Normal Doğum Hikayem (boynunda çift kat kordonla gelen minik mucizem :)

CanGeliyor

Üye
Kayıtlı Üye
4 Nisan 2016
47
23
34
Selam kızlar,
Hamile kaldığım ilk andan itibaren bu sitedeki normal doğum hikayelerini okumakla geçti zamanım, bu nedenle ben de sizinle bu özel anımı paylaşmak istedim.

Tüm hamileliğim süresince normal doğum istediğimi doktoruma yineleyip duruyordum. 37. haftada doğum iznine ayrıldım, ilk kontrolde ne görelim kızımın boynuna kordonu dolanmış, hem de 2 tur!

Doktorum durumun risklerini olasılıklarını anlattı, durumun özeti daha yakın takip bir gebelik olacaktı. (normal doğumların 1/3 i boynunda kordonla doğarmış ama bizimki 2 kat dolamış!) Sancılar da NST de görünmeye başlamıştı. Bu nedenle her gün hastaneye gidip NST ye giriyordum, sancı geldiğinde kordon gerilip de kan akımını yavaşlatacak mı diye hep tetikteydik.
çok şükür ki böyle bir şey olmadı. 39. haftaya girdik yine kontrolde bu sefer doktorum kızımın omuz ölçüsünün normal doğum için sınırda olduğunu, 1 hafta beklersek 1 cm bile genişlese normal doğum esnasında omuz çıkıkları, omuzdaki sinir sıkışması gibi sorunlara yol açabileceğini bu nedenle bir an önce suni sancıyla doğumu başlatmamız gerektiğini söyledi.

Nasıl bir hayal kırıklığıydı anlatamam, artık tamdan sezeryanla doğuracağıma inanmıştım.
2 gün sonra hastaneye yatışım yapıldı, bu arada 1 cm açıklık vardı ve 1 haftadır hiç ilerlememişti. Akşamdan hastaneye yattım, vajinadan açıklığın artması için ilaç verildi, sabahında suni sancı verilecek ve doğum başlayacaktı. Ancak bu ilaçla benim sancılar kendiliğinden gelmeye başladı :)

Sabah 7de artık tamamen sancıları hissediyordum, 2cm açıklık olduğunda dayanamıyorum epidural yapın dedim. Yaptılar ama yarım saat sonra yine ağrım arttı, 1 saat sonra bir doz daha iğne yapıldı ama bana mısın demiyordu. O kadar pürüze rağmen normal doğuracaktım işte o acılar elbet unutulurdu

Saat 15:10 da çatala çıkardılar beni, 5 dakika geçmeden miniğim doğdu. O an herşeyi unuttum diyemicem, çünkü sancılar azalarak devam ediyor. Doktor dikişi tamamladı, sonra eş gelecek ıkın dedi, çocuk gibi eşi de doğurdum ondan sonra agrı sızı kalmamıştı.

Odaya döndüğümde kızım sağlıklı ben gururlu, başardım diyordum B-)

Önemli olan anne ve bebeğin sağlığı, normalmiş sezeryanmış boş şeylere takılıyoruz o Can'ı kucağınıza aldığınızda daha iyi anlıyorsunuz.

Hepinize kalbinizden geçtiği gibi bir doğum diliyorum..

Dr um doguma yakin vajinal muayene yapicam dedi bana. Cok korkuyorum bu muayeneden. Daha once hiç gostermedim de... hem utaniyorm hem korkuyorum. Ilkskide zorlanan biriyim. Nsl oluyor alttan muayene cok can yakiyor mu?

Dr um doguma yakin vajinal muayene yapicam dedi bana. Cok korkuyorum bu muayeneden. Daha once hiç gostermedim de... hem utaniyorm hem korkuyorum. Ilkskide zorlanan biriyim. Nsl oluyor alttan muayene cok can yakiyor mu?

Yorumu biraz geç gördüm umarım yanıt için çok geç kalmamışımdır
Ben de ilk alttan muayenede doktoruma ışıkları kapat demiştim o da beni kırmadı saolsun fener gibi bir şeyle odaya girip muayene yapmıştı, hiç korkulduğu gibi büyük bir olay değil, 1-2 dakikalık bir işlem.
Hamileyken kanallar daha esnek sanırım agrı sızı da olmuyor :)

Ay yok gec kalmadin. Dr a sordum 38 39da bakicam dedi dun. Ben hep sabah gittigim icin net bi sekilde gorcek yani...bide catal tam kapiya bakiyo dr girdigi an lap diye gorcek beni komple. Bari masayi yan koysalardi yani. Ben kendim giris kismina 2 parmak deniyorum ama yirtilcak gibi oluyo girmiyo o yuzden korkuyorum. Parmak girdikten sonra acimiyo zaten de onemli olan giris asamasi benm icinde. Iliskidede bunun zorluğunu yasiyorum. Girene kdr aci cekiyorum girdikten sonra rahatım. Yani o 2 parmak girebilirse ki sanmiyorum sonrasi rahat gecer kesin. Ay ben normal istemiyorum sezeryan yapan da yok psikolojim bozuldu. Bide dr bana iliskiye devam etmen lazim dedi. Kasilmaktan ölüyorum iliski nasil devam etsin bebek erken dogar o kasilmaya yani

Hayirli olsun, uzun omurler versin rabbim bebeginize, cumlemizinkine insaAllah.
Konun ilgimi cekti, cunku benim kiziminde boynuna cift dolanmisti kordon, hatta kordonda dugumde vardi, dugum oldugunu dogumdan sonra gorduk biz.
Kizim dogarken boynundan sag koluna giden sinirlerden 2sini zedelediler, kalp atisi azaldigi icin ve omuzlariyla sıkıstigi icin kolundan cekistirdiler, zor dogumdu. Ama simdi cok sukur duzeliyor yavas yavas ameliyat olma riskide var ama ins kendiliginden duzelir.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…