Melek halam

yesilim

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
25 Kasım 2006
8.868
19
Seni alıp gezmeğe götürmek istiyorum,konuşup dertleşmek..ama gözlerinden anlıyorumki artık tükendin..Hiç bir şey zevk vermiyor sana...seni böyle gördükçe üzülüyorum..Beni her zaman anladığın ve halalığını değil anneliğini tattırdığın için teşekkür ediyorum.Seni çok ama çok seviyorum canım halam benim. kusurlarım oluyorsa affet beni...Seni kimselere değişmem,kimselere yollamam,sağlıklı olmam için dualarını esirgemediğini biliyorum...

MELEK HALAM

94 yaşındaki ruhu genç yaşlı halam.. "Ay ne güzel ruhu genç" dediğinizi duyar gibiyim.. Hiç de öyle değil, siz onun yaşlandığına hatta ihtiyarladığına tanık oluyorsunuz. Okendini genç hissediyor. Çok zor
gözü az görüyor, az duyuyor, asla gözlük kullanmıyor.. Yürürken yardım istemiyor.. Bende ya düşerse endişesi taşıyorum her an. Çok zayıf, ufacık tefecik ama sağlıklı.. Daha ilaç içtiğini görmedim. Az öz yiyor ondandır sağlığı, eminim.

Kendi odasında televizyonu, duaları, namazı ile baş başadır.. Dini bütündür ama başı örtülü, kapalı biri de değildir. Kendince moderndir,siyah giymez,cam göbeği, sarı,mavi, yeşil sever..Hatta kırmızıyı..
Yanımda sorarlarsa hanımların yaşı sorulmaz der.. Ben yoksam 70-75 oluverir.. Arada dolaştırmaya çıkarırım.. arabaya binmek istemez, "Evden çık, eve gir gibi" der.. Omzundaki şalı, saçını örtmek isterim rüzgara karşı.. Ne o öyle yaşlılar gibi? Der ama soğuktan titrer, eve dönmek ister,bir sürü bahaneyle.. Melek gibidir..Ona bir şey alınca varsa ikincisini reddeder.. Olmayana verin der,asla kabul etmez

Saçını boyamasam, pamuk gibi bıraksan, duymazmış gibi,sen bilirsin,boyamasa da olur kendininkini ama benim boya zamanım gelmiş der. Günlerce aramaz sormaz yakınları, üzülür, hissederim. Tatlı gri yalanla uyurken aradıklarını söylerim. Önceleri benden memnun değil sanırdım. üzülürdüm, neden kulağı telefonda gözü kapıda diye.. Sonraları anladım, eziklik duyuyor bize karşı, aranılmak istiyor. Ondandır gri yalanlarım.. Dedim ya melek gibidir.. O aramayan yakınları gelince unutuverir aranmadığını.. bir sevinir, bir sevinir..

Üstündekiler çıkarırken gelenler,uzanırlar portmantoya asmak için, halam hamle yapar ben asarım diye. Hemen devreye girerim; "Olur mu halacım? bu kadar genç varken.." dememle "Biz zamanında öyle gördük, yardım edeceksin büyüklere.." "Ama o zaman sen küçüktün, (yaşlı diyemem)şimdi büyüdün, onlar sana.." Diyeceğim, dinlemez..
"Biz öyle gördük.." Portmantoya hamle devam.. İkram faslında da önce ona verilir, o reddeder.. "Önce büyüklere..." O anda ondan başka büyük yok ki.. Bir ısrar, bir ısrar.. önce siz diye.. en sonun da sehpasına bırakılır ikramlar..
Yaşlılıktan değil, gençken de öyleydi halam.

Geçen senelerin birinde çantasını hazırlamış "hayırdır, nereye" diyorum.. "kardeşime, biraz kalır dönerim.." ne dediysem dinlemedi.. ben götüremezdim ellerimle bırakmış gibi.. Taksiyle yolladım, Sinemaya gitmiştim, geldim ki merdivenlerde beni bekliyor.. şaşırdım, "Ne oldu?" diyemeden.. "Kalamadım orada.. burası benim evim" dedi. Sarıldık, çok ağladı.. bütün gece.. Sonra babam anlattı.. Hatun kapıyı açıp halamı görünce çantayla, "geldin ama kardeşini gör, hemen dön" demiş.. Oracıkta dönecekmiş de babam bırakmamış.. Odur bu dur hiç anmaz hatunu.
Yaşımız kaç olursa olsun,bazı şeyleri yaşamadan olgunlaşamıyoruz.duyduğunla değil gördüğünle yaşa.. ama melek gibidir.

Yeşilimin duyguları..:çiçek:

bende bayıldım melek halaya yeşilim harika anlatıyosun halanı inan ağladım

Yesilim ne kadar guzel bir yuregin var halanla ilgilenmen beni cok etkiliyor senin yazdiklarini okurken nedendir bilmem sanki bende sizlerleyim gibi hissediyorum kendimi , Melek halanin giyim zevki, kendini genc hissetmesi imrenilecek kadar guzel maasallah, Melek halanin merdivendeki hali gozlerimde canlaniyor keske orada olsaydim ona sarilabilseydim diye geciyor icimden ne mutlu sana Melek halan var ne mutlu Melek halaya senin gibi bir yegeni var, ikinizde sevgiyle kalin, melek halayi benim yerime opersen beni cok mutlu edersin sevgilerimle

allah halana saglik sihhat versin yesilim.cok tatli ya.o malum hatunada ben yorum yapacam yesilim.elbet oda yaslanacak birilerine muhtac olacak.degil yigeni daha yakinlari bile yüzüne bakmiyacaklardir.bugünün bide yarini vardir.saglikla.....

Bence de yazmaktan vazgeçme sakın.Çok güzel yazıyorsun,bayıldım yazılarına.

Yeşilim ağlattın beni,hepimizi yaşlanıcaz Allah sonumuzu hayır eylesin melek halamın ellerinden benim için öpermisin:çiçek:

Sizler var oldukça yazarım İnşallah..Halamı hepiniz için öperim.
Ceyhanlı,Lente,Öğretmen,Belgin..teşekkür ediyorum yorumlarınıza..

Halacığım 95 yaşını doldurdu iyice çöktü ..Çok zor ama insan sevince her zorluğa katlanıyor

o pamuk yanaklarından benim için öpermisiniz melek halayı.....ne kadar hoş anlatmışsınız inanın gözümde canlandırıverdim birden ...allah hepimize uzun ama sağlıklı seneler nasip etsin..hepimiz allah izin verirse yaşlanacağız ve o zaman anlayacağız aranmamak,ziyaret edilmemek,istenmemek ne kadar acı..içimize atacağız ama bir olumlu hareketle hemen unutuvereceğiz...yeşilim sağol....

ay canım benim yaa gözlerim dola dola okudum ne tatlı bir halan varmış ve sen bunu ne güzel satırlara dökmüşsün yeşilim sana sevgiler halana saygılar halanı benim için ellerinden güzel yanaklarından öpermisin

X