Aile Planlaması Ne zaman başlamalı?

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

NedirYani

Kalbindeki Endişeleri Yavaşlat
Kayıtlı Üye
28 Şubat 2019
4.670
11.160
Kizlar bir konu hakkında kafam karışık.
Hızlı bir cevap almak için buraya açayım dedim

Doğum kontrol hapı ile korunmayı dusunuyorsak evlenmeden ne kadar süre önce kullanımına başlanması gerekir?
Doktor kontrolüyle tabi ki
Yıllar önce bir yerde 3 ay önce başlanmalı gibi bir şey okuduğumu hatırlıyorum da emin olamadım
Atıyorum 1 hafta öncesinden başlanınca da etki eder mi
Ya da aylar öncesinden başlamak daha mı iyi bir döngü oluşturur?

Birde galiba iğneler oluyormuş. Onlar koruma konusunda nasıl
Eksileri artıları neler
Yardımcı olursanız çok sevinirim :)

Zannediyorum haplar ilk ay tam koruma saglamiyordu yani en az 2 ay oncesinden baalamalisiniz. Ha ben sizin yerinizde olsam garanti olsun diye 3 ay oncesinden baslardim o ayri 😂

igneler hakkinda bir fikrim yok maalesef

Hap iyi bence bir kaç ay önce başlarsan kendi yararına olur ilk kullanıldığında baş ağrısi vs gibi yan etkiler oluyor. Bir an önce alışmış olursun.

1 ay önceden başlaman yeterli. 1. Ayın sonunda koruma sağlamaya başlar. Doktorum bana öyle demişti.

Ben de evlenmeden önce araştırmıştım iğneden ziyade hapta karar kılmıştım. 1 ay öncesinden başladım kullanmaya. Herhangi bir yan etkisini de görmedim.

Ignelerden ise hap daha iyi bence. Doktorlar daha iyi bilir ama icerisinde yeni baslayanlar icin hep ilk hafta baska yontemlerde kullanin yaziyor yani bir hafta sonra etkisini gosteriyor

Zannediyorum haplar ilk ay tam koruma saglamiyordu yani en az 2 ay oncesinden baalamalisiniz. Ha ben sizin yerinizde olsam garanti olsun diye 3 ay oncesinden baslardim o ayri 😂

igneler hakkinda bir fikrim yok maalesef
Tam benim yapacağım şey bu 🤣 teşekkür ederim çok sağolun

Ignelerden ise hap daha iyi bence. Doktorlar daha iyi bilir ama icerisinde yeni baslayanlar icin hep ilk hafta baska yontemlerde kullanin yaziyor yani bir hafta sonra etkisini gosteriyor
Hmm bunu bilmiyordum. Aklımda bulunsun.
Ben de iğneye karşı biraz onyargiliyim ama yine de bir sormak istedim
Birçok kişi 1 ay demiş
Demek ki dediğiniz gibi hemen koruma sağlamıyor
Teşekkür ederim:KK52:

Ben kullandım ayda 2 kere adet oldum ve çok iştahım açıldı ona göre dikkat edin. Uzun ilişkim vardı onun için kullanmıştım ama sonra ayrılınca bıraktım eski Halime döndüm

1 hafta değil 1 ay sonra etkisini gösterir. O yüzden 1 ay önce başlanmalı. Bizzat uygulamasını yaptım 😀

Erkeğin korunması için çok güzel zararsız bir yöntem varken neden ilaç iğne uğraşırsınız bilmem.

Kizlar bir konu hakkında kafam karışık.
Hızlı bir cevap almak için buraya açayım dedim

Doğum kontrol hapı ile korunmayı dusunuyorsak evlenmeden ne kadar süre önce kullanımına başlanması gerekir?
Doktor kontrolüyle tabi ki
Yıllar önce bir yerde 3 ay önce başlanmalı gibi bir şey okuduğumu hatırlıyorum da emin olamadım
Atıyorum 1 hafta öncesinden başlanınca da etki eder mi
Ya da aylar öncesinden başlamak daha mı iyi bir döngü oluşturur?

Birde galiba iğneler oluyormuş. Onlar koruma konusunda nasıl
Eksileri artıları neler
Yardımcı olursanız çok sevinirim :)
Ben evlenmeden 1 önce başlamıştım doğum kontrol hapı kullanmaya. 1 hafta önceden başlamak güvenli bir koruma sağlamaz. İğne önermem.

bana arkadaşım yasmin'in ilk 1 ay etkili olmadığını söylemişti o şokla prospektüsü okuduğumda alınan ilk haptan itibaren koruma sağladığı yazıyordu. pratikte bunun tersi etki gören varsa bilemiyorum ama verilen bilgi bu şekilde.

Hmm bunu bilmiyordum. Aklımda bulunsun.
Ben de iğneye karşı biraz onyargiliyim ama yine de bir sormak istedim
Birçok kişi 1 ay demiş
Demek ki dediğiniz gibi hemen koruma sağlamıyor
Teşekkür ederim:KK52:
Ignenin yan etkisi com basta kilo yapiyor ve tek secenek bi tek igne var aylik. Ama hapin secenegi cok ben yasmin kullaniyorum pek bi yan etki gormedim tabi kisiden kisye degisir

Evlenmeden önce muayene olun söylediğiniz gibi,1 ay önce tablete başlamanız yeterli oluyor ama belki de doktor hormon yüklemenizi uygun bulmayacak.
İğneler biraz daha döngüyü bozabiliyor yan etkileri daha fazla koruyuculuklari neredeyse aynı.
Eğer özel hastaneye gitmeyecekseniz de devlet hastanesindeki doktora sorun hapların ücretli olanları var onlar biraz daha geliştirilmiş yani sağlık ocaklarında ücretsiz dagitilanlardan daha iyi diye biliyorum.

Yaşayacağınız bölgedeki asmye kaydınızı yaptırın oradaki ebelerle iletişim halinde olun gün gelecek hapı içmeyi unutacaksınız içsem mi içmesem mi diye düşünmekten kafayı yemekten iyidir hemen arar sorarsınız.

Smear için de doktora sorun size bir gün versin genelde 6 ay sonra gel diyorlar onu da ihmal etmeyin.

X