Muhabbet kuşu hakkında bılgısı olanlar yardım

CennetKokulum

kuzusu'nun kuması
Kayıtlı Üye
17 Ağustos 2007
2.451
36
KIZLAR BABASI KIZIMA YAVRU BIR MUHABBET KUSU ALMIS BENIM HIC BIR BILGIM YOK KONUSMASI ICIN NE YAPILIR NASIL BIR ISIM KOYMALIYIZ KENDINE SESLENDIKCE OGRENIP SOYLEMESI ICIN YAN ISMIN SESLERININ ONEMI VARMI NE TUR ISIMLERI KOLAY SOYLER NASIL KONUSTURABILIRIZ

NELERE DIKKAT ETMELIYIZ KIZMI ERKEKMI ONUDA BILMIYORUM NASIL ANLARIZ TEMIZLIGI NASIL OLUR NE BILIYOSANIZ PAYLASIRMISINIZ KIZLAR KUŞCAZI OLDURMEYELIM YANLIŞ BIR SEY YAPIPTAeyvahedigeldismile

Bacı kısa ısım hoŞ olurda kusun dılı hangı tur ısıme doner onu bılmıyorum hanı ısmıyle seslendıkce zamanla soylemesı acısından

eeeeeee yokmu kuhabbet kusu olan ısımsız kaldı garıbım bızım kız har dakıka baska bır ısımle cagırıyor

google da 'muhabbet kuşu bakımı' ve 'muhabbet kuşuna konuşma nasıl öğretilir' yazarsanız, içeriği geniş ve güzel bilgiler var opuyorumnanaktan
sonra resminide paylaşın bizimle :1hug:

benimde var...adı kuki...çokta güsel söylüo adını opuyorumnanaktan
dişi veya erkek olduğu gagasının üstünden belli olur.maviyse erkek açık renkse (pembe gibi) dişi...
küçükse zaten alışır o...ilgi gösterirseniz tabii..

Gagasının üst kısmı maviyse erkektir. Zaten erkek olanlar konuşur. Bazıları çok yeteneklidir. Kendiliğinden konuşmayı kaparlar. Bazıları ile ilgilenmek gerekiyor.
Örn: Yanına gidip söyletmek istediğiniz bir kelimeyi tekrarlayın. Onu öğrenmeden 2. kelimeye geçmeyin. Konuşma işi ile bir kişi ilgilensin.
ıçinde c,ç,s,ş harfleri olanları daha rahat öğreniyorlar.
Ceryanda ve soğukta bırakmayın. Arada bir vitamin koyun suyuna. Yemin yanısıra marul, maydanoz vs. yeşillikler de iyice yıkayıp kuruladıktan sonra verin.
Bakımı zor değildir.
Soracaklarınız varsa yardımcı oluruz.
Hayırlı olsun güle güle büyütün.opuyorumnanaktan

Canım yavruysa konuşması için çok iyi şimdiden eğitin benim şükrüm(adı şükrü kaydirigubbakcemile3 ) 1 yaşında falandır bana geldiği daha 5 ay oldu bu zaman içinde ona kendi adını abimin adını ve benim adımı öğrettim kaydirigubbakcemile3 tabi benden önce ki ailesinden kaptıkları da var :) bir kelimeyi tam anlamıyla net bi şekilde 10 günde öğreniyor ama bıkmadan ve sevgiyle sürekli ona söylemeniz gerekiyo bir de bizim ki kendisi uyduruyo aşkım diyorum aşkoş diyor opuyorumnanaktan erkekler daha yeteneklidirler temizliği de hiç zor değil fakat hep ilgi istiyor kuş diyip geçme şükrü benim sesimi duyduğu gibi kafeste ordan oraya zıplayıp duruyor hihoyyyt güle güle büyütün yavruyu :nazar:

benim farklı dönemlerde muhabbet kuşlarım oldu bekarken. 2 tanesine konuşmayı öğrettim. erkek daha çabuk konuşuyo ve cinsi de önemli hollanda cinsi kuşlar konuşmaya daha yatkın ve daha sağlıklı kuşlar. konuşmasını istiyosan kafesine oyuncak ya da ayna koymaman gerek. çünkü konuşmaya adepde olmuyo. karşında konuşurken elin ya a parmağınla direktifler vermelisin ki oyun sansın bunu yani parmağını aşşağı yukarı oynatarak dikkatini çekmiş olursun. ve eşi olmamalı tek olmalı. bi başka yöntemde teybe çekip akşama kadar dinletirsin eğer meyilli bi kuşsa ertesi gün farklı sesler çıkarmaya balar gırtlaktan sonra da tekrarlar bunu

