NASIL KIRMADAN ANLATABİLİRİM?

bilirbilmezbirkimse

Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
29 Ağustos 2023
124
89
28
Herkese merhaba,
3 senelik evliyim, 10 aylık bir oğlum var ve 7,5 aylık hamileyim. Allah nasip ederse Ağustos sonu gibi diğer bebeğimi de kucağıma alacağım. İlk bebeğim sezeryan olduğu için ikinci de o şekilde olacak. İkinci sezeryan olacağı için de doktorum ilkinden bir tık daha ağır olabileceğini, doğum sonrası fiziksel ve duygusal olarak buna hazır olmam gerektiğini söyledi. İlkinde evimde kendim kalmıştım, ailelerimiz uğrayarak bana yardımcı olmuşlardı. Ama bunda bir de diğer oğlum olduğu için haliyle ilk doğumum gibi olmayacak, kendi bakımım ve diğer yenidoğan bebeğimin bakımı olacağı için daha farklı olacak.

İkinci kısım eşimin babası o küçükken vefat etmiş, kayınvalidem ve görümcem var. Kayınvalidem yarı zamanlı çalışıyor, görümcem de o zamana bir işe başlamış olacak. İkisi de ellerinden geldiğince bana yardımcı olurlar ama yemek, bakım konularında kayınvalidem yıllarca çalıştığı için biraz paslanmış. Evde tüm işi görümcem yapmış. Bu da ikinci kısım.

Üçüncü kısım da ise biz beş kardeşiz, ben en büyüğüm. Ben ve bir küçüğüm evliyiz. Yani annemin evde sorumlu olduğu 3 kişi ve babam var.

Şimdi sorun şu ki ben ilk doğumumda çok zorlanmama rağmen dikkatimi çeken bazı durumlar oldu, normal şartlarda ben kendi evimde daha rahat ediyorum. İlk doğumda da böyle olmuştu, biraz eşime güvenmiştim açıkçası bana destek olur diye, duygusal olarak hep destek oldu evet ama iş ev işlerine ufak tefek ev toparlanmalarına (mesela masaya bir kahvaltı hazırlamak gibi) gelince eşim sürekli olarak annesini ve kız kardeşini çağırdı bir şeye elini sürmedi. Onlar zaten yardıma geliyorlardı ama hiç gitmesinler istedi, sorumluluk almaktan kaçındı bir nevi. Annemler de geldiler gittiler ama kayınvalidem izin falan alınca onlar biraz daha ön planda olmuş oldu. Mesela evde bir şey kalmamıştı, alışverişe üçü beraber gittiler ve ben öğlen ikiye kadar kahvaltı yapamadım, ilaç almam gerekiyordu, ilk günler kendim de kalkamıyordum. Yani işin aslı görümcem ev işlerinde yardımcı oldu ama daha çok bebekle ilgilendiler, ben biraz arka planda kaldım. Şimdi bu doğum ve sonrası daha zorlu olacak, görümcem de çalışacak, kayınvalidem elinden geleni yapacak olmasına rağmen hem benimle hem de bebeklerle ilgilenebileceğini pek düşünmüyorum. Eşimi de bu sefer hiç plana katmıyorum. Anneme gel kal desem babamı saymıyorum ama diğer üç kişi var evet yaşları çok küçük değil ama bu bir kişi için hepsinin bizde kalması demek. O yüzden ben de toparlanana kadar bir iki hafta annemde kalmak istiyorum. Hem duygusal hem de fiziksel olarak anneme daha çok ihtiyacım olacak ve ancak annem bu ihtiyacımı tam anlamıyla karşılayabilecek gibi hissediyorum. Ama kayınvalidemi de kırmak istemiyorum , ben yine izin alırım falan dedi. Bu konuyu eşimle mi konuşmalıyım ilk ya da onunla mı ? Bir de çok yaşlı olmamasına rağmen biraz erkek evi, kız evinden önde gelir tarzında bir zihniyete sahip. Daha önce ufak tefek böyle konuşmalarımız olmuştu, bundan dolayı de çekiniyorum biraz. Ama dediğim gibi elinden geleni de yapıyor bir de ne olursa olsun eşimin annesi. Nasıl bir yol izlemeliyim sizce?
Buraya kadar okuduğunuz ve değerli yorumlarınızı paylaştığınız için teşekkür ederim şimdiden.

2 bebek ve sezeryan doğum anne sen calisiyorsun annem de evde 4 kişi var gelemez ben gidip ayaklanana kadar kalacağım zaten size hep ihtiyacım olacak siz de toparlandiktan sonra ugrarsiniz diyin.

