Mevlütte gelinlik giyecekmişim....

Bizim oralarda eskiden varmış bu adet düğünün ertesi gün olurmuş.gelin gelinliğini giyermiş eğlence ve dua yapılırmış adına da duvak deniliyormus ben çocukken şahit olmuştum (su an 35 yasındayım:KK66:)gerdek sonrası gereksiz bir toplaşma gibi oluyor :)aslinda eskilerdekalan bir adet

Nerelisiniz merak ettim.
Ben küçükken bizim oralarda da vardı.
Düğünün hemen ertesi gün olurdu, gelin elleri kınalı üstünde gelinlik, ayağında patik ( Ağustos bile olsa o patiği giydirirlerdi 🤪 )bir köşeye oturup süzülürdü 😂😂
Biz de mahallenin meraklı çocukları olarak giden büyüklerimizin peşine takılır yaldır yaldır koşardık gelin görmeye😂😂

Benim gittigim bir mevlutte yeni anne yatakta oturuyor,dogum yapali 3 aya yakindi,gecikmeli yaptilar bazi sebeplerden.Hani eskiden 6li takimlar vardi,babydol mu ne filan,askili yirtmacli gecelik sabahlik takimlari olurdu.Dugunde alinani giymis,zaten her yeri odem,oturuyor yirtmactan bacaklar fora,otesini cekistiriyor berisi frikik veriyor😄
Allahim gozlerimiz nereye bakacagini sasirmis,tavana bakiyorduk:KK70:
Mevlut filan guzel de,git al cici bir kiyafet,gecelik filan daha da itici.
Gelinligi bilemedim,gelemeyenler gorsun diyeymis,biz de yok,yapmadik ta,isteyen giysin ama...
Kvden dantelli maske iste konu sahibi:KK70:,eski donunu getirme olayina girmez di mio_O
O nasıl rezalet ya 😂😂😂😂
Bir dönemler burda ‘ bugün ne giydin çek de görelim ‘ başlığı vardı, çok da popülerdi eskiler bilir. Ben de orda görmüştüm bir üyeyi. Kırk mevlüdü yapıyor ama dediğin tarzda krem rengi dekolteli falan fantezi bir gecelik. Ay onu çok kınamıştım ben 😂😂 Demek gerçek hayatta da yapanlar var 🤪
Kendi çevrem adet, gelenek görenek konusunda epey saçmalar ama neyse ki gecelikli mevlüt olayı yok çok şükür 😂

O nasıl rezalet ya 😂😂😂😂
Bir dönemler burda ‘ bugün ne giydin çek de görelim ‘ başlığı vardı, çok da popülerdi eskiler bilir. Ben de orda görmüştüm bir üyeyi. Kırk mevlüdü yapıyor ama dediğin tarzda krem rengi dekolteli falan fantezi bir gecelik. Ay onu çok kınamıştım ben 😂😂 Demek gerçek hayatta da yapanlar var 🤪
Kendi çevrem adet, gelenek görenek konusunda epey saçmalar ama neyse ki gecelikli mevlüt olayı yok çok şükür 😂
Var var,ben guzel bir sifon bluz ve etek giymistim,herkes pek begenmisti,bende ne giyecektim ki diye garipsemistim:)
Sonra mevlutlere gidip yirtmactan firlayan bacaklari ve kucuk ic donlarini bolca gorunce anlamistim sebebini😂

Nerelisiniz merak ettim.
Ben küçükken bizim oralarda da vardı.
Düğünün hemen ertesi gün olurdu, gelin elleri kınalı üstünde gelinlik, ayağında patik ( Ağustos bile olsa o patiği giydirirlerdi 🤪 )bir köşeye oturup süzülürdü 😂😂
Biz de mahallenin meraklı çocukları olarak giden büyüklerimizin peşine takılır yaldır yaldır koşardık gelin görmeye😂😂
Ben de cocukken gitmistim bir koyde,komsular tencere tava havlu filan hediye getirmisti geline.
Eltisi,bu tencerelerde kardes kardes yemek pisirecegiz demisti,gercekten de pek iyi gecinmisler kardes gibi,babaannem soylerdi.
Demekki niyet hayir akibet hayir:))

Ben de cocukken gitmistim bir koyde,komsular tencere tava havlu filan hediye getirmisti geline.
Eltisi,bu tencerelerde kardes kardes yemek pisirecegiz demisti,gercekten de pek iyi gecinmisler kardes gibi,babaannem soylerdi.
Demekki niyet hayir akibet hayir:))
Evet hayırlı olsun diye gidilir ve o tarz şeyler götürülürdü. Ve ev sahibi de kabuklu yer fıstığı koyardı tabak ya da poşetlere. Biz çocuklar zaten sırf o fıstık için giderdik 😂 Böyle anlatınca bin yaşında gibi hissettim kendimi ama 34 yaşındayım😂

Kızlar merhaba bütün konularım neredeyse kaynanamla ilgili :) Kadın tutturmuş nikahtan sonra duvak mevlütü yapacam sende yarıya kadar gelinlik giyiceksin sonra nikah elbiseni giyiceksin:işsiz:.Ben bu korona gündeminde mevlüt felan istemem dedim ayrıca ortalık düzelir eğerki olursa gelinlik giymem nikah elbisemi giyerim dedim tutturmuş öyle olur mu son kez gelinlik giyeceksin bir daha ne zaman giyiceksin diyor ne kadar gereksiz işler bunlar ben bıktım gerçekten kızlar böyle bir adet var mı varsa bile eskide kaldı diye düşünüyorum benim bir kaç arkadaşa sordum nikah elbisesi giymiş olurda ortalık düzelirse mevlüt olursa sizce ne yapayım ?Biran önce evlenmek istiyorum yoksa bu saçma adetlerden kafayı yicem az kaldı:KK62:
Böyle bi dönemde ne mevlutu allah askinaaaa milletin cenazesi oluyor ona bile okunma yapilmiyor toplanip siz evlendiniz diye ne mevlutuuu korona olursunuz vallahi

Böyle bi dönemde ne mevlutu allah askinaaaa milletin cenazesi oluyor ona bile okunma yapilmiyor toplanip siz evlendiniz diye ne mevlutuuu korona olursunuz vallahi
Zaten bize yine yasak geldi bu hafta sonu😱Zaten gittigimiz yoktu da psikolojikman iyi hissediyorduk😟

Haha yaşlı teyzelerin arasında salonun ortasına oturmuş bir gelin hayal ettim bayağı komik bir şey,:KK70: ben olsam giymezdim ama. Nişanlık da buna dahil

X