Öfke Kontrolü

Ulytau

Arrivederci.
Kayıtlı Üye
14 Mart 2013
7.536
3.711
Arkadaşlar, benim ciddi öfke kontrolü sorunum var, sinirlendiğim zaman başka bi insan oluyorum bağırıyorum küfür olmasa da iş küfretmeden hakaret etmeye kadar gidiyo. Sinirlenince gözüm dönüyo, kulaklarım uğulduyo elimde olsa karşımdakini döverim öyle manyak oluyorum.

Karşımdaki insan en sevdiğim de olsa kırıyorum. Ki eşim de bundan çok şikayetçi. Öfkenizle baş etmeyi nasıl öğrendiniz ?

Arkadaşlar, benim ciddi öfke kontrolü sorunum var, sinirlendiğim zaman başka bi insan oluyorum bağırıyorum küfür olmasa da iş küfretmeden hakaret etmeye kadar gidiyo. Sinirlenince gözüm dönüyo, kulaklarım uğulduyo elimde olsa karşımdakini döverim öyle manyak oluyorum.

Karşımdaki insan en sevdiğim de olsa kırıyorum. Ki eşim de bundan çok şikayetçi. Öfkenizle baş etmeyi nasıl öğrendiniz ?

Ben de böyleydim. Bir iki kişiye de saldırmışlığım vardır.

Krizim gecene kadar; derin nefes alıyorum, gözlerimi kapatıyorum ve ağır ağır 1 den 10 a kadar sayıyorum. "Geçti, sakin ol" diye telkin ediyorum kendimi. Sonra da sakin sakin hesap soruyorum karşımdakine.

Ve sunu hep aklımda tutuyorum; öfke ile kalkan istediğini alamaz :) Yüksek perdeden konuşursan haklı bile olsan karşındaki seni dinlemez.

Ben de böyleydim. Bir iki kişiye de saldırmışlığım vardır.

Krizim gecene kadar; derin nefes alıyorum, gözlerimi kapatıyorum ve ağır ağır 1 den 10 a kadar sayıyorum. "Geçti, sakin ol" diye telkin ediyorum kendimi. Sonra da sakin sakin hesap soruyorum karşımdakine.

Ve sunu hep aklımda tutuyorum; öfke ile kalkan istediğini alamaz :) Yüksek perdeden konuşursan haklı bile olsan karşındaki seni dinlemez.

bu sayı saymayı deneyeceğim teşekkür ederim, çok tezcanlıyım karşımdaki bişey dedikçe ben de her dediğine cevap veriyorum vermezsem sanki o dediklerini kabul etmişim gibi hissediyorum içim rahat etmiyo hepsine çatır çatır konuşuyorum. sonra da böyle oluyo işte :KK50:

bu sayı saymayı deneyeceğim teşekkür ederim, çok tezcanlıyım karşımdaki bişey dedikçe ben de her dediğine cevap veriyorum vermezsem sanki o dediklerini kabul etmişim gibi hissediyorum içim rahat etmiyo hepsine çatır çatır konuşuyorum. sonra da böyle oluyo işte :KK50:

Ben de böyleyim :KK43: KKda bile böyle davranıyorum, cevap yazsam banlanacağım, yazmasam delireceğim :) Öyle diye diye sürekli banlanıyorum :)

Bende senin gibiyim..
Eşim de bi okadar sakindir...
Bazen çok üzüyorum onu..
Ne olacak halimiz yaa..
Kendimi kaybediyorum resmen..
Sana yazılan yorumlardan bende faydalanayım bari.

bende de aynı problem var. sinirlendiğimde gözüm dönüyor etrafı kırıp dökmeye başlıyorum. ama artık kocamda alıştı bana bende :KK1: bulunduğun ortamı sakinleşene kadar terk etmek en güzeli. sinirlendin mi tak kulaklığını çık.. dolaş yürü biraz... seni en cok neresi sakinleştirir ? beni deniz kıyısı mesela.. yada çocuk parkı.. en yakın hangisine gidebileceksem ona giderim.. sende mutlu oldğun yere git. mesela alışveriş merkezi :)

