Memede uyutmak

rhcp

Nirvana
Kayıtlı Üye
11 Haziran 2009
276
159
Merhaba bebegim 2 aylik sadece memede emerek uyutabiliyorum ve gunduz uykusu cok kisa suruyor yerine koymamla uyanmasi bir oluyor tekrardan memeye alip uyutmaya calisiyorum ve benden baskasi uyutamiyor ,ise basladigimda cok sikinti olacak gunduz uykularini nasil uzatabilirim memede uyutmaktan nasil vazgecirebilirim bilmiyorum emzik de tutmuyor

Ben de takipte kalayım, 4 aylık olduk hâlâ memede uyuyor. İşe döneceğim bakıcı nasıl uyutur stresi yaşıyorum.

Merhaba size de kolay gelsin gunduz uykusu olmamasi cok yorucu bir saat uyusa rahat edecegim
2 aylık evet biraz yorar, bizim de öyleydi, 3.aydan sonra biraz düzeldi uykusu. Hâlâ da gündüz uyumayı sevmiyor, gece daha rahatız.
Biz kanguru gibi birlikte uyurduk göğsüme alıp, öyle deneyin, sizden uzakta uyumayı sevmez daha çok minik

benim kızım da hep memede uyurdu, yerine koyduğum an uyanırdı. işe başlayacağım diye hafif hafif yatağında sallayarak uyutmaya başlamıştım ama sonradan öyle uyumamaya başladı, artık memedede uyumuyordu.. annem bakıyordu.. çok zorlanmaya başlamıştı annem.. uyku eğitimi verdik 8,5 aylıkken, öyle rahatlamıştık..

Uyku eğitiminden kastınız beşiğe koyup, desteksiz kendi kendine uyuması mı?

Benim iki çocuğum da memede uyudu. İlkinde iki sene izinliydim zaten. Emzirmeyi bitirip öyle başlamıştım işe. Bunda da 15 aylıkken başlamış olacağım. Benimle uyurken emer, babaannesiyle uyurken sallanma, pışpış Allah ne verdiyse artık. Benim çözüm çabam hiç olmadı bununla ilgili. Memede uyumasa uykuları daha verimli olurdu ama napalım. Birkaç kere denedim olmadı, ikincide hiç denemem bile. Hem zaten ben de seviyorum emzirerek uyutmayı.

2 aylık bebek kendini anne karnında sanıyor anne kokusunu kalp atışını arıyor dünyada bulunduğu süre 11 ay bunun çoğu annesiyle bağlı geçti. Biraz zaman verin çocuklara, sarılsınlar koklasınlar zaten max 2 sene öyle kalacak sonra itmeye başlar.

Nasil bir egitim verdiniz acaba?
Benim bebegim de 8 aylik bir duzene ihtiyacim var uyku konusunda

Biraz daha zaman. Gerekirse kucağınızda uyusun dinlensin. Uykusunu almayan bir bebek daha zor. Birkaç ay sonra daha iyi olacak. Ben de bebeğimi 5 ay kucakta uyuttum. Yatağa alıştırdıktan sonra da her uyandığında geri uyutarak uykularını uzattım. Bizimki belki ekstrem bir durumdur, 8-9 aylık olmuştu gündüzleri 30 dk değil de uzun uyumaya başlayalı :)

Uyku eğitiminden kastınız beşiğe koyup, desteksiz kendi kendine uyuması mı?
Nasil bir egitim verdiniz acaba?
Benim bebegim de 8 aylik bir duzene ihtiyacim var uyku konusunda
evet beşikte kendi kendine uyuması ama buna alıştırırken hiç bi şekilde ağlatmadan ve bebeği yalnız bırakmadan. teması yavaş yavaş azaltarak.. uyku ve uyanıklık saatlerine dikkate ederek verdim eğitimi, ayına göre kaç uyku yapmalı, ne kadar uyumalı, ne kadar süre uyanık kalmalı bunlar çok önemli. eğer 6 aydan sonra bu şekilde alıştırırsanız ileriki süreçte rahat oluyor. kızım şu an 3,5 yaşında hiç ayağımda sallamadım ama uykuya geçerken de hiç yalnız bırakmadım, hala ben onun odasında koltukta otururken o yatağında uykuya geçiyor. 1,5 yaşındayken de kendi odasına geçirdim.

gündüz uykularının kısalığı henüz çok küçük olmasından ve beyninin haliyle gelişmemiş olmasından. büyüdükçe düzelecek. o zamana kadar hep destek tam destek. Ama emzirerek olur ama kucakta ama pışpış patpatla :) Önemli olan uzun vadede, hasta veya yorgun olsanız da, hemen her uyku ortamında sürdürebileceğiniz bir desteğe alıştırmamanız. Zamanla yavaş yavaş azaltıp bitirirsiniz veya daha hafif bir desteğe geçersiniz. Mesela kucakta yatırmaktan yanınızda yatırmaya. Kolay gelsin.

İşe başlamak zorunda olmasa düşünmez zaten doğum izni Doğumdan sonra sadece 2 ay bilmiyorm biliyor musun

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…