Manisa'da 'Türkçe Tabela' Başarısı

Rozel62

sevgiler
Kayıtlı Üye
27 Mart 2008
2.523
8
Dil’ üzerine ne çok şey konuşuyoruz, yazıyoruz da uygulamıyoruz. Yunanistan’da ki ‘Batı Trakya Türkleri’ Türkçe levhâ asamadıklarından şikayetçi, biz ise Türkçe levhâ görememekten şikayetçiyiz.
Manisa Dr. Ömer Faruk Meriç ilköğretim Okulu “ Türkçe tabela istiyoruz kampanyası” başarıyla sona erdi.20 bin imzanın hedeflendiği bu kampanyada 40 binlere ulaşılmıştır. Bu da Manisalıların yabancı tabelalardan ne kadar rahatsız olduğunu göstermektedir.
Yabancı isimli işyerine ruhsat yok
Dr. Ömer Faruk Meriç İlköğretim Okulu Müdiresi Ayşen Oğuz'un konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"13 Mayıs 1277 yılında Karamanoğlu Mehmet Bey'in Türkçeden başka dil konuşulmamasını öngören fermanı Anadolu'da beylikler arasındaki yönetim boşluğunu doldurma, dil ve kültür birliğini sağlama, karmaşık bir imparatorluk yapısına karşın özgün bir Anadolu birliği kurma çabasından yola çıkarak yayınladığı fermanın yıldönümü olan bu günde böyle bir kampanyaya imza atmaktan gurur duyuyoruz.

1960 yılından bu yana resmi olarak kutlanan bu bayramı gelecek yıl, bu yıl olduğu gibi şenlik havasında kutlamaya devam edeceğiz. Bu bizim tarihimize ve kültürümüze sahip çıkmak adına çok önemlidir. “Türkçe Tabela İstiyoruz” Kampanyamızda bizlere destek veren tüm kişi ve kurumlara teşekkür ediyoruz.

Her zaman çevreye karşı duyarlı olan Belediyemiz, Manisalı vatandaşlarımızın imzalarıyla desteklediği bu kampanyayı dikkate alıp, gerekli tedbirleri alacaktır. Bundan hiç şüphemiz yok.

Bu İmzalar, tarihimize, kültürümüze her zaman hak ettiği değeri veren, çok kıymetli Valimiz Refik Arslan ÖZTÜRK’e ve yakında aramızdan ayrılacak olan Sayın Milli Eğitim Müdürümüz Hasan ÖZDEMİR’e armağanımızdır. Saygılarımızla…"
İl Genel Meclisi Başkanı Hayrullah Solmaz ise öğrencilerin taleplerini en kısa sürede değerlendireceklerini söyledi. Solmaz, öğrencilerden geçen hafta gelen talep doğrultusunda görüşme yaptıklarını belirterek “Bütün yavrularımızı yaptıkları çalışmalardan, başlattıkları bu kampanyadan dolayı kutluyorum. İl Genel Meclisi olarak yetki sorumluluk alanında bulunan yerlerde yeni açılacak olan iş yerlerine Türkçe isim kullanmalarını zorunlu hale getirilmesi amacıyla ilgili olarak teklif, Meclisimiz tarafından Milli Eğitim Komisyonuna havale edildi. Temmuz ayında da karara bağlanacak ve Türkçe isim kullanma zorunlu hale gelecek” diye konuştu
kaynak ;manisa haber

VATANIMIZ GİBİ ANADİLİMİZİ DE PARÇALANMADAN ÇOCUKLARIMIZA TESLİM ETMEK ZORUNDAYIZ

TÜRKÇEMİZ ADINA, TEŞEKKÜRLER MANİSA…..

çok kişinin rahatsı olduğu bi durum bu

gezerken etrafa bakıyosun cafelerin,alışveriş merkezlerinin ismi çoğunlukla yabancı
kendi memleketimizde kendi dilimizi özler oldukk:kızgın:

çok kişinin rahatsı olduğu bi durum bu

gezerken etrafa bakıyosun cafelerin,alışveriş merkezlerinin ismi çoğunlukla yabancı
kendi memleketimizde kendi dilimizi özler oldukk:kızgın:
Hele İstanbul'da bu o kadar yaygın ki.Hep özeniyoruz ama sadece iş yerlerimizin adı olarak ingilizce kullanıyoruz.Dil öğrenmeye gelince....... Türkçe'mizi bile katlediyoruz..
Helal olsun MANİSAa.s.

'Türkçe İsim'diye Haykırıp, Başardılar!
Türkçe Tabela İstiyoruz adıyla başlatılan imza kampanyasında 40 binin üzerinde imza toplandığını ifade eden Oğuz, meclisten isteklerini ise
9 başlık altında şöyle dile getirdi.

“Atatürk’ün çıkardığı Türkçenin korunması kanununa özen gösterilmesini,
ilimizde yeni açılacak olan iş yerlerine yabancı tabela yasağı getirilmesini,
ismi Türkçe olan iş yerlerine vergi indirimi sağlanmasını
, ismi Türkçe olan iş yerlerine teşekkür belgesi verilmesini,
ismi yabancı olan iş yerlerine ek vergi getirilmesini,
ismi yabancı olup Türkçe isim ile değiştirmek isteyen iş yerlerine kolaylık sağlanmasını,
Manisa’da basın ve yayını denetleme komisyonlarının oluşturulmasını,
resmi yazışmalarda Türk dilinin özenle korunmasını,
13 Mayıs Dil Bayramı etkinliklerinin daha geniş çerçevede kutlanmasını istiyoruz.”

7463asdgu4.jpg

canım memleketım ögrencılerın prostetosuna katılıorum butun ısyerlerı ıngılızce tabe asarak kendılerıne modern hava yaratmaya calısıolar.

X