Minik Kedimcim

Evet çok haklısınız, yarın bir gün bana bir şey olsa direk kedimi bahane edecekler muhtemelen ama anlattığınız olay çok trajik olmuş :)) yine de o benim gerçekten en yakın arkadaşım. Allah nasip ederse ve bir bebeğim olursa bebeğimin de en yakın arkadaşı olacak. Hayat bu miniklerle daha güzel :)) sağlıkli uzun ömürler diliyorum miniginize :))

Şimdi şöyle, kedi evdeyse hiç çıkmıyorsa parazit aşıları iki ay olmaz üç ay olur, çok mesele değil. Ama senede bir kez yapılırsa sıkıntı. Parazit pencereye konan kuştan, sizin ayakkabılarınızdan vs bulaşabilir hayvana yani dışarı çıkıp çıkmaması çok mesele değil. Parazitli hayvanın tüyü de kist yapar. Hayvana da zarar verir. 100 yıldır kedi besliyorum, bu yolların hepsinden geçtim. Aşısını yaptırmadığım, tecrübesiz bilgisiz olduğum dönemde parazit yüzünden kanlı ishal olan kedim oldu, ama aşıdan rahatsızlanan ya da ölen kedim olmadı. Aklım başıma geldi yani. Parasız kaldığım dönemde ecza deposundan 20 liraya alıp kendim yaptım parazitleri. 10 aylık british var bende de şu an, çok hassas hayvanlar. İyi bakmazsanız hemen sağlık sorunu olarak önünüze gelir. Tekirlere benzemez bunlar, çıtkırıldım sıpalar.

Bu ardaa kedili konu açınca banlayıp konuyu da yerine taşıyorlar. Ben de yaptım bu hatayı.

Hahha ay nasıl güldüm ya :))))) yazık yavrum benim :))
Evet gerçekten insan gibiler hatta bizden daha hisli olduklarına eminim. Seveni de, ilgi göstereni de, sevmeyeni de Cok iyi biliyorlar. Bizimkinin de var öyle artistik hareketleri :)) ama uyusuklugundan her zaman yapamıyor genelde uyumayı tercih ediyor :))
Bazen enerji patlaması yaşıyor. O enerjiyle öyle hızlı koşuyor ki önüne çıkanı deviriyor. Parkelerden kaya kaya uçuyor, gözünü mu kapatıyor napiyor bilmiyorum. çiçeklerimi deviriyor, halıları kaydiriyor, kafasını oralara buralara vuruyor yazık üzülüyorum :)) ortası yok yani :)

Anlıyorum bu aşı konusunda belki de yanlış düşündüm veya ihmalkarlik yaptım daha dikkat edeceğim inşallah. Benimki de on aylık :))
Ah hayır umarım banlanmam. Benim asıl derdim kedimin paraziti değil, kedimin benim düşugume bir ilgisinin olup olmadığını öğrenmekti. Lütfen Mune banlama, lütfen

McGrath vay canına yutulan kedi tüyü ya soluk borusundan akciğere iner ya da yemek borusundan mideye. Yumurtalıklara ışınlanarak ulaşıyor galiba oraya giden tek yol vajina çünkü
Konumu ters çevirip mi okudunuz :)) dusugumun sebebi olarak bir parazit ihtimalinden bahsettim ve onu sordum aslında. Tüy yuttum düşük yaptım demek istemedim. O kısmını arkadaşım söyledi, bilgisi olan var mı yoksa tamamen hurafe mi diye paylaştım.

Anlıyorum, arastiracagim canım çok teşekkür ediyorum

Toksoplazmadan dolayı sebep olmuş olabilir. Arkadaşlar demiş zaten testleri yaptırın, emin olursunuz böylece.

Aman tanrım on aylık dişi british, arayıp bulamadığımız şey. İzmir veya yakın illerdeyseniz çiftleştirmeyi düşünür müsünüz acaba? Çok minnoş torunlarımız olabilir.

