Minik Kedimcim

Ben hayvanlarda çok sık yapılan aşıları veterinerlerin para hırsı olarak görüyorum dürüst olmam gerekirse. Bir yapıldığında 3-6 ay ya da 6 ay-1 yıl etkisi olan aşıları damlaları niye iki ayda bir yaptıracakmışız ki mesela. Sizi başka konulardan, yorumlarınızdan da hatırlıyorum. Eminim kızınıza iyi bakıyor onun için en iyisini yapmaya çalışıyorsunuzdur.

Şöyle de bir şey söyleyeyim eski kedimiz dışarı çıkan bir kediydi. Hatta arada eve gelen bir sokak kedisiydi desem daha doğru olur. Ben küçüktüm babam da cimridir sevmez kedi köpek için para harcamayı falan. Adı W ile başlayan mor paketli market mamalarıyla besledik, çok sağlıksız denmesine rağmen, 10 yaşında dışarıda araba kazasında öldü. Yine sokakta olan yaralanmaları dışında da veteriner yüzü görmedi. Birlikte uyuduğumuz olurdu, sokakta yaşayıp tamamen aşısız olmasına rağmen ciğerlerimde kist falan olmadı.

Toksoplazma geçirip geçirmediğimi bilmiyorum. Hamilelik söz konusu değilken yapılıyor mu acaba testi bilen var mı?

4 yıl kedi ile beraber yaşadım. Ben onun vücudunu besledim o benim ruhumu. O yüzden kedi besledim demiyorum, antidepresanım derdim ona maalesef öldü.. 10 yıldır da öküz besliyorum (koca) ömrümden ömür gidiyor. Sağlığım sürekli yerlerde. Kedilerin bakımı iyi yapılırsa asla zararı olmaz. Düşüğünüzün ev arkadaşınızla alakalı olduğunu asla düşünmüyorum... lütfen minik burnundan benim için de öpün

Hiç böyle düşünmemiştim

Lugatıma yeni tabir eklendi. Çok yaşayın.

Buradakiler ne dese tam doğru olmayacaktır. Bence iyi bir hekime sorun bunu.

Kedim için gittiğim veteriner de kedime iğne vurmak istemedi. Gerek duymadı. İlaç verdi,onun dışında çiğ et vermedik. Yaş mamayı iki ayda 1-2 kez alırız.
Araştırdığım kadarıyla kedinin iç paraziti dolayısıyla tüyünden insana geçebilecek parazitin ismi salmonelladır. Salmonella yıkanmamış sebze veyahut meyvelerde bulunabilir,dolayısıyla kedisi olmayan insan da salmonellaya yakalanma riski kedisi olanla aynı diye okumuştum.
Onu geçtim ben her sene sağlık raporu veriyorum. Ciğerlerimde ya da sağlığımda çok şükür problemim yok

Kedi tüyünden ölünüyor olsa ben ölürdüm.
11 kediyle yaşadım.
Ve baya geceleri 12 kişi yatıyorduk hatta ben bunalıp salon geçiyordum onlar yatıyordu yatağımda.
Düşünün evdeki tüy olayını.
Ben hergün süpürge yapıyordum ama kıyefwtlerşm hep tüy olurdu.
Senede 2 kez parazit aşısı yeterli ev kedisi için.

Hayvanlarda en önemli aşılama iç dış parazittir bu bizim sağlığımız içindir.aşısız bir kedinin tüğünü yuttuğunuzda kist olabilirsiniz.o bazı vettler vet olamamış çiğ et yemesine gerek yok hayvanların vücutları üretiyor

Toksoplazma kistleri doğrudan veya yiyeceklerle alınırsa enfeksiyon yapabilir bunun için de kedinin dışkısındaki kistlerin bir şekilde ağzınıza girmesi lazım ki kumunu çıplak elle değişip el yıkamadan yemek yemiyorsanız bu imkansız. Dışardaki İyi yıkanmamış sebzelerle yapılan salatalardan, iyi pişmemiş et/köfteden bulaşma ihtimali çok daha yüksek ama.. kediler masum, kesin bilgi

Salmonella ne alaka? Çok yanlış öğrenmişsiniz. Genelde tavuk, yumurta, et, süt gibi gıda maddelerinden bulaşan tifo ya da gıda zehirlenmesine yol açan bir bakteridir. Kedi köpekle alakası yok.

