Mamaya başlamalı mıyım ?

zubeyde1

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
3 Ekim 2024
10
2
25
Arkadaşlar merhaba, şu an 3 ay 20 günlük bir bebeğim var. İlk bebeğim olduğu için tecrübesizim. Sütümün yetip yetmediğini anlayamıyorum. İlk iki ay 1 er kilo aldı 3. ayında 450 gr şu an güncel kilosu 6.500 gr. Geceleri 4-5 kez uyanıyor aile büyüklerim aç olduğunu ve bu sebeple uyandığını, mama kullanmam gerektiğini söylüyorlar. Mamaya başlayıp başlamamak konusunda kararsızım yardımcı olabilir misiniz ?

Bence bebeğin kilo alması iyi. Ömrü boyunca anne sütünden başka yiyeceklerle beslenecek. Hem zekasını hem duygusal gelişimini hem sağlıklı kilo almasını sağlayan anne sütü yerine ben olsam mama vermem.

Arkadaşlar merhaba, şu an 3 ay 20 günlük bir bebeğim var. İlk bebeğim olduğu için tecrübesizim. Sütümün yetip yetmediğini anlayamıyorum. İlk iki ay 1 er kilo aldı 3. ayında 450 gr şu an güncel kilosu 6.500 gr. Geceleri 4-5 kez uyanıyor aile büyüklerim aç olduğunu ve bu sebeple uyandığını, mama kullanmam gerektiğini söylüyorlar. Mamaya başlayıp başlamamak konusunda kararsızım yardımcı olabilir misiniz ?
Doktoruyla gorusun tabiki. Mama geregi olsa o sizi yonlendirir. 3,5 aylik bebegin gece sık uyanmasi gayet normal. Etrafinizdaki cok bilmisleri degil uzmanlari dinleyin.

Doktorunuza öncelikle başvurun. Ben ikizlerime hem mama hem meme verdim mecburen. Geceleri bile 2 saate bir uyanıp doyurmam gerektigini söyledi. Daha 3,5 aylik acıkıp uyanması normal 1 yaşından sonra yavaş yavaş ek gidalarla birlikte geceleri az uyanmaya başlıyor. Yani sizin bebeğinizin uyanması gayet normal cevredekileri onemsemeyin ama ayda 1 kilo da alması gerekiyor 450 gr az almış belki sutunuz yeterince yağlı olmayabilir bol bol protein et tavuk balık böyle şeyler yiyin hoşaf yapin için bol bol kilonuzu takiyorsaniz takmayın hersey bebeler için

Bence bebeğin kilo alması iyi. Ömrü boyunca anne sütünden başka yiyeceklerle beslenecek. Hem zekasını hem duygusal gelişimini hem sağlıklı kilo almasını sağlayan anne sütü yerine ben olsam mama vermem.
Ben de aynı şekilde düşünüyorum, bu sebeple dedim ama vermeye sıcak bakmıyorum aç olsa bebeğim gün içinde de huzursuz olur ağlar diye düşünüyorum ama etraftaki sesleri de susturamıyorum.

Doktorunuza öncelikle başvurun. Ben ikizlerime hem mama hem meme verdim mecburen. Geceleri bile 2 saate bir uyanıp doyurmam gerektigini söyledi. Daha 3,5 aylik acıkıp uyanması normal 1 yaşından sonra yavaş yavaş ek gidalarla birlikte geceleri az uyanmaya başlıyor. Yani sizin bebeğinizin uyanması gayet normal cevredekileri onemsemeyin ama ayda 1 kilo da alması gerekiyor 450 gr az almış belki sutunuz yeterince yağlı olmayabilir bol bol protein et tavuk balık böyle şeyler yiyin hoşaf yapin için bol bol kilonuzu takiyorsaniz takmayın hersey bebeler için
Ben de bu aylarda sık uyanması gerektiğini araştırmalarım sonucu öğrendim doktorum ebemin de söylediği üzere ama böyle şeyler duyunca da etkileniyorum en son kontrolde kilosunu naz olduğunu gördüm çünkü doğum kilolarımı verebilmek adına biraz daha dengeli beslenmeye çalıştım ama bu şekilde çalışırken galiba sütümü kalitesini düşürmüşüm bebeğim için tekrar düzenli ve faydalı şeyler tüketmeye başladım

Bunun bir matematigi var gunluk bez sayisi, almasi gereken kilo, belli bir ayda dogum kilosunun 2 Katina cikmasi gibi. Hareketlenmeye baslayinca ztn az kilo alacak ilk aylar icin az kilo almis gibi geldi ama siz bahsettiğim verileri arastirin. Ve evet uyanir ama bu kdr sık uyanmayi birakmaya baslamali ya, 2. Ayda gece 1 e dusuren bebekler de var.

