denildi sonra aklıma geldi dedim acaba kulagındamı sıkıntı var sizinki gibi bireyi isteyince getiriyor ama benı anlıyomusun diyince tepki yok velhasıl kelam bizde asırı geniz eti buyumesi ve buna baglı kulak içi basıncta artıs sebebiyle işitme kaybı ameliyat olduk kulagımıza tüp takıldı ve bu ameliyattan sonra cocuk catır catır konusmaya başladı bıde KBB ye gösterin derım

Iyi aksamlar hayirli ramazanlar ♥
Cocugum 2.5 yasında ama hala konuşmuyor. 1.5 yaşındayken 10 dan fazla kelime söylüyordu ama şimdi onlarida söylemiyor bazen kendince bi kaç manasiz kelime söyleyip duruyor. Birsey istediginde bizi elimizden tutup istenilen seyin yanina götürüyor.
Sanki bizi bazen anliyor Ama bazen de anlamiyor. Mesela oyuklari önünde olunca diyorum balik Nerde baligi eline aliyor veya kurbaga nerde vs. Ama onun karsisinda oturup oglum beni anliyormusun dedigim zaman hic tepki vermiyor.
Ayrica bunuda söylemem gerek çok fazla tv telefon vb şeylerle çok zaman geçirdi 2 yaşına kadar bunun da etkisi vardır kesin. 3 aydir tamamen kestik bu tür seyleri . Bide 4 ay önce bi kardesi olmus cok kiskaniyor. Simdi sorum su ki Sizde öyle bisi yasadinizmi?
Fazla uzattim kusura bakmayin ama cok cok korkuyorum etrafimdakiler beni cok korkutiyor Otizm veya zekageriligi diyorlar
cnm benim oğlum da 36 aylık 25 kelimesi var aşağı yukarı. kreşe gidiyor 27 aylık yolladık nöroloji ve psikolog görüşmeleri 25 aylık yapıldı. kulak kontrolü yapıldı. Nöroloji çocukta hiç bir sıkıntı yok er ya da geç konuşacak tembellik söz konusu vücut dilini çok fazla kullanıyor nasılsa anne baba beni böyle anlıyor konuşmama gerek yok diyerek konuşma bölümünü beyinsel bazı çocuklar kapatıyor dedi. sonra bizi il sağlık müdürlüğünden aradılar psikolog görüşmelerine çağırdılar denver 2 testi yapıldı. onlar da aynı şeyi dedi konuşma konusunda tembel, belki çene kasları zayıf olabilir şimdi test için sizi yönlendirmiyorum bir sürü para alacaklar 4 yaşı bekleyin, çene kasları için size sakız öneriyorum dedi psikolog her gün olmasada bol bol sakız çiğniyor o görüşmeden sonra ve dediğim gibi 25-30 kelimesi oldu. tabi kreşe de gidiyor çok faydası var. yanlışlıkla anne gel diyor :) sonra düzeltiyor nonono diyo ve eliyle gel işareti yapıyor. yani konuştuğunu hissedince sanki hata yaptığını hissediyor ve olay vücut diline dönüyor. Gelişimi yaşıtlarıyla aynı mı konuşamasa da renkleri ve rakamları biliyor mu cisimleri biliyor mu bu testi yaptır. biliyorsa er ya da geç konuşacak oluruna bırak derim. ben de çok takıyordum konuşmuyor diye doktorlar problemi bizde çıkardılar.

bnmde aynı sorunum var 22 aylık oldu dede ve anne diyor onuda tam bilinçli demiyor drlar herşey normal diyor kreşe verin dediler 1 aydır kreşe verdik tv yasaklandı fark var gibi biraz istekli bişiler söylemeye amadiyemiyor yavrum algısı çok açık herşeyi hemen yapar getirir ne yapacaımıza şaşırdık artık zaman herşeyin ilacı gibi

Benim erkek kardeşim de 5 yaşına yakındı konuşmaya ancak başlamıştı bazen oluyor şimdi büyüdü beni geçti sıpa :d

Merhaba 3 ay geçmiş siz paylaşalı şimdi nasıl birazdaha açıldımı başladımı konuşmaya. Benim oğlumda 23 aylık henüz konuşmuyor

Benim oğlumda geç konuştu... ablamın oğluda az konuşuyordu herşeye farklı birşey diyordu bişey anlamadığımızda hep nehe diyordu... doktora götürdü ablam konuşma terapisi aldı doktor kendince bir dil üretmiş onu kullanıyor dedi nehe joker kelimesi demişti evet hayır gibi bi süre gitti sonra düzeldi şimdi 11 yaşında herşey normal geçmiş olsun sizede

MerMerhaba oğlunuz nasıl şuanda konuşma konusunda bilgi verir misiniz

Merhaba.. Oğlumun konuşmasının son durumunu sormuşsunuz.. Henüz hala cümle kuramıyor fakat kelimeleri arttı baba dede dayı mama gibi kelimeleri anlamlı bir biçimde söylüyor yani hitap edebiliyor babasına ya da dedesine vs. Hayvan taklitleri yapıyor hangi hayvanı soruyorsam onun sesini çıkartıyor ve hareketini yapıyor.. Zorda kaldığında kelimeleri söylüyor pasta ya da mum gibi 🙂 yaşı ilerledikçe farkediyor geç olacak ama konuşacak inanıyorum.. Yaşıtı bi kaç çocukla daha karşılaştım zehir gibi olan ama henüz konuşmayan.. İnanıyorum olacak inşallah.. 🙋🏻‍♀️

X