Meyve çekirdeklerini Atmayalim...

damldaml80

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Kasım 2007
42
1
ARKADAŞLAR AŞAĞIDAKİ KAMPANYA KOLAYLIKLA KATILABİLECEĞİMİZ VE DOĞADAKİ CANLILAR İÇİN YAPABİLECEĞİMİZ EN FAYDALI EYLEMLERDEN BİRİ.YEDİĞİMİZ MEYVELERİN ÇEKİRDEKLERİNİ ÇÖPE ATMAK YERİNE KURUTUP,EKEBİLİRİZ.

Dr. Fahrettin Er tarafından Manisa' da meyve çekirdeklerini ekerek doğayı zenginleştirmeyi amaçlayan bir kampanya başlatıldı !

Tükettiğimiz meyvelerin çekirdeklerini gölgede 3 gün kurutarak poşetlere kaldırıp sonbaharda ekilmesi ile ağaç kazanılması planlanıyor. Amaç elbetteki meyve değil, meyve verseler bile aşılanmadıkları sürece yabani meyve olabilir ancak. Ormanlık alanları tercih edersek hayvanlar için yiyecek kaynağı yaratmış olabiliriz.Kuşlar, sincaplar, arılar, böcekler, tavşanlar,... yaşamlarını meyvelerle sürdürmekteler.

Yanan ormanlarımızın yeri yıllarca dolamayacak bu kesin, doğayı baltayan ellerin amaçlarına ulaşamamaları adına üzerimize düşenleri yapabiliriz.
Meyve çekirdeklerinin ekimini ister kendiniz yapın isterseniz toplama noktalarına gönderin. Manisa'da toplanan tohumlar Tema gönüllüleri ve Manisa Havacılık Topluluğu Paraşütçülerinin yardımı ile ulaşılamayan noktalara havadan serpme ile bırakılacak.

çok teşekkürler a.s.bu konudan ben de haberdarım .bahsettiğin bey, sonradan oluşturulan ormanlarda meyve ağaçları olmadığını,bu yüzden de kuş,sincap,arı ve böcek gibi canlıların oralarda yaşamadığını ,söylemişti...yani orman ;"ORMAN"gibi olmuyor gerçekten

prof. ibrahim saraçoğlu da aynı şeyi önermişti ...ben de meyvelerin çekirdeklerini biriktirmeye başladım,piknikte ya da yolculukta toprağa gömeceğim inşaallaha.s

güzel bir fikir.deneyelim dikmesi bizden büyütüp yeşertmesi yüce allahtan..

ben de biriktiricem bundan sonra çok teşekkürler bilgi için gittiğim yerlerde gömerim artık

Bilmiyordum böyle bir kampanya olduğunu. Umarım sadece Manisa'yla sınırlı kalmaz. Aslında doğal hayatı koruma ve yaşatma için ne kadar da basit yollar varmış diye düşünüyor insan böyle bir şeyi okuyunca.

bu çok güzel bir düsünce ve kampanya, dilerim tüm yurtta hatt dünyada yaygınlasır, ben kendi adıma bahçeme zaten ağaçlar dikiyorum, yine de elimden geleni yapacağım. paylasım için tesekkürler canım...a.s.

Güzel fikir valla, insallah ise yarar,yana yana orman da kalmadi zaten.

:sm_cool:ne tesadüf benim kampanyadan haberimşimdi oldu ama ben biriktiriyordum kendi ellerimle ektiğim bir ağcımın olmasını öyle arzu ediyorumki.

a.s.a.s.a.s. Arkadaşlar çok güzel bir fikir ama çekirdekleri bir an önce ekmemiz lazım yoksa yakında ne bir avuç toprak , nede sulamak için bir damla su kalacak . Görüşmek dileğiyle SEVGİLER :1hug:

Aaaaaa çok güzel bir fikir..a.s.Ben de artık yediğim meyvelerin çekirdeklerini biriktireyima.sYanlız bir şey sorabilir miyim? Bu çekirdekleri ne zaman gömmek için belli bir mevsim ay falan var mı? Hani ağaç dikimi baharda yapılır diye biliyorum da o nedenle sordum:uhm:

Canım çok güzel bir fikir. Ama ormanı nereden bulacağız diye düşünmeye başladım açıkcası. Anneannemin köyüne götürebilirim ben de..

canım bu güzel konuyu açarak verdiğin değerli bilgiler için sana a.s.bu kampanyayı başlatan güzel insanlaraa.s. iştirak eden tüm arkadaşlarımıza a.s.duyarlı olan herkese tüm kalbimle kocak dolusu teşekkürlera.s. ben hem çekirdekleri biriktiriyorum hemde kozalakların içindeki toğumları elele verirsek yapamıyacağımız ve başaramıyacağımız hiç birşey yok bu güzel dünya için hepimiz elele:1hug:coksekeriremsu

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…