Mutfak Püf Noktaları Ne yapabilirim kzlar

beyker

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
8 Eylül 2008
98
0
merhaba kızlar.:kahve:akşam sahura makarna pişirmiştim ama fazla pişirmişim.fisfisfisşimdi kalan makarnadancokacimcoook iftar için değerlendirmek istiyorum.neler yapabilirim önerilerinizi bekliyorum.

kalmış makarnadan börek yapabilirsin..
yarısını borcama dök arasına kıyma,peynir,garnitür,sosis..hangisini istersen koy canım..
öteki yarısınıda dök üzerine.bol kaşarla kapat.at fırına..
hem pratik hemde lezzetli böreğin hazır olmuş olur..:a.s.:

İçine biraz kavrulmuş kıyma koy, üzerine sarımsaklı yoğurt dök ve onun da üzerine salçalı sos hazırla ve biraz da nane. Mantı gibi oluyor.

makarna salatası yapabilirsin
içine garnitür , sosis, turşu , mayonez koyarak güzel salata olur

mesaj yazilali biraz olmus ama...
börek yapilabilir, yufkayla yapiyoruz aralara yufkayi parcaliyoruz ya, parcalanan yufkalarin yerine haslanmis makarna koyulacak.. peynir ve maydonoz da koyularak normal yufka böregi gibi yapilacak...
yalanci su böregi diyo bazi hanimlar buna kaydirigubbakcemile3

Kalan makarnanı değerlendirebilirsin arkadaşım...bak ben yaptıklarımı örnek vereyim fikir olur sana :kahve:

-makarna salatası yapabilirsin,müthiş oluyo tavsiye ediyorum bak...kalan makarnana mayonez,sarımsaklı yoğurt,maydanoz,yeşil soğan,garnitür ekleyerek yapabilirsin

-Dana kuşbaşı etlerini (gramı sen belirle) iyice pişir.
tencerede soğan ve sarımsağı sotele,3kaşık felan da un kat,dilediğin baharatlarda ilave edebilirsin..3bardak felan da süt koy,bir tane tavuk bulyon at.bu karışım iyice pişsin.Sonra artan makarnanı borcama döküp,bu karışımı da üstüne yay.üstünü folyo ile kapat,biraz pişir.bu kadar işte çok güzel oluyo denersin belki...

-makarna böreği yapabilirsin...2 yumurta,bi çay bardak süt,birazcık yağ,sosis,beyaz peynir,baharat,biber,mantar da yakışıyo buna...uzunlamasına doğradığın sosisleri tavada kızart hafif yağla,diğer malzemeleri bir kapta karıştır (makarna da dahil) sosisler pişince bu karışıma ekle,yayvan bir tadava altını üstünü çevirip pişir.en üste kaşar rendele...

-kalan makarnandan yalancı mantı da yapabilirsin...soğanı,kıymayı,domatesi,salçayı yağda pişir...baharatlardan dilediğini ekle.mantının üstüne döküp afiyetle yi :nazar:

-kalan makarnana 2yumurta kır,üstüne 1buçuk bardak süt ,1bardak kaşar rendesi ekle fırına ver...çok pratik bak arkadaşım...

-tavuklu makarna salatası da deneyebilirsin..
kalan makarnana haşlanmış tavuk göğsü,bi avuç çekirdekleri çıkarılmış siyah zeytin,3kaşık felan da mısır konservesi,biraz limon suyu,zeytinyağı,ve dilediğin baharatlarla karıştırıp hoş bir salata da oluşturabilirsin...

ee daha ne ossun gülüm :nazar:
dünyanın tarifini sıraladım bak sana...yapmak yada yapmamak sana kalmış artıkın

:eek:

X