Ofiste bunları konuşmayın

derman

Gökkuşağı istiyorsan ;yağmura katlanmalisin.
Kayıtlı Üye
18 Ekim 2007
5.017
1.607
Ofiste Şunları Konuşmayın
1. Maaş
Ne kadar maaş aldığınız sizi ve insan kaynaklarını ilgilendirir. Bunu açıklamak size olan güveni sarsar.

2. Sağlık sorunları
Sağlıkla ilgili şikayetleriniz, acılarınız, ağrılarınız kimseyi gerçekten ilgilendirmez. En doğrusu yakınmak yerine, sağlık sorunlarınız için doktora görünmenizdir. İş veren sağlık sorunlarınızla ilgili tedaviyi pahalı bulabilir veya yüksek riskli çalışan olarak görebilir.

3. Dedikodu
Kimin hakkında dedikodu yaparsanız yapın bu sizi güvenilmez gösterebilir. Dahası, sizinle birlikte dedikodu yapan bir çalışan, başkasıyla sizin de dedikodunuzu yapabilir.

4. İşle ilgili şikayetler
İş yeri ve iş yükü hakkındaki sabit şikayetleriniz stres seviyenizi yükseltir veya kimsenin sizinle öğle yemeği yemek istememesine neden olur. İş yerinizin politikasını ve kurallarını beğenmiyorsanız yöneticilerle uygun bir şekilde paylaşın ya da ayrılın.

5. Harcamaları eleştirme
Aldıklarınızla, giderlerinizle ilgili şeyleri konuşmayın. Bu yaşam tarzınızla ve maaaşınızla ilgili spekülasyonlara neden olabilir.

6. Kişisel detaylar
Kişisel yaşamınız hakkındaki detayları paylaşmayın. İş arkadaşlarınız bu bilgileri bir gün size karşı kullanabilir.

7. Politika ve inançlar
İnsanlar her iki konuda da güçlü ve tuykulu görüşlere sahiptir. Bu sebeple iş arkadaşlarızla aranızda soğukluk oluşabilir ve kariyerinizi negatif etkileyebilir.

8. Yaşam tarzı değişiklikleri
Ayrılıklar, boşanmalar ve bebek yapma planlarının sadece bilmesi gereken kişilerle paylaşılması gerekir. Diğer taraftan insanlar, yeteneklerinizi, tutkularınızı ve limitlerinizi bilebilir. Bunu ileri de size karşı kullanabilir.

9. Meslektaşlarınızla ilgili olumsuz düşünceleriniz
Eğer meslektaşlarınızın yaşam stili, kıyafetlerini, işlerini beğenmiyorsanız eleştirilerinizi kendinize saklayın.

10. Akşamdan kalma ve haftasonu maceraları
Hafta sonu çok eğlenmiş ve alkolü fazla kaçırıp sizden beklenmeyen şeyler yapmış veya vahşi doğada maceralı ve eğlenceli vakit geçirmiş olabilirsiniz. Ancak tüm bunları kimseyle paylaşmayın. Bu sizin profesyonel olmadığınızı, hatta güvenilmez olduğunuzu düşündürebilir.

11. Kişisel problemler ve ilişkiler - ofis içinde ve dışında-
Yanlış evlilikler, romantik ilişkiler çalışanın kararsız olduğunu gösterebilir. Ofiste romantik ilişkiler yaşamak ve kalp kırmak yanlıştır. Bu kendi kuyunuzu kazmaya benzer.

evet ya bunların hepsi doğru ben bir kez maaş problemimi ğündeme getirmiştim arkadaşlarıma vay söğlemez olaydım taaa müdüre kadar ğitmiş bir e bin katılarak allahtan müdür beni çok iyi atnıyor da yalanlara inanmamıştı

konuşmadan da durulmuyor işte, hele de benim gibi içi dışı birseniz....işle ilgili bir düşüncem vardı (benim genel düşüncemdi, asla kimseyi yermek adına söylemedim) hem de kişinin kendisine söyledim....alınmadım dedi ama şimdi karşılaşıyoruz yüzüme bile bakmıyor....oysaki hem özür de diledim, hem de onu hedef almadım...sonra kızdım kendime...sana ne dedim? doğrucu davut sen misin? ama bir düşüncemi kişinin yüzüne söyleyecek cesaretim yoksa, onun olmadığı ortamda da söylemem...susup oturayım bari....ayrıca şu önceden konuşulanları gün gelipte sana karşı kullanma olayı gerçekten var...örneğin ben bir gün "eşimin aynı işyerinde çalışan bir bayanla fazla muhattap (işi gereği olması gerekiyordu, sınırları da belliydi zaten) olmasından hoşlanmadığımı söylemiştim, şakayla karışık bir arkadaşıma, gülmüştük....sonra bu arkadaşım bir gün herkesin için de "gözünaydın, .....artık tüm gün burda çalışacakmış" diye yüksek bir ses tonuyla konuştu...herkeste niye gözünaydın dedin falan dedi....sinirim zıpladı...ondan sonrada kendisiyle mesafemi bildim tabi.şimdi görsem slm kelam o da ayıp olmasın diye...

iyide güzelim bunları çıkarınca konuşacak birşey kalmıyor.

haklısın vallakaydirigubbakcemile3 amaannn bütün gün konuşmadan yaaniii.tabiki bunları çok gündeme getirmek iyi degil ama sadece işten konusmak mümkün olmasa gerek.yani bunların hiçbirini konusmamak sabır ister.ama tabiki konusmamamız gerektigini hatırlattıgın için teşekkür ederim kendi adıma.

çok samimi olmamak en güzeli mesafe olması çok iyi iş yaşamında sen bir kuzu rakiplerin kurttur.

iyide güzelim bunları çıkarınca konuşacak birşey kalmıyor.

canım o zaman daha farklı konular bulunabilir...mesela yeni çıkan kitaplar...vizyondaki yeni filmler...yeni çıkan albümler gibi...yada dekorasyon hobi falan gibi şeyler....yada moda giyim üst-baş konuşulabilir...bunlar herkesin ilgilendiği, fakat suya sabuna dokunmayan risksiz konular bence....şimdilik aklıma bunlar geldi örnekler çoğaltılabilir...

X