Dışarı çıkıp çıkmaması çok önemli değil aşılarını tam yaptırmak lazım. Hamileler için toksoplazma riski oluşuyor. Onunla ilgili bir test vardı bağışıklık varsa risk olmuyor. Bir de kediler aşılıysa da problem olmaz. Gerçi bi doktor arkadaş kedisini hamileyken annesine yollamıştı. Ona rağmen bebeğinde hastalık çıktı kalp ile ilgili tabi kediyle alakası yok. Belli olmuyor yani. Benim de şu an evde 3 kedi var.

Ben yaşadığınız düşüğün sebebinin kedi ile alakası olmadığını düşünüyorum .
Bide başımıza toksoplazma zırvalığı çıktı , hayvan düşmanlarına da gün doğdu . Toksıplazmanın bir kediden geçme olasılığı , salam , sucuk ya da yıkanmamış bir sebzeden geçme olasılığından çok daha düşük .
Ha kedinin pokunu çıplak elle elleyip , sonra ağzımıza götürürsek , bir ihtimal kedide varsa bize de geçer .
Annemin kedileri hiç sokak görmediler . İlk aşılarını yaptırdık , sonra hiç yaptırmadık . Hiç bir yerimizde kist mist yok şükür .
Köpeğimize ise her sene , yıllık aşılarını yaptırıyoruz çünkü sokağa çıkıyor , başka köpekler ile oynuyor .

Bebeğinizin bu dünyada yiyecek yemeği , içecek suyu yokmuş maalesef ...
Allah en kısa sürede , sağlıklı bir evlat nasip etsin ❤ ve bir hayvan ile büyüyeceği için çok şanslı bebeğiniz.

Öperim tabii bir kedi daha almayı düşünmez misiniz

Hamile değilken yapılıyor mu bilmiyorum, yapıldığını düşünüyorum ama.
Kediniz için üzüldüm.. Benim ailem de kedime çok sıcak bakmıyorlar. Çok şükür ki eşim de en az benim kadar seviyor ve bakımı için kismiyor maddi anlamda..

Tabi tabi kedi necis değil dini açıdan da temiz bir hayvan :)) ne güzel bir ortamda büyümüşsünuz. Benim kedi sevdam çok sonraları oluştu, küçükken hep esirgerdi ailem. Hala da sevmezler ama ben kızıma aşığım :)

Neey 11 kedi mi :))) nasıl baş ettiniz bilmiyorum ama çok hoş :))

Dışarı çıkmıyor, çiğ et yemiyor (Nolur nolmaz üç ayda bir parazit hapını verin aklınız kalmasın zaten çok uygun bir hap), nasıl zararlı olsun ki tüyleri?

Benim kedimin çok fazla tüyü dökülüyor. Bundan önce bir düşüğüm var benim de annem hemen toksoplazma olabilir demişti ama ben o zaman da emindim toksoplazma ile ilgili olmadığına. Çünkü bizimki de dışarı çıkmaz ve çiğ et yemez. Sonra tekrar hamile kaldım toksoplazma testi yapıldı, negatif çıktı yani hiç geçirmemişim oğlumdan da boşuna şüphelenmiş annem.

O yüzden lütfen kulak asmayın, bunlar hep hayvanlara uzak insanların uydurduğu şeyler. Şu an 6 aylık olduk oğlumun zararı değil faydası oldu, karnıma yatar bebişi dinler :)

Size de en kısa zamanda hayırlı sağlıklı evlat diliyorum kedinizle birlikte büyüsünler inşallah :)

Konudan birazcık uzaklasacagim belki ama ilk gebeliğiniz mi düşükle sonuçlandı ve ne kadar sürede tekrar hamile kaldınız? :) özel değilse elbet.
Bu benim için gerçekten zor bir durum oldu. Tekrar yaşamaktan da korkuyorum.

saf cehalet akan cümle, tabiki de öyle bir şey yok söyleyin o kişiye saçmalamasın.kedinin düzenli aşı takvimine uyun, güvendiğiniz bir veterinere gidin internetteki her kafadan çıkan sesi okumayın.şu her hayvan tüyünün kist yaptığını ilk söyleyenle tanışmayı isterdim.tüyden, tüy yutmaktan zarar gelmez, hayvanda parazit varsa şayet siz o parazitli tüyleri yutarsanız kist yapar.ben senelerdir kızlarıma uyuyorum devamlı hayvan var evde doğduğumdan beri, olsaydı bana olurdu zaten.hayvanın aşıları yapılı olduğu müddetçe hiçbir şey olmaz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…