ntihara teebbs ve Kekemelik

pinkystar

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
26 Mayıs 2009
1.031
7
42
sevgili meltem hanım,
benim sorum beraber çalıştığım ,kardeşim yerine koyup hayatımda yer eden sezen isminde 20 yaşında bir genç kız hakkında olacak...
bir seneden beri yöneticisi olduğum işyerinde beraber çalışıyoruz.işe başlama dönemi tamda bizim küçük sezenin; kredi kartlarına kendi boyundan büyük borçlar açtığı zamanlara denk gelmişti..bende yapım gereği bu tarz sıkıntılarda elimden ne geliyorsa yardımcı olabildiğim kadar olurum.zordur yaşayan bilir derler ya..aynen öyle..sezenede maddi manevi yardımlarımı ve tüm işyeri olarak yardımlarımızı gösterdik.ve üzerindeki yükü biraz olsun hafiflettik....derkeeeennn....bir haber...sezen ilaç içme yöntemiyle intahara kalkışmış :sinifsinif: sebeb olarak ailesinden korktuğunu , borçlar konusnda kendinde yarattığı sıkıntılar sebebiyle hayatına son vermek istediğini söylüyordu..allaha şükür kurtarıldı kendini toparladı ve hayata işe kaldığı yerden devam etti...görseniz o kadar güzel bir kız , okadar hayat dolu ki!! inanamazsınız bu kız mı yaptı bunu diye?borçta öyle atla deve değil yani..altı ay içinde bitti zaten....
şimdi sezende o dönemden sonra belirtisini gösteren bir kekemelik başladı ve son 2-3 haftadır daha sıklıkla görülüyor.bunun artması beni endişelendiriyor açıkçası..bu konuyla ilgili neler yapabilir?neler yapabiliriz?bütün gün gördüğü çevre olarak bizler dili takılmaya başladığında ne gibi tepkiler vermeli yada vermemeliyiz?bu konuda bilinçlenirsek onuda bilinçlendirebiliriz bu sorunu atlatabiliriz diyorum..fkirlerinizi almak istedim...şimdiden teşekkür ediyorum esenlikler diliyorum....

HErşeyden önce intihar girişimi nedeniyle mutlak bir psikiyatr kontrolünde olmalı. Bu çok önemli.
Gelelim kekemeliğe; iş yerinde onu düzeltmeye çalışmayın, kelimelerini tamamlamayın, acele ettirmeyin, sabırla dinleyin.Eğer durum 3-4 hafta daha sürerse, profesyonel yardım almak doğru olacaktır.

cevabınız için çok teşekkür ederim...tüm sorular cevabını uzman yardımıyla bulacak telkinlerinizden sonra daha iyi anlıyorum..tavsiyelerinize uyacağım teşekkürler tekrar...

X