Neden mavi renk sebze veya meyve yok ?

Eylul

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
1 Ekim 2007
6.137
13
45
Bitkilerin rengini veren pigmentlerin kimyasal yapıları* düşük dalga boylarında ortaya çıkan renkleri vermek üzere gelişmiştir. Mavi ve yakın renkleri oluşturan bileşikler* ya zehirlidir ya da enerji açısından ekonomik değillerdir. Bunun da ötesinde* meyveler aslında bitkinin üreme amacıyla oluşturduğu yapılardır ve kırmızı-sarı arası tonlar en fazla dikkat çeken renkler olmaları nedeniyle meyve yiyici canlıların ilgisini yeşil-mavi tonlarından daha fazla cezbeder.

Çiçek yaprakları* meyvelerden çok daha küçük ve ince yapılı olmaları nedeniyle mavi renk tonlarında görülebilirler. Ancak* yukarıda saydığımız nedenlerden ötürü mavi renk ve tonları* bitkinin meyve ve sap gibi daha büyük ve kalın organlarında görülmez. Bu nedenle de* yaban mersini* erik ve patlıcan gibi meyvelerde (patlıcan da bir meyvedir) söz konusu renklerin tonlarını görebilmemize karşın* gerçek anlamda mavi meyve bulunmamaktadır

alıntı

Başlığı okudum tam yaban mersini var diye düşünüyordum ki yokmuş aslında.

Çok güzelmiş,teşekkürlera.s.

ben de mavi rengin yiyeceklerde itici durduğunu ve insanlarda yeme isteğini engellediğini bu yüzden mavi renkli gıda üretilmediğini biliyorum
teşekkürler paylaşım için

ben de mavi rengin yiyeceklerde itici durduğunu ve insanlarda yeme isteğini engellediğini bu yüzden mavi renkli gıda üretilmediğini biliyorum
teşekkürler paylaşım için

Sahi mi bak:1shok: bende bunu bilmiyordum a.s

yeşıl renk iç açıyo bence doğamıza daha yakın yapraklarda yeşık yosunda..........bılgı için teşekkurler çok şey var bilemedığımız elbette...........

Hakkaten ya küçükken resim yaparken hep düşünürdüm niye mavi sebze meyve yok diye.CADIARZU
Bu arada patlıcan meyvemiydi yaa!Ben yıllarca ou sebze diye yedim.fisfisfis

Hakkaten ya küçükken resim yaparken hep düşünürdüm niye mavi sebze meyve yok diye.CADIARZU

Bilmem aslında bunuda araştırmak gerekir domatesi sebze olarak bilirdim aslında bir meyveymiş patlıcanda olabilir ,yani

patlıcan sebze değil mi kızlar ? sebze . :)) paylaşımın için sağol canım.tam benlik bir konuymuş.gıdacıyım ben. :)

mavi rengi çok sevmeme rağmen meyve yada zebzesi zehirli olabiliyormuş.iyiki yok.:1no2:

ama patlıcan olayına şaşırdım.yıllarca zebze olarak bilirdimm.:1shok::1shok:
benneyaptımki ama meyveler çiğ olarak yenilir.benim bildiğim.

hala aklım almıyoooo :mymeka:

patlıcan sebze değil mi kızlar ? sebze . :)) paylaşımın için sağol canım.tam benlik bir konuymuş.gıdacıyım ben. :)
Bende öyle biliyordum ama değilmiş
mavi rengi çok sevmeme rağmen meyve yada zebzesi zehirli olabiliyormuş.iyiki yok.:1no2:

ama patlıcan olayına şaşırdım.yıllarca zebze olarak bilirdimm.:1shok::1shok:
benneyaptımki ama meyveler çiğ olarak yenilir.benim bildiğim.

hala aklım almıyoooo :mymeka:
Biz yine sebze olarak bilelim çiğ yenemediğine göre kaydirigubbakcemile3
bunu bilmiyordum... teşekkürler...

Rica ederim yerimseniben

bi ara pepsi blue vardı ya mavi kola ayy içememiştim sanki ispirto içi gibi geldi ..
nişanlım özel olarak almış gelmiş bende bakayım tadına die onu kırmamak için gözumu kapattm
bi dikişte diktim kafaya öle içtim.. iyiki mavi yiyecek yok..

bi ara pepsi blue vardı ya mavi kola ayy içememiştim sanki ispirto içi gibi geldi ..
nişanlım özel olarak almış gelmiş bende bakayım tadına die onu kırmamak için gözumu kapattm
bi dikişte diktim kafaya öle içtim.. iyiki mavi yiyecek yok..

Tadına alışık olmadığımız için her şey nasılda farklı geliyor değilmi ilk çıktığında nasılsa öyle kalsın diyoruz hep aslında haklısın iyiki mavi yiyecek yok

ilginç bir konu CADIARZU
mavi renk ya zehirli yada enerji bakımından ekonomik değil demişsin
ekonomik olayı kafama takıldı hangi anlamda ekonomik değil ki CADIARZU

Bitkilerin rengini veren pigmentlerin kimyasal yapıları* düşük dalga boylarında ortaya çıkan renkleri vermek üzere gelişmiştir. Mavi ve yakın renkleri oluşturan bileşikler* ya zehirlidir ya da enerji açısından ekonomik değillerdir.

Aslında sebebini bende bilmiyorum gıdacı değilim yanlış bir bilgi vermekte istemem ama benim anladığım renk veren pigmetlerden kaynaklanıyor sanırım mavi ve maviye yakın renkte olan pigmentlerin daha fazla işlevi olduğu diğer renktekiler gibi düşük değil

aynen daha çok ilgimi çeken patlıcanın meyve olması
bir yaşıma dha girdim

X