2 bebek ve sezeryan doğum anne sen calisiyorsun annem de evde 4 kişi var gelemez ben gidip ayaklanana kadar kalacağım zaten size hep ihtiyacım olacak siz de toparlandiktan sonra ugrarsiniz diyin.
Annem de öyle söyle kırma onu da, sen toparlanınca izin alsın, o bebeklerle ilgilenirken sen de evinle ilgilenirsin dedi. Direk kayınvalidemle mi konuşmalıyım diyorsunuz yani

Öncelikle bebeğiniz sağlıkla gelsin inşallah.

Sizinle ilgilenilmesinden kastınız nedir ben onu anlayamadım ne bekliyorsunuz? Yanlış anlamayın, ben de ikizlerimi sezaryenle doğurdum, bir gün önce dolabımı yemekle doldurdum, 4. gün kalkıp süpürge tuttum. Herkesin dinamiği farklı ama bakılacak ne durumu var anlayamadım, belki farklı durumlar varsa bilemeyeceğim.

En mantıklı olan evinizde kalmanız bana göre. Müsait olan gelir yanınıza yardımcı olur.

Ayrıca eşiniz kesinlikle sorumluluk almalı. Bence oturup doğuma kadar bunu çözün, eşinize anlatın çünkü anlattığınız kadarıyla saydığınız hiç kimse size tam olarak ilgi veremeyecek.

Kayınvalide, görümce çalışıyor yorgunlar.
Anneniz size gelse kardeşler de gelecek evin içi çok kalabalık olacak.
Siz annenize gitseniz oranın düzenine uyum sağlayabilecek misiniz? Anneniz o evin işlerini de yapacak çünkü ve 5 yetişkinin çamaşırı, bulaşığı bile oldukça zordur.

Annem de öyle söyle kırma onu da, sen toparlanınca izin alsın, o bebeklerle ilgilenirken sen de evinle ilgilenirsin dedi. Direk kayınvalidemle mi konuşmalıyım diyorsunuz yani
Direk değil ,muhabbeti açılır illaki bu sürecte. Siz de " annee sen calisiyorsun, iznin sikintiya girmesin. Ben toparlanana kadar annemle kalayım 2 bebek ve dikişler beni zorlar, zaten eve döndüğümde size çok ihtiyacım olacak o zaman iznini kullanin" dersin.

Kayinanneniz muhtemelen sevinir kolay is degil o da yardımcı olmak için geliyor. Yani illa ben gelip hizmet edeceğim demez yani aklin yolu bir. Direkt siz soyleyin

Şöyle ki ilkinde ben de üç günde hemen hemen ayaklandım ama doğum arasında en az iki yıl öneriliyor normalde, benim iki sene içindeki ikinci doğumum olacağı için sezeryan ilkine göre toparlanma sürem uzayabilir. Bakımdan kastım bu, siz de yaşadıysanız biliyorsunuz ilk günler insan düz yatamıyor bile.

Bence ilk olarak fikrinizi eşinizle paylaşın çünkü artık siz bir ailesiniz.Eşinize de anneni de kırmak istemiyorum ama ona biraz daha toparlandıktan sonra daha çok ihtiyacım var bu daha iyi olacai sence kendisine nasıl söylersem yanlış anlamaz diye sorabilirsiniz.Bu süreçte en önemli olan sizin rahatınız.Siz kendiniz için en iyi olacağını düşündüğünüz bir karar vermişsiniz bunu ilk olarak eşinizle paylaşmanız daha iyi olabilir tabiki yine de siz bilirsiniz.

10 aylık bebekle nasılsın 7 buçuk aylık hamile olunuyor çözemedim? Konuya gelince canınız ne isterse onu yapın ama kayınvalideniz gücenir gibi duruyor bence bırakın yine o gelsin

10 aylık bebekle nasılsın 7 buçuk aylık hamile olunuyor çözemedim? Konuya gelince canınız ne isterse onu yapın ama kayınvalideniz gücenir gibi duruyor bence bırakın yine o gelsin
40 I çıkınca ikinciyi yapmış gibi anladım ben :)
Bence evinizde kalsanız daha iyi ya annenizin evi çok kalabalık rahat edebilecek misiniz ? Kayınvalideniz alınmaz bence ama esas eşinizle konuşun. 10 aylık çocuğunuzun sorumluluğunu onun alması gerekiyor ya da ev işlerinin. Hayat böyle bir şey çocuğu yapıp yatmak yok

3 yıl üst üste sezeyan oldum. Kv evinde de kaldım ana evinde de kaldım. Kendi evimde de kaldım. Niye kimse benle ilgilenmedi diye hayatı sorguluyorum şuan

Bebeğiniz hayırlı olsun. İstediğiniz yerde kalın. Kv denizde ayaklaninca gelsin çalışıyorsa zaten onun için cok zor olue

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…