Keşke yakın olabilseydik ama Ankaradayım ben de. :)) ben de bir anneanne olmayı canı gönülden istiyorum ve bekliyorum ama kızım uyuşukluktan kızgınlığa bile giremedi henüz

Dışarı çıkmıyor diye düşünmeyin..sizin kıyafetlerinizle ayakkabılarınızla bile eve parazit taşıyabilirsiniz.benim kedimi kaybetmeme sebep olan virüsü bu şekilde almış olabileceğini düşünüyorum çünkü gider vestiyerde uyurdu ayakkabıların üstünde..özellikle iç dış parazit mutlaka yaptırmanızı öneririm..aşılarınız düzenli yaptırdığınız sürece hamilelikte sıkıntı yaşamazsınız merak etmeyin.kedi düşmanı çok bilmişler konuşur bol bol dikkate almayın bile..ilerde bebeğiniz çok şanslı olacak kedicikle birlikte büyüdüğü için..

İnşallah canım internetten arastırın içiniz rahat olsun İnternette çok var kedi köpekle saglıklı hamilelik geciren Allah yakın zamanda size de bir bebiş verirse kucagınıza almayı nasip ederse o zaman yersiz telaş yapmsıım dersiniz

Sanmıyorum. Ama evden çıksın çıkmasın, çiğ et yesin yemesin aşılarını düzenli olarak yaptırın lütfen. Kedinin ve kendi sağlığınız için dikkat etmeniz lazım. 30 aylık oğlum var. O 14 aylıkken kızımızı aldık. Aralarında 11 ay var. Tüm aşılarını düzenli olarak yaptırıyoruz. Parazit olması için illaki çiğ bir şeyler yemesine ya da dışarıya çıkmasına gerek yok.

Yaptığınız düşükle de alakalı olduğunu sanmıyorum. Facebookta gruplarda bir sürü bebekli ve kedili evler görüyorum. :)

Keşke yakın olabilseydik ama Ankaradayım ben de. :)) ben de bir anneanne olmayı canı gönülden istiyorum ve bekliyorum ama kızım uyuşukluktan kızgınlığa bile giremedi henüz

Gelin bulamazsak buralarda toplanır geliriz valla ankaraya. Ankara ikinci evimiz. Biz iletişimde kalalım sizinle. Bizim oğlan yeri göğü inletiyor bu ara.

Bu kadar hassas şeylerden bulaştığını bilmiyordum açıkçası bilgilendirdiginiz için çok sagolun. Daha dikkatli olacağım.
Kızımı çok seviyorum, inşallah cook uzun yıllar sağlıkla yanımda olur :)

Anneannem,annem,babam abim ve ben kumes hayvanlarindan tut kedi kopek zaten girla evden cikmazlardi kışın bir arada otururduk kedi ya da kopeklerle birimizin bi yerinde hahvanlarin tuyuyle alakali bi hastalik cikmadi...Evde hayvanlar dogurur gayette hos ve guzel ve temiz bi ortamdi...
Kedi zaten dinende temiz diye adlandirilan bi hayvandir.
Sen bakimini yaptir biseycik olmaz.

dıgıdık dıgıdık patinaj yapıyor degıl mı
bayılıyorum bende o hallerıne
ama bızımkı yaslandı artık genelde yumak gıbı kalıyor balkona cıkıp dısarıyı ızlemeyı sevıyor ama bızımkı ödlek arı gorunce ölü taklıtı yapan kustan korkan bır kedı

Bende arkadaşına yorum yaptım :) nasıl bi kurgu yapmış hayal dahi edemedim

yok yok sıze o lafı soyleyenlere soylemıs sıze degıl :)
benımde bır düşük gecmısım var 3 sene olmustur ...doktorum saglıklı bebek tutunur saglıksız olursa vucut atar cok ta şey yapma evlı ve korunmayan tum kadın en az bır kere dusuk yapmıstır hatta cogu farkında bıle degıl demıstı

yanı bunu sıkıntı etmeyın eger dusuge sebep olacak agır bırsey olmadıysa dıger seyler kader kısmet gecmıs olsun ve saglıkla sıhhatle bebıs yenıden gelır ınsallah

Çiğ et vermediğiniz sürece iç parazite gerek olmayabiliyor. Ancak dışarıda yürüdüğümüz ayakkabıdan sevdiğimiz sokak hayvanından belki de tutunduğumuz demirlere kadar her yerden eve dış parazit taşıyıp evdeki dostlarımıza bulaştırabiliyoruz.

