muhurlenen evler ne olacak?

kirmizigitar

Guru
Kayıtlı Üye
4 Mart 2011
10.375
11.989
kizlar annemlerin yasadigi ev 30 yillik, 14 blok 140 dairelik bir site. son depremden sonra sitedeki bazi bloklardaki sakinler belediyeye sikayet etti, ev muhurlendi, ancak ayni sitedeki her bloktan sikayet gitmedigi icin sadece sikayet giden bloklar muhurlendi, annemlerinki de dahil. once dask inceleme yapti muhuru kaldirdi, sonra belediye geldi tekrar muhurledi vs vs

simdi sikinti su:
belediye muhurlenen binalar 6 ay icinde ya karot incelemesi yapacak ve saglam
yapi ise bunu bize ispatlayacak

ya guclendirme calismasi icin uygunsa guclendirme yapilacak

ya da muteahitle anlasip yikip yeniletecek

ben 6 ay sonra binanin elektrigini suyunu keserim bu 6 ayda cozumune bakin diyor.

ancak: binanin eski oldugu ve depreme dayanikli olmadigi zaten asikar.karot a para harcamaya bile gerek yok. fakat depremden dolayi olusan bir hasar almadigi icin dask karsilamiyor.

binalar 5 katli, yeni yonetmelige gore maksimum 5 kata izin verildigi icin muteahitler kendilerine saire kalmayacagindan 150-200 bin civari bir mebla karsiliginda yenileyebileceklerini soyluyorlar

guclendirme yuksek ihtimalle yapilamiyor, hem teknik olarak hem de cogunluk razi gelmedigi icin...

simdi, bu durumda ne yapilir? belediye yikim karari verdiyse bir sekilde kolaylik gostermesi gerekmez mi? oturanlarin neredeyse hepsi emekli maasiyla gecinen yasli ciftler. bu saatten sonra 150-200 bin gibi bir tutar odemeleri imkansiz. yani 10 kisi odese 50 kisi odeyemez.

bu durumda ne yapiliyor bolen basina gelen varmi? yani yuksek kat izni ile yapacak muteahite birakilmasindan baska cozum yok gibi ki ancak ustune odeme yapilmadan ev yenilenmis olsun. evlerin metrekaresi zaten kucuk o yuzden ordan da kurtarmiyor ne yazikki.

babam da aksi bir adam, bu evde oturulur mu yikildi yikilacak diye soyleniyor ama ote yandan ev cop oldu simdi ne cikabilirsin ne oturabilirsin ne kiraya verebilirsin diye miymiy soyleniyor annemi de kemiriyor bizi de. site yonetimi diye bisey yok, yonetici bile yok hatta artik herkes yasli basli kimse ilgilenmiyor evlerle diye...

bu gibi durumlar icin ozel uygulamalar varmi? devlet destekli insaatlar, ilave kat imkani vs? bu muteahitleri nasil buluruz nereye basvururuz ne yapmaliyiz? babam sadece soyleniyor ben kendim pesine duseyim bari diye dusunuyorum ama ne yapacagimi bilmiyorum bende

Benim babaannemle dedemin evi çürük raporuyla yıkıldı. Sonrasında giren müteahhit ya 150 bin alın bize devredin yada 100 bin fark ödeyin dediler. Bizimkiler anlaşmak istemediler. O zaman müteahhit dedi ki siz bilirsiniz çoğunluk şuan zaten bende şimdizaman mahkeme yoluna giderim, o zaman da belediye tapudaki rayiç bedelin ödenmesini ister demiş. Bizimkiler rayiç bedel tapuda daha düşük görüneceği için pazarlık ettiler 250 bin alıp çekildiler.
Şu an son bir daire kalmış anlaşmayan o da yerime yer isterim dediğinden şimdi müteahhit o güzergahta 20 yıllık binaları gösteriyormuş.
Uygulama nasıl bilmiyorum ama benzer yaşanan da böyle oldu. Ki bu evin en alt katındaki iki dükkan bu şahsın olacaktı ama ona rağmen karım az diye çirkeflik yaptı. Müteahhitler biraz açgözlü Allah yardımcınız olsun