öfke kontrolü konusunda psikopat derecesindeydim bir zamanlar
hala zaman zaman ayarı kaçırdığım oluyor tabi.
ben karşımdaki insana ciddi zarar verecek boyuta gelene kadar pek önemsemiyordum bu durumu
ama ta ki bir gün delirip birinin -söylemekten hicap duyuyorum, övünmüyorum kesinlikle
bıçağı kapıp boğazına dayanana kadar...
bir cinnet anıydı o ve bir an sonra katil olabilirdim:18:
sonra deli pişmanlıklar yaşardım ömür boyu eminim.
normalde çok vicdanlı, duygusal bir insanım.
değil insan öldürmek, böcek bile ezemem o derece.
ama kimyam değişiyor sinirlenince.
bende beni neyin delirttiğini farkettim
iyi niyetimin suistimal edilmesi ve aptal yerine konmak
bunlara kimse katlanamaz belki ama benim için cinayet sebebi olacak kadar önemli
o sebeple yakınımda bulunan insanlar bunlara dikkat ederse sorun yok
hee etmediler mi o zaman anlamam öfke kontrolü falan kaparım pıçaaa keserim valla :KK53:
şaka bir yana öfkelenince olay yerini terk ediyorum
yoksa bağırırken kendi kendimi gaza getirme becerim var
karşımdaki sussa bile fayda etmiyor. en iyisi öyle durumlarda dışarı çıkıp oksijen almak oluyor.
olay yerini terk etmeyi dene. ben de tek etkili yöntem bu
sayı saymayı da denedim. sayarken bile sinirlenmeye devam ediyordum
ulen kaça kadar saycam böyle, başlarım ben böyle işe diye..
annem benim için mokuyla kavga eden cinsten derken sanırım haklı
yeter ki asabım bozulmasın her bir şeye patlayabilirim:KK14:

aynı şekilde bende de zaman zaman öfke patlamaalrı oluyor. bir dönem üst üste çok yaşadım. daha çok duygusal birikimlerden kaynaklanıyor benimkisi. bıçak kemğe dayandığı anda adeta bir canavara dönüşüyorum. en nefret ettiğim ey ise bunu çocukların yanında yapıyor olmam. kendimi bu konuda değiştirmeye çok çalıştım. son dönmelerde biraz daha başarılıyım bu konuda . karşımdakinin konuşmasını art niyete bağlamamaya çalışıyorum, sinirleneceğimi anladığım anda odayı terk ediyorum, konuşurken daha yumuşak bir dil kullanmaya çalışıyorum. aslında sorun ek taraflı bizde değil. belki eşinizde alttan almayı bilmediği için iş çığırdan çıkıyor ve suçlu siz oluyorsunuz. en iyisi öfke başlamadan önlem almak.

tabi fizyolojik baskı nedenlerini de unutmamak lazım. Komik gelebilir ama aşırı cinsel doluluk, vücut ağrıları v.s

Son düzenleme:
bende sinirli öfkeli olduğum zamanlar o kişiyle ilgili içimde ne biriktirdiysem söylemeye çalışıyorum.içime attıklarımdan kurtulmaya çalışıyorum.tabi karşımdakide boş durmuyor.haksızda olsa kendini haklı çıkarmaya çalıştımı cinlerim tepeme çıkıyor. daha da fazla öfkelenmeme sebep oluyorsa orayı terk ediyorum.sinirimi kontrol etmemin en iyi yöntemi bu.

Bana psikoloğun verdiği tavsiyeler, olay mahalini terketmek, sinirin geçene kadar içinden saymak, kendini sakinleştirirken hayal kurmak, mesela gitmek istediğin bir yerdeymişsin gibi.

Akşamın 9 unda 10 unda çok atmışımdır kendimi dışarı. Hızlı hızlı yürümek çok iyi geliyor, sinirin acısı ayaklardan çıkıyor tabi...

PMS dönemlerinde etrafımdakileri uyarıyorum, çok feci geçiyor benim, biraz uzaklaşıyorum insanlardan, dinlenmeye çalışıyorum...

Bende haksızlığa gelemiyorum, öfke nöbetine girmemek için çok kez susuyorum. Pire için yorgan yakmıyorum artık boşveriyorum. İçimden derin bir boşverrrrrrrr çekiyorum....

Bende senin gibiyim..
Eşim de bi okadar sakindir...
Bazen çok üzüyorum onu..
Ne olacak halimiz yaa..
Kendimi kaybediyorum resmen..
Sana yazılan yorumlardan bende faydalanayım bari.

Sorma ben de dün akşam eşeklik ettim adamı dövücem resmen o hayatım diyo ben resmen hakaret, bide pis bi inadım var o yazana kadar yazmıyorum da. benim eşim de sakindir, adamın bi sürü stresi var bide ben uğraştırıyorum salak kafa :18:

bende de aynı problem var. sinirlendiğimde gözüm dönüyor etrafı kırıp dökmeye başlıyorum. ama artık kocamda alıştı bana bende :KK1: bulunduğun ortamı sakinleşene kadar terk etmek en güzeli. sinirlendin mi tak kulaklığını çık.. dolaş yürü biraz... seni en cok neresi sakinleştirir ? beni deniz kıyısı mesela.. yada çocuk parkı.. en yakın hangisine gidebileceksem ona giderim.. sende mutlu oldğun yere git. mesela alışveriş merkezi :)

yav diyorum tamam sus git yat konuşmak istemiyorum senle diye sonra o bişey diyo ben gene başlıyorum saydırmaya tartışma gidiyo da gidiyo, bide yüzyüze olsak daha kolay oluyo sanki tartışmak,barışmak böyle daha bi pisleşiyorum.

