Salon ve Günlük Oda Dekorasyonu Nasıl perde almalıyım ?

Salon ve günlük odalarınızın dizaynı, dekorasyonu ve tavsiye yorumları

dusduru

Guru
Pro Üye
24 Eylül 2011
3.591
8.509
Salon için tül perde alacağım.
Çok cahilim bu konuda,tek istediğim sadelik.Öyle nakışlı güpürlü parıltılı birşeyler istemiyorum.Koltuklarim antrasit ve tekli olan kiremit.Mobilyalar modern tarzda,duvar rengi açık gri...Dümdüz beyaz tül alsam çok mu basit durur,fon da kullanmayacağım çünkü.Yada kendinden ince çizgili olabilir bilemiyorum.Ne dersiniz ?

Sevgili dusduru,

Salonunuz kucuk veya orta buyuklukteyse tam da dusundugunuz gibi duz ve nakissiz bir tul perde kullanabilirsiniz. Eger salonunuz buyukse sade, belli belirsiz bir dokusu olan bir tul perde kullanabilirsiniz. Eger salon kucuk ve orta buyuklukteyse yine fon kullanmamaniz daha dogru olabilir.

Sevgili dusduru,

Salonunuz kucuk veya orta buyuklukteyse tam da dusundugunuz gibi duz ve nakissiz bir tul perde kullanabilirsiniz. Eger salonunuz buyukse sade, belli belirsiz bir dokusu olan bir tul perde kullanabilirsiniz. Eger salon kucuk ve orta buyuklukteyse yine fon kullanmamaniz daha dogru olabilir.

Çok tesekkurler öncelikle :)
Orta büyüklükte diyebilirim sanirim.
Bir iki şey daha sormak istiyorum.Pencereler iki duvarda,kornişler duvardan duvara.
Perde ölçüsünü pencereleri kapatacak şekilde yada bir karış geçecek sekilde yapsam olur mu ? Kenarlarda boş duvarlar siritir mi? Öteki türlü de çok fazla perdeyle boğulmuş olacak salon sanki.

İkincisi perde alt kisimlari dilimli mi olmalı,dümdüz mü ?

Birbirine dik iki duvarda pencere var ve de kose donemeci mi var korniste? Ben boyle anladim degilse, fotograf ekleyebilirseniz daha iyi anlarim cunku pencerenin diger yapi elemanlariyla iliskisini gormek onemli, olmadik yerden kolon da cikabiliyor bazen.

Pencereyle duvar arasinda az mesafe oldugunu dusunerek yaziyorum, bosluk kalmasin mumkunse, bosluk olmazsa homojen bir goruntu olur, oda derli toplu durur ve perde dikkat cekmez ama kenarda bosluk olursa asil o zaman perde ben buradayim demeye baslar. Perdelerin kenarindan veya arasindan hatta altindan duvarin gorunmesi estetik degil. Salon anladigim gibiyse perdeye bogmus olmazsiniz, fon konursa fazla gelir, o zaman bogulur diye dusunuyorum. Mumkunse de yere kadar uzatin tul perdenizi.

Perdenin altindan duvar gorunmesi hos degil dedim demesine de canim ulkede hala petek ve perde iliskisini pek cozemediler, eli mahkum kisa perde kullanmak isteyebilirsiniz. Ben perdemin bombeli durmamasi icin kornisimi 2 cm one almistim.

X