erkek sanırım gagasını kenarlarında her ıkı yanınsda mavı benek var ama cok yabanı yanına yaklasınca bıle tepınıp duruyor ordan oray atlıyor bır saga bır sola gıdıyor elımı gosterıyorm tatlı tatlı konusuyorum hıc yanasmıyor kendı tuylerını yoluyor korkudan bırde cubugunda durmuyor kafesın zemınıne ınıyor cok hızlı bır sekılde panık panık tak tak tak yuruyor normalmı bu halı anlamadım sankı cıkmak ıster gıbı geldı gunun ıkıncı gunu kızım arkadasıyla kafesı acmıs bu kacmıs yakalamaya calısırken korkuttum sanırım o andan berrı yabanı boyle gıdermı hep acaba elımı sokunca kafese delırıyor

belli ki korkmuş kafesin kapağını açık bırakın ilgelenmeyin bi zman kendini güvende hissetsin. o kadar hassaslar ki. biz bi kaç gün hmal etsek hemen hastalanırdı bizim kuşumuz. alışana kadar korkar ısırır ama alıştıktan sonra pek de takmıyolar sahiplerini kendi kafalarına göre takılıyolar

erkek sanırım gagasını kenarlarında her ıkı yanınsda mavı benek var ama cok yabanı yanına yaklasınca bıle tepınıp duruyor ordan oray atlıyor bır saga bır sola gıdıyor elımı gosterıyorm tatlı tatlı konusuyorum hıc yanasmıyor kendı tuylerını yoluyor korkudan bırde cubugunda durmuyor kafesın zemınıne ınıyor cok hızlı bır sekılde panık panık tak tak tak yuruyor normalmı bu halı anlamadım sankı cıkmak ıster gıbı geldı gunun ıkıncı gunu kızım arkadasıyla kafesı acmıs bu kacmıs yakalamaya calısırken korkuttum sanırım o andan berrı yabanı boyle gıdermı hep acaba elımı sokunca kafese delırıyor

canım benimde muhabbet kuşum var adı çapkın.içinde ç,ş geçen isimleri daha kolay algılıyolar.miniş koyabilirsin adını kızınında hoşuna gidebilir.bizimki çapkın beşiktaş aşkım babacık cicikuşdiyor ve acayip ıslık çalıyor...hiç susmuyor valla.hatta 8 aylık ama uçmayı bile 1 hafta önce öğrendi 1 aylıkken aldığım için hep yerlerde dolaşıyordu ayrıca her yemekte bizimle yer...
dışardayken yakalamaya çalışmayın kafesi görebileceği yere koyun kendi gelir girer.

ilk olarak yavru olduğu için çubukta duramaz yerde durur yemini ve suyunu 15 gün yere yani kafesin içine koymalısınız ve kontrol etmelisiniz yemişmi diye aç kalabilir daha çok küçük.kesinlikle avucunuzla tutmaya çalışmayın ve sıkmayın.parmağınızı uzatıp gelmesini bekleyin aniden yaklaşmayın elinizde yem yedirirseniz size daha çabuk alışır .size iyice alıştıktan sonra konuşturmak içinde tek kelimeyle başlayın kelimeyi kısık sesle sürekli tekrarlayın kelimeyi öğrendiken sonra ikinci bir kelimeye başlayabilirsiniz.zaten 4 aylık olmadan pek konuşmaya başlamazlar.kafesini temizlemeniz yeterli kuşu yıkamayın sakın..1-2 ay sonra derin olmayan bir kaba su koyup yanına koyarsanız kendi yıkanır.bizimki musluğu açık görünce altına giriyor hemen....kafesin içine bir parça pamuk koyabilirsin içine girip yatar üşümemek için...kafesin içine gazete değil kağıt havlu serin...tüylerini koparması normal bizimkide ypardı kanatlarını koparıyordu artık yapmıyor.karanlıkta bırakmayın ışığı kapatmadan öncede yerini kontrol edin tünekten düşebilir...kafesine 1-2 ayna koymayın ayna olursa size gelmez...ben aynayı konuşmaya başladıktan sonra koydum..