öfke kontrolü konusunda psikopat derecesindeydim bir zamanlar
hala zaman zaman ayarı kaçırdığım oluyor tabi.
ben karşımdaki insana ciddi zarar verecek boyuta gelene kadar pek önemsemiyordum bu durumu
ama ta ki bir gün delirip birinin -söylemekten hicap duyuyorum, övünmüyorum kesinlikle
bıçağı kapıp boğazına dayanana kadar...
bir cinnet anıydı o ve bir an sonra katil olabilirdim:18:
sonra deli pişmanlıklar yaşardım ömür boyu eminim.
normalde çok vicdanlı, duygusal bir insanım.
değil insan öldürmek, böcek bile ezemem o derece.
ama kimyam değişiyor sinirlenince.
bende beni neyin delirttiğini farkettim
iyi niyetimin suistimal edilmesi ve aptal yerine konmak
bunlara kimse katlanamaz belki ama benim için cinayet sebebi olacak kadar önemli
o sebeple yakınımda bulunan insanlar bunlara dikkat ederse sorun yok
hee etmediler mi o zaman anlamam öfke kontrolü falan kaparım pıçaaa keserim valla :KK53:
şaka bir yana öfkelenince olay yerini terk ediyorum
yoksa bağırırken kendi kendimi gaza getirme becerim var
karşımdaki sussa bile fayda etmiyor. en iyisi öyle durumlarda dışarı çıkıp oksijen almak oluyor.
olay yerini terk etmeyi dene. ben de tek etkili yöntem bu
sayı saymayı da denedim. sayarken bile sinirlenmeye devam ediyordum
ulen kaça kadar saycam böyle, başlarım ben böyle işe diye..
annem benim için mokuyla kavga eden cinsten derken sanırım haklı
yeter ki asabım bozulmasın her bir şeye patlayabilirim:KK14:

benn pıçaklık olmadım daha :KK1: telefonda kavga ediyosam hangi olay yerini terk edicem :26:

aynı şekilde bende de zaman zaman öfke patlamaalrı oluyor. bir dönem üst üste çok yaşadım. daha çok duygusal birikimlerden kaynaklanıyor benimkisi. bıçak kemğe dayandığı anda adeta bir canavara dönüşüyorum. en nefret ettiğim ey ise bunu çocukların yanında yapıyor olmam. kendimi bu konuda değiştirmeye çok çalıştım. son dönmelerde biraz daha başarılıyım bu konuda . karşımdakinin konuşmasını art niyete bağlamamaya çalışıyorum, sinirleneceğimi anladığım anda odayı terk ediyorum, konuşurken daha yumuşak bir dil kullanmaya çalışıyorum. aslında sorun ek taraflı bizde değil. belki eşinizde alttan almayı bilmediği için iş çığırdan çıkıyor ve suçlu siz oluyorsunuz. en iyisi öfke başlamadan önlem almak.

tabi fizyolojik baskı nedenlerini de unutmamak lazım. Komik gelebilir ama aşırı cinsel doluluk, vücut ağrıları v.s

bizde her zaman pislik benim alttan aldıkça üstüne giderim adamın, tabi bunu ona çaktırmıyorum :KK52:

aşırı cinsel doluluk mu :KK17:

bende sinirli öfkeli olduğum zamanlar o kişiyle ilgili içimde ne biriktirdiysem söylemeye çalışıyorum.içime attıklarımdan kurtulmaya çalışıyorum.tabi karşımdakide boş durmuyor.haksızda olsa kendini haklı çıkarmaya çalıştımı cinlerim tepeme çıkıyor. daha da fazla öfkelenmeme sebep oluyorsa orayı terk ediyorum.sinirimi kontrol etmemin en iyi yöntemi bu.

aha aynı ben, adamla tanışmamızdan itibaren ne varsa en ufak şeyleri bile döküyorum ortaya hepsi o anda aklıma geliyo napiyim ki, işte sonra tut tartışmanın ucunu tutabilirsen .. :18:

Bana psikoloğun verdiği tavsiyeler, olay mahalini terketmek, sinirin geçene kadar içinden saymak, kendini sakinleştirirken hayal kurmak, mesela gitmek istediğin bir yerdeymişsin gibi.

Akşamın 9 unda 10 unda çok atmışımdır kendimi dışarı. Hızlı hızlı yürümek çok iyi geliyor, sinirin acısı ayaklardan çıkıyor tabi...

