Aile Planlaması Nasil korunmali?

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

ballilokum

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
17 Mart 2011
81
0
arkadaslar kusuruma bakmayin konuyu nereye acacagimi bilemedigim icin buraya yazyiyorum...

ben bu yaz evleniyorum.. ilk 1 sene cocuk düsünmüyorum ama nisanlim hemen istiyor. Allah ne zaman verirse diyo.. korunma yönteminede gelince benim hap kullanmami kesinlikle istemiyor. gerekirse prezervatif kullanmayi ve yumurtlama hesabina göre korunmayi uygun görüyor..
ama biliyorum bu güvenli bir yöntem degil.. benim icin en güvenlisi hap veya prezervatif..
nisanlim ise dogal yöntemlerden yana...

birde makina varmis galiba.. oda birseyi hesapliyormus? kullanan varsa bilgilendirebilirmi lütfen?

ilk gece ne kullanmali? prezervatif ilk gece yi dahada zorlastirir. ileriki günler icin uygun olabilir.

peki ertesi gün hapi kullansam etkisi nasil olur? bi seferlik...

sonrasindada kondom ile devam etsek.. hapi birakipta...

fikirleriniz ne? özellikle ilk gece icin?

Son düzenleme:
hemen hap kullanmaya başla. söylemezsen nisanlının haberi olmaz. ilk geceden sonra bırakıp kondoma geçersin. hapa 3 ay önceden başlamalısın.

buradan dogum kontrolu konusunda size akil vermemiz cok yanlis olur cunku danismaniz gereken kisi biz degiliz DOKTOR!

dogum kontrol hapini bir takim testler yaptiktan sonra kullanip kullanmamaniz gerektiginiz anlasilir, buradaki bilgilerle sakin baslamayin sonra hapi birakinca hamile kalmak icin bir ton hap kullanmak zorunda kalabilirsiniz.

ben bilgisizce basladim dogum kontrol hapini kullanmaya...
aslinda bana uygun bir yontem degilmis yani...
hormonlarimi alt ust etti...
bu yuzden biraktiktan sonra relg duzensizligi basladi...falan filan...
bebek yapmak istedigim zaman once hormonlarimi dengelemem gerekecek yani...
siz de bu duruma gelmek istemiyorsaniz kafaniza gore hareket etmeyin...

bence ilk gece ertesi gun hapi, sonrasinda ise kondom kullanimi mantikli...

Son düzenleme:
hemen hap kullanmaya başla. söylemezsen nisanlının haberi olmaz. ilk geceden sonra bırakıp kondoma geçersin. hapa 3 ay önceden başlamalısın.

Hapla korunmak bence de en mantıklısı, ama konu sahibinin bir doktora danışmasında fayda var, çünkü sigara kullanımı, migren gibi durumlarda diğer yöntemleri de düşünmek gerekebiliyor, biz buradan ne desek boş.

Ama sadece ilk gece için hapa başlayıp sonra başka korunma yöntemine geçmek hiç akıl işi değil, vücudun hapa alışması çocuk oyuncağı değil, uzun dönem kullanılacaksa hapa başlanmalı. Üç ay önceden başlamaya da gerek yok, bir ay önceden başlansa yeter. Lütfen yarım yamalak bilgilerle insanları yanlış yönlendirmeyelim.

Forumun yabancısıymışsınız, sizi şöyle yönlendirmiş olayım, yöntemler konusunda kabataslak fikirleriniz oluşsun, ama sakın doktora danışmayı ihmal etmeyin, evlilik öncesi prosedür bu şekil bir muayeneyi/danışmayı da kapsıyor mu bilmiyorum, ama siz yine de biraz daha bilinçli olmak adına eşinizle birlikte veya yalnız, bir doktor kapısı çalın.

http://www.kadinlarkulubu.com/aile-planlamasi-f488/

Nette bilgi alacak o kadar yer var ki bu konu hakkında.
Buraya yazılanlar birşeylere özenti geldi bana.

cevap yazip yardimci olmaya calisan arkadaslara tesk ederim.. elbetteki internettende arastirabilirim ve doktorada mutlaka gidecegim. yalniz ben simdilik bilgi edinmek ve tecrübelerinizden faydalanmak istedim. bu amacla actim bu konuyu.

baska yorum yazan olursa sevinirim.

teskler

yaa açıkçası bu kadar germeyin kendinizi derim ben:) ilk gece için bişey yapmayın sonrasında kondom kullanın:)

arkadaslar özellikle ilk gece icin yorumlarinizi bekliyorum siz neyle korundunuz ?

ilk gece hiç bi seyle korunmayın.. gerı ceksın yeter..

ben de 5.5 aylık evlıyım.. bütün yöntemlerı denemiş tecrubelı bırı olarak yazıorm:KK52::KK52::KK52:

evlenmeden 1 ay once hapa basladım ve devam ettım.. daha bu ay bıraktım.. cunku doktor vajına kurulugu yaptıgını soyledı..
zaman zaman prezervatıf zaman zaman da gerı cekme yontemını uyguluyoruz...:KK70::KK70:

Son düzenleyen: Moderatör:
canim geri cekmede hani iliski bölünüyo ya.. bide ilk gece.. hem dogal hem öyle bölünmesin istiyoruz.. galiba ertesi gün hapi en mantiklisi... zaten takvim yöntemine görede dügünümüz oldugu gün müsait oluyorum..

canim geri cekmede hani iliski bölünüyo ya.. bide ilk gece.. hem dogal hem öyle bölünmesin istiyoruz.. galiba ertesi gün hapi en mantiklisi... zaten takvim yöntemine görede dügünümüz oldugu gün müsait oluyorum..

bence takvim yöntemine geri çekilmeye falan güvenmeyin, nişanlınızı ikna edin ve hap kullanın, hem en güvenli hem de rahat. sonuçta milyonlarca insan kullanıyor yani allah korusun bir sorun çıkacaksa hap kullanmadan da çıkar

siz doktor musunuz da böyle insanları kesin bir dille yönlendiriyorsunuz??yok hemen hapa başla,yok 3 ay önceden başlamalısın falan...bir kere verdiğiniz bilgi de yanlış..3 ay değil 1 ay öncesinden başlamak yeterli ancak hap kullanıp kullanamayacağına da dr karar verir...

konu sahibi arkadaşım doktora gidip danışmalısın..mesela ben salı günü gitim...14 mayısta evleniyorum ve eğer hapa başlayacaksam nisan ayı son şansımdı...ara sıra tansiyon problemi yaşadığımı söyleyince sana hap veremem dedi...ama ben de tam olarak nasıl korunacağımı bilemiyorum...çünkü latekse de alerjim var....

geriye geri çekme yöntemi,takvim yöntemi gibi şeyler kalıyor bana...bir de fitil verdi,spermisid ama onu da kullanamam gibi geliyo:KK25:

ya kizlar birde makinami varmis... hani kadinin verimli günlerini hesapliyormus.. sabah ölcüyormussun galiba.. onun adini bilen varmi?

X