Son düzenleme:
MUHABBET KUŞLARININ BESLENMESı
Muhabbet kuşlarının temel besin kaynakları ; tohumlar, meyvalar ve sebzelerdir.Muhabbet kuşunuza yem alırken yüksek kaliteli tohum içermesine dikkat etmelisiniz.
Günlük rendelenmiş havuç, mümkünse yapraklı havuç ( yapraklar ıslak ) favori yiyecekleridir.
Elma, çilek ve diğer taze sebze ve meyvaları da yiyecek olarak sunabilirsiniz.
Taze olmayan sebze ve meyvalar hastalanmasına neden olabilir.
Kıvırcık salata ve Kara lahana verilmemelidir. Verildiği taktirde ishal olacaktır.
Tahıl ekmeği ( buğday, arpa, mısır ), bisküvi kuşunuzun severek yiyeceği besinlerdir. Ancak bu tipte yiyeceklerle beslemek şişmanlatır. Mümkün olduğunca az miktarda verilmelidir.
Haftada bir yumurta maması verilebilir. Özellikle yumurtlama dönemindeki ve yavrularına bakan anneler için ideal protein kaynağıdır.
Bu dönemde günlük olarak verilmesi yavruların gelişimi için faydalı olacaktır. Yumurta maması ; 1 adet haşlanmış katı yumurta 3 adet vitamin ve mineral takviyeli bebek bisküvisi bir miktar ufalanmış yumurta kabuğu ınce süzgeçten geçirilerek ufalanan yumurta ve bisküvilerin içine bir miktar yumurta kabuğu ufak parçalar halinde konulur. Hazırlanan mamanın yarısı buzdolabında ertesi gün verilmek üzere saklanabilir.
Ancak tüketime sunulan miktar gece olmadan kafesten alınır. Bayatlamasına ve bozulmasına fırsat verilmeden bitirilmelidir. Aksi taktirde gıda zehirlenmesi oluşabilir.
Her zaman suluklarında temiz ve taze su olmasına dikkat etmelisiniz. 2-3 günde bir su kabları temizlenip suları değiştirilmelidir. Sularına 2-3 damla
multi-vitamin takviyesi sağlıkları için idealdir.Yemlikler sürekli kontrol edilmeli ve yemleri tazelenmelidir. Yem kabuklarının biriktiği yemlikler bazen dolu sanıldığı için takviye edilmediği ve kuşların açlıktan zayıfladıkları hatta öldükleri vakalar görülmektedir. Yem kablarına üflenerek yem kabukları atılmalı ve kuşunuzun ne kadar yem yediği
dikkatle takip edilmelidir. Unutulmamalıdır ki yem yemesi sağlığının en önemli göstergesidir. Mürekkep balığı kemiği veya yumurta kabuğu Ca ( Kalsiyum ) takviyesi açısından gereklidir.Mineral tabletleri de kullanılmalıdır.
Muhabbet kuşunuz için kum taşı gerekmez.
Muhabbet kuşlarının kağıt yeme alışkanlıkları olduğu için kafeslerinin tabanına mümkünse gazete kağıdı kullanmayınız. Özellikle renkli mürekkep sorun çıkarmaktadır.
Bilinçli besleme kuşunuzun sağlıklı gelişimi ve uzun süre yaşaması için şarttır.

Hergün : Taneli yemler, Ay çekirdeği, yeşil yemler (yıkanmış olarak), Meyve, Taze Su
Haftada : Taze ağaç dalları, mineraller (kaynatılmış tavuk yumurtası kabuğu)
Arada Bir : Kuru ekmek, peksimet, pişmiş patates, yassı makarna, yağsız, pişmiş et, pişmiş yumurta sarısı, yoğurt, ılık meyve çayı ve meyve suyu
Tüy Değiştirme ve Hastalıkta: Multivitamin + B Vitamin

Yasak olan yiyecekler : Bonbon, sucuk, yağlı peynir, kızartma et, alkollü içecekler, tatlı ve tuzlu yiyeceklerden uzak tutmak gerekir.

kuş ilk eve geldiğinde kesinlikle ilgilenmeyin.
Kendi haline bırakın,ilk günler yem yemez su içmez uyuklar gayet normaldir.
Ama bi kaç gün sonra yerine alışacaktır
o zaman kendi kendine yemeye başlayacaktır
Maydanozunda sadece sapını verin
1-2 hafta kafesinden çıkarmayın yoksa korkak bii kuş olur ilerde.
2 hafta sonra kafesin kapağını açın dışarı çıkıp evi tanısın ama ılgilenmiyo gibi davranın zaten o size gelip kendini sevdirecektir.

kuş ilk eve geldiğinde kesinlikle ilgilenmeyin.
Kendi haline bırakın,ilk günler yem yemez su içmez uyuklar gayet normaldir.
Ama bi kaç gün sonra yerine alışacaktır
o zaman kendi kendine yemeye başlayacaktır
Maydanozunda sadece sapını verin
1-2 hafta kafesinden çıkarmayın yoksa korkak bii kuş olur ilerde.
2 hafta sonra kafesin kapağını açın dışarı çıkıp evi tanısın ama İlgilenmiyo gibi davranın zaten o size gelip kendini sevdirecektir.

ya ben ıblmedıgım ıcın bu yanlısların hepsını yaptım yakalamaya calıstım ılgılendım :KK43: iş işten gecmedı ınsallah :uhm:

ya ben ıblmedıgım ıcın bu yanlısların hepsını yaptım yakalamaya calıstım ılgılendım :KK43: iş işten gecmedı ınsallah :uhm:

yok canım bişey olmaz bende ilk zamanlar hep yanındaydım bişey olmadııı hatta şuanda bilgisayarın üstünde kafasını kaşıtıyor kereta :))))))

X