İç parazitini yaptırmasanız da dışarı çıkmamasına rağmen dış parazitini en azından 6 ayda bir yaptırmanızda fayda var. Ha ben de yaptırmıyorum, bir yılı geçti en son yaptırdığım, ölmedik . Hamilelik düşünüyorsanız 3 ayda bir iç, en fazla 6 ayda bir dış parazit yapılmasını öneriyor veterinerim. Bizde böyle bir durum olmadığı için saldık açıkçası.

Hamilelik konusunda bazı doktorların abarttığını düşünüyorum evde kedi beslenmesi konusunu. Toksoplazmanın da testi oluyormuş daha önce geçirdiniz mi diye bakılıyormuş. Geçirildiğinde hafif bir ateş oluyormuş sadece başka belirtisi olmadığı için anlaşılmıyormuş. Bir kez geçirdikten sonra bir daha etkilenilmiyor demişti üniversitede bir öğretmenim. O da ilk bebeğini bilmeden toksoplazmadan kaybetmiş. Ama hiç bir şekilde hayvanlarla alakası yokmuş kadının, dışarıda yediği yemekteki maruldan bulaşmış. İyi yıkanmayınca olabiliyormuş -kedi dışkısı bulaştığında-. Daha önceden toksoplazma geçirmiş olsaydın toksoplazmadan dolayı düşük olmazdı demiş doktoru. İkinci üçüncü hamilelikleri sağlıklı sonuçlanmış. Ha yine de toksoplazmayla vücudunuz tanışmış olsa dahi hamilelikte kumuyla haşır neşir olmamak sebze meyveleri yıkamadan yememek gibi şeylere dikkat edilmesi gerekiyor diyor uzmanlar .

Her kediden de bulamıyormuş, özellikle yavrularda daha çok risk varmış ancak etkilenmeniz için evdeki kedinizin bu paraziti taşıyor olması gerekiyormuş. İç parazit bunu da engelliyor mu acaba, bunu hiç bilmiyorum, veterinerime sorayım.

Başınız sağolsun, geçmiş olsun. Annem bana hamileyken de evde kedileri vardı. Bir çok tanıdığımın da hamilelikte evde kedileri oldu, bebekleri o kedilerle büyüdü. Bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olması dışında evde kedi olmadan büyüyen insanlardan bir farkları yok . Evdeki kedinin hamile kalmaya bir etkisi olacağını hiç hiç sanmıyorum.

Son olarak bir şöyle bir link bırakıyorum konu ile ilgili. Kedilerde Toksoplazma Hastalığı — Benim hayvanlarim

“Yaygın inanca rağmen, kedi sahibi olmanız toksoplazmayla temas etme riskinizi arttırmaz. Aslına bakarsanız, bu hastalığın insanlara, söz konusu insanlar hamile bile olsa, kediler aracılığıyla bulaşma ihtimali bir hayli düşüktür. Neden mi? Çünkü aynı anda nadiren meydana gelen bir dizi özel durum gerçekleşmelidir. Yani:

Parazitin hayvana ilk kez bulaşmış olması lazım çünkü daha önce parazitle temas etmiş bir kedi bu parazite bağışıklık geliştirir.
Kedinin dışkısı aynı yerde 24 saatten daha fazla ve 5 günden daha az durmuşsa.
Kedi dışkısına çıplak eliyle temas eden birisi, elini ağzına götürmüş veya bu eliyle yemek yemişse.“
Deniyor verdiğim linkte, diğer kaynaklardan da okuduğum kadarıyla kediden bulaşması çok olası değil, ama iyi pişmemiş ya da çiğ etten, iyi yıkanmamış sebzeden bulaşma olasılığı daha yüksek.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…