Doktoruyla gorusun tabiki. Mama geregi olsa o sizi yonlendirir. 3,5 aylik bebegin gece sık uyanmasi gayet normal. Etrafinizdaki cok bilmisleri degil uzmanlari dinleyin.

Yapmayin kizlar 3 aylik bebekte gece ve gunduz kavramlari gelismis oluyor ve gece deliksiz uyumasi beklenir

Bence kilosu iyi, başlamayın mamaya. Oğlumun kilo alımı yavaştı. 4 ayı dolunca ek gıdaya geçmiştik biz. Doktorunuz gerek görürse siz de ek gıdaya geçersiniz. Geceleyin mama hazırlamak başlı başına bir iş. Hiç başlamayın

Lütfen kulak tıkayın . daha sık emzirin gece sık uyanması çok normalki ben doyurup ek gıda zamanı uyutuyordum gece 2 saatte bir uyanirdi. Oyle deliksiz uyuyan bebek mama ile beslenendir. Anne sütü sindirimi kolay süttür .İlk 3 ay 600-1000 Gr alması yeterlidir 3-6 ay 500-800 Gr düşer Bebeklerin 3. Ay çevreye ilgisi artar emzirme süresi ve aktif emmesi kısalır. Evet bu ay düşük almış biraz Daha sık teklif edin saat zaman tutmadan. Dengeli beslenin ve bol su için. Çok huysuzlanirsa sağım yapın sagdiginiz sütü verin .

Kilosu bana gayet normal geldi maşallah. Mamaya gerek yok başlamayın sakın gereksiz olur.Doktorunuza da danışın içiniz rahat etsin. Çocuklar kaç kilo olursa olsun aile büyüklerine göre her zaman zayıftır. Şişman çocuk sağlıklı çocuktur diye bir mantıkta olur eskiler genelde.

Ben de aynı şekilde düşünüyorum, bu sebeple dedim ama vermeye sıcak bakmıyorum aç olsa bebeğim gün içinde de huzursuz olur ağlar diye düşünüyorum ama etraftaki sesleri de susturamıyorum.
Cisli bez sayısı nedir?
Aç olsa geri uykuya dalmaz ağlar, açlık ağlamasını anlarsınız.
Uyanması normal, ilerleyen aylarda hep uyanık olacak 6.aya bir gelin...

• Beğen
Reactions: Gao
Bizim doktorumuz bir bebeğin ayda ortalama 600 gr almasını beklediğini söylemişti. Bence mama vermeden önce sık takip yaparak doktorunuzu görüşün. Zaten mamayı da kafanıza göre seçip vermezsiniz diye düşünüyorum. Bebek bu 4.-5. Aya kadar uyku düzeni diye bi şeyimiz olmadı bizim de. Uyanmasındaki tek sorun açlık değildir. Aç olan bebek kendini belli eder zaten. Bebeğinizi tanıyorsunuzdur. Huzursuz huysuz mızmız olur vs vs. Gazı vardır uyanır, uykusunu almıştır uyanır, rahat değildir uyanır. Siz sizi güzelce emdiğinden eminseniz kimseyi dinlemeyin

Cisli bez sayısı nedir?
Aç olsa geri uykuya dalmaz ağlar, açlık ağlamasını anlarsınız.
Uyanması normal, ilerleyen aylarda hep uyanık olacak 6.aya bir gelin...
6-7 kez ortalama. Geceleri uyandığında ise gözlerini açmıyor. Biraz emip tekrar uykuya dalıyor herkesin bu şekilde yorum yapması çok kafamı karıştırdı. Mama aklımın ucundan bile geçmiyordu.

X