Melek Baykal: O kadınlardan özür diliyorum

Chess

Nirvana
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
53.299
42.836
Melek Baykal: O kadınlardan özür diliyorum
fft107_mf6417333.Jpeg

11/11/2015 15:03
Facebook'ta Paylaş

RADİKAL- Yozgat'taki Hayri İnal Konağını ziyaret eden ve buradaki izlenimlerini bir fotoğrafla birlikte kişisel sosyal medya hesabından paylaşan Melek Baykal, kullandığı ifadeler nedeniyle takipçilerinin tepkisini çekince hesabını kapattı. Baykal yaptığı yazılı açıklamayla özür diledi.

İŞTE MELEK BAYKAL'IN O PAYLAŞIMI

"Konağın duvarında konağın gerçek sahipleri Hayri İnal ve ailesinin resimlerini gördüm… Gözlerime inanamadım en az 100 sene önce çekilen resimlerdeki hanımefendiler son derece medeni bir tavır ve kılık kıyafetleriyle bana gülümsüyorlardı…

Çok mutlu olmuştum. Sonra kafamı sola çevirdim gördüğüm manzara 150 sene sonra geldiğimiz noktaydı… Yani konağın yeni sahipleri Yozgat belediyesi ve çalışanları… yeni sahipleriyle aralarına girip resim çektirdim. Yüzümdeki ifadeden ne kadar mutlu olmuşum anlarsınız zaten… Konağı terk ederken aklımda tek bir şey kaldı konağın gerçek sahiplerinin medeni halleri. Sonra karmakarışık duygularla oradan uzaklaştım. Ve kendi kendime sordum. Biz ne zaman ve neden bu kadar geriye gittik diye. Cevabını bulamadım."

MELEK BAYKAL’DAN O PAYLAŞIMA AÇIKLAMA GELDİ
Melek Baykal’dan paylaşımıyla ilgili yazılı açıklama geldi:

“Dün kendi sosyal medya hesabımdan yaptığım paylaşımdan ötürü çok üzgünüm. Her türlü düşünce ve inanç özgürlüğüne saygılı olduğumu bilmenizi isterim. Karşı olduğum tek şey istismar edilmesidir.

Ben, hiçbir zaman bu kadar güzel insanların önce evlerine gidip, birlikte fotoğraf çektirip sonra da onları rencide edebilecek zihniyete sahip olmadım. Yapılan yorumlardan sonra, paylaşımımı kendim için kayda alıp sildim ve ardından defalarca okudum.

Okuduklarım beni bile ürküttü. Aklımın ucundan bile geçmeyen, ancak seçtiğim kelimelerin yanlışlığından dolayı maksadını fazlasıyla aşan ifadeden büyük pişmanlık duydum.

Şu konuda emin olun ki, benim en büyük hatam, bu kadar yanlış yoruma açık bir metni paylaşmak oldu. Tarihi konak ve içinde gördüklerim beni çok etkiledi, heyecanlandırdı. Bu tarihi görünce ve hatta içimde hissedince, bu duygumu sizlere anlatma ihtiyacı duydum. Heyecanla, hızlıca yazdığım ve ikinci kez okumadan paylaştığım fikrimin ne anlamlara gelebileceğini fark etmek hâlâ kanımı donduruyor ve beni derinden yaralıyor.

Birlik ve beraberliğe, barışa ve huzura fazlasıyla ihtiyacımız olan ülkemizde, bir sanatçı olarak en başta benim böyle yanlış bir tutum takınmam mümkün olamaz!

Bugün bu insanlardan özür dilemeye gittim. Onlar her zamanki yüce gönüllülükleri ile beni bağırlarına bastılar. Bu vesile ile onlardan bir kez de sizlerin önünde özür dilemek istiyorum.

Bizleri birleştirebilecek tek şey sevgi. Yüreklerimizin sevgi ile, bir atması dileğimle...”

http://www.radikal.com.tr/hayat/melek-baykal-o-kadinlardan-ozur-diliyorum-1470560

Son günlerde fark ettim ki etrafimdaki cogu insan özür dileme kavramindan bile bihaber. Insallah yazdiklari gercek düsünceleridir ve gercekten pismandir. Özür dilemesi ve kendini elestirmesi cok ender rastladigim güzel bir davraniş. Belki bu olay ona ders olmuştur.

Okumadım , okumak ve gerekcesini bilmek istemiyorum
başlığa göre şunu demek istiyorum medeniyeti bir kalıba sokup sonra sınırlandırması çok yanlış demeki sizin gibi medeni diye atlandırdığınız insanlar belli bir kalıba girmesi lazımki medeni olsun.
Bu insalar ister açık ister kapalı isterse rahibe olsun onlar bizim kadınımız vatandaşımız sizi sanatçı sayıp toplumzun örneğidir değer verelim hoşnut bırakalım diye arkanızda saygıyla duran insanlar mı medeni?yoksa sizin bundan çıkardığınız kalıplarınız medeni ?
Merak etmeyin eminimki bu yaptığınıza kırılsalarda büyük bir hoşgörüyle afınızı kabul edecek kadar medenidir....

Son düzenleme:
medeniyetten vazmı geçmiş ..nıç nıç..

Yani fotoğraflar arasındaki medeniyet farkını görmedim ilgimi çekmiyor da konu yozgat olunca ilgimi çekti. Çok sevdiğim bir yakınım yozgatlı. Çok dalga geçerdi yozgatla. Anam gidince gördüm neden dalga geçildiğini :KK70: :KK70: neyse melek baykal incitici konuşmuş bizim yozgatlı arkadaşlarla aramızdaki esprilerle uzaktan yakından ilgisi yok. Olmamış :)

Özür kabul ya da ret etme mercisi değiliz elbette ... Orada insanlar tevazu gösterip , özrü kabul etmişler , amenna.

Yalnız bu özür buna tepki gösteren bir çok insanı yumuşatmaz .

Şimdi ben birine o anki sinirle , ağzımdan çıkanı tartıp biçmeden ; '' yürü git işine medeniyetsiz '' desem ... Sonra da özür dilerim çok sinirliydim , öylece çıktı ağzımdan desem , özrümün elle tutulur bir yanı olur .

Ama ben '' yürü git işine başörtülü medeniyetsiz '' desem ; bu benim iç dünyamda baş örtüsü ile medeniyet dışı olmayı bir tuttuğumu ve öfke ile bunu dışa vurduğumu gösterir .Özrümü dilerim , karşımdaki kabul eder etmez o ayrı ama ; benim iç dünyamdaki görüşüm artık etiketlenmiştir . Geçmiş ola...

Bir musibet bin nasihattan yeğdir diyerek , umarım aldığı tepkilerden sonra düşünmüş , gerçekten ettiği lafın değil de düşüncesinin yanlışlığını anlamıştır .

hmm yok önemserim önemli olan denize düşmek değil oradan çıkabilmek :KK52:

ancak melekcim ister istemez samimiyetine inanamıyorum bunu böyle yazı ile değil canlı kanlı çıkıp tvlerde söyle
sonra biz bütün başörtülüleri tek tek tespit et ve hepimize çiçek çikolata gönder ve hiçbir dizide oyanama :KK48:

Ben zaten amlamiyorumki bununla ayni zihniyeteki insanlari. kapaliysan geri kafalisin ama aciksan medeni ve zekan tavan yapmismi oluyor yani icinden gecenleri yazdi yemeyince ozurdu bilmem neydi tabi tabi bizde yedik...

X