PMS dönemlerinde etrafımdakileri uyarıyorum, çok feci geçiyor benim, biraz uzaklaşıyorum insanlardan, dinlenmeye çalışıyorum...

Bende haksızlığa gelemiyorum, öfke nöbetine girmemek için çok kez susuyorum. Pire için yorgan yakmıyorum artık boşveriyorum. İçimden derin bir boşverrrrrrrr çekiyorum....

benim eşim menstrual döneme yaklaştığımı anlıyo manyaklaştın gene olsa bitse de rahatlasak diye, hoş ben her zaman agresifim. :KK50: düşündükçe ne kadar abarttığımı görüyorum, ama engel olamıyorum işte.

bizde her zaman pislik benim alttan aldıkça üstüne giderim adamın, tabi bunu ona çaktırmıyorum :KK52:

aşırı cinsel doluluk mu :KK17:

zeytinyağ misalisin ha: ))

evet cinsel doluluk; neticede bizde insanız. bizimde hormonlarımız var. her ne kadar onların testesteronları kadar meşhur olmasa da : )

Eşinize kütüğüm dediğiniz için belkide aklınıza geldikçe içinizden vurmak geliyordur:)))

Öfke anında yapılması gerekenlerin yanı-sıra kişinin sakinken bu konuyu düşünmesi gerekli bence.

Benim tepki verirken amacım ne?Tartışmalardan nasıl bir sonuç bekliyorum?

Herzaman haklı olmaya mı çalışıyorum.Eğer böyle ise haklı olmak benim için neden bu kadar önemli?

Ben en çok neye sinirleniyorum?Karşımdaki söylediğimi yapmadığı zaman mı?Eğer böyle ise her istediğimi yaptırmam mümkün mü?Bu benim için neden bu kadar önemli?.....vb

Bu arada ben sinirliyim,öfkeliyim,....vb ifadelerini sürekli tekrarlamak bu durumu besliyor ve sizi dahada sinirli yapıyor olabilir.Çünkü kendinize sürekli sinirli olduğunuzu söyleyerek bu imajı pekiştiriyor ve bir tartışma anında hiç düşünmeden otomatik sinirli davranıyor olabilirsiniz.

Eşinize kütüğüm dediğiniz için belkide aklınıza geldikçe içinizden vurmak geliyordur:)))

Öfke anında yapılması gerekenlerin yanı-sıra kişinin sakinken bu konuyu düşünmesi gerekli bence.

Benim tepki verirken amacım ne?Tartışmalardan nasıl bir sonuç bekliyorum?

Herzaman haklı olmaya mı çalışıyorum.Eğer böyle ise haklı olmak benim için neden bu kadar önemli?

Ben en çok neye sinirleniyorum?Karşımdaki söylediğimi yapmadığı zaman mı?Eğer böyle ise her istediğimi yaptırmam mümkün mü?Bu benim için neden bu kadar önemli?.....vb

Bu arada ben sinirliyim,öfkeliyim,....vb ifadelerini sürekli tekrarlamak bu durumu besliyor ve sizi dahada sinirli yapıyor olabilir.Çünkü kendinize sürekli sinirli olduğunuzu söyleyerek bu imajı pekiştiriyor ve bir tartışma anında hiç düşünmeden otomatik sinirli davranıyor olabilirsiniz.

çok değişik ve güzel bi yaklaşım olmuş teşekkür ederim şu hastaları gönderip bu soruları aynen sorucam kendime, bu arada kütük bizim soyadımız aslında hiç kütük değildir eşim vurmak istemiyorum da kızıyorum işte :KK9:

bence bir uzman doktorla konuşmalısın canım..ya da sinir gelince o yeri terket ayrıca derin nefes al su iç..bunlar etkileyebilir sinirinin geçmesini..

en güzeli ortamdan uzaklaşmak... yoksa sayı saymak falan işe yaramaz. hele de karşındaki insan azmettiriciyse hiç işe yaramaz.

ben de öyleyim..
çok çabuk sinirleniyorum.. yavaş giden dolmuş şöförüne, sürekli korna çalan sürücülere, acelem varken önümde ağır ağır yürüyen insanlara.. öfkeleniyorum ve bastırmaya çalışıyorum.. olmuyor gün geçtikçe çok çabuk sinirlendiğim yeni yeni şeyler ekleniyor sürekli... balkonumun altında korna çalarak ya da yüksek sesle müzüik çalan arabaların üstüne domates fırlatmamak için zor tutuyorum kendimi...

napacam bilmiorum...

eşim ile tartışırkende onun o sakin tavırları, ben ne kadar sinirlenmesde umurunda olmayan tavırları çileden çıkarıyor beni.. :KK43:

X