Bu aslında aileniz için yapılan birsey çünkü hafif bir depremde evler yıkilabilir ve ne dairenin ne paranın önemi kalır ama işte elde yoksa oda zor ne yapılır bi fikrim yok Allah kolaylık versin deprem yönetmeliğine göre fazla kat çıkma durumu zaten olmaz diye düşünuyorum

Annemlerin ev cok rahat 60 senelik ve apartmanin en alt katinda bildiginiz catlaklar mevcut baya. Belediyeye gittiler bina dayaniksiz diye dikkate bile alinmadi Annem hergun dua ediyo beton arasinda kalmak istemiyorum diye. Cok zor valla. Keske o apartmanada bi muteahit girse yıkılmasi lazim binanin kesinlikle. İstanbulda 7 siddetinde bi deprem olsa Allah korusun dusunemiyorum. 60 daire var ordada ne kotu. Devletin biseyler yapmasi gerek bu binalar icin. Keske bizimkide 30 senelik olsaydi

Hep uyarı yapıyorlar son 10 yıl diye, inşallah en kısa zamanda toplanıp bir yerle anlaşırlar ve binayı tekrar yaptırırlar. Mümkünse o sokaktaki tüm binalarla anlaşıp toplu halde yapılaşmaya gidebilirler.

Keske ama iste Caresizce bekliyolar. Annem cagiriyor bazen gel diye gidip kalmaya korkuyorum yeminle.

İstanbulda böyle kocaman bir semt gidip anlaşıp toplu halde yerlerine rezidans yaptırmış. Siz muhtarla vs konuşun, apartman yöneticilerine ve örgütlenin. Herkesin işine gelir böylece.

Kayinvalidemlerinde bina bosaldi anlasmak uzereler fark odeyip evi yeniletecekler.
Durumunuz yok anliyorum ama fark odediginizde evinizin degeri kat kat artacak ztn betonarme binalarin tas catlasa yasi 70 yil.
Istanbulda merkezi bir yerdeler. Su an 160 bin evleri. 140 odeyecekler bittigi an evleri 700 bine cikacak
Muteahit dava acar tum masraflar binadakilerin kira parasi anlasmayana kalabilir muteahite satabilirsiniz kentsel donusume gore bir miktar yardim yada dusuk kredi kullanabilirsiniz. En iyisi bir avukat ile hareket etmek

Blok olduğu için belki birleştirip bi kaç daire kendine çıkarıcak bi müteahhit bulabilirsiniz belki diye geldi aklıma. Benim babamlarında durum aynı ama tek bi bina olarak verdiler, mesela 4 bina birleşselerdi müteahhit para almıycaktı ama şuan mecbur 150 bin civarı bi para çıkacak ama müteahhitlerede bu devirde güven olmuyo 5 aydır biriyle anlaşamadıkar, sizde güvenilir birini bulun bnce

Site topluca anlaşırsa bir firmayla yeşil alanlardan ordan burdan kısarak kendilerine kar edecek daireleri çıkarır müteahhitler. Tek bina olarak anlattığınız şartlarda çok zor.

Yüksek kat izni müteahhite verilmez. Bölgenin bir kat yüksekliği vardır kim gelirse gelsin 1 kattan fazla aşılamaz. Bloktaki ev sahiplerinin 3'te 1'i yıkım imzası atarsa bina yıkılır. Müteahhit düşük bir ücretle ödeme yapamayanların evini alır. Müteahhit alamıyorsa yine düşük bir ücretle açık arttırmaya çıkar. Ya da devlet bankaları düşük faizle kentsel dönüşüm kredisi veriyor. Onlara bakılır.

bolgede 20 katli rezidanslar var, ancak yeni bir yasa cikmis artik 4 yada 5 katin uzerine cikilmayacak diye... civarda tek katli gecekondulari alip yerine 10-12 katli binalar diktiler, tapusu bile olmayan gecekondu sahipleri 3-4 daire aldi yeni yapilan evlerden karsiliginda, simdi yeni cikan kanunla apartmanlarda oturanlar ev parasini yeniden odeyerek evini yeniletmek zorunda kaldi.

annemler bir sekilde oder odemesine de, cogunluk odeyemez 1100 lira emekli maasiyla hangi 60 yas ustu insan 150 bin kredi odeyebilir ki... yikim karari her halukarda 6 ay sonra cikacak, herkes magdur ne yazikki

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…