Mamalarımı çalan esnaf komşum!

Kendi dükkanında beslediği kendi kedilerine veriyor. Sokak kedisi dahi olsa beni irite eden adamın dükkanının olması benimse işsiz olmam. Bir saç boyası ile istediği mamayı alabilir.

Sizi ne kadar rahatlatır bilmem. Adam o kedileri dükkanında barındırmasa, onlar da sokakta olacak ve aynı mamadan yiyeceklerdi. Bu soğuk günlerde hayvanları koruyup kollasa o da fayda.

Bence de durumunuzu olduğu şekilde açıklamalısınız. Ben de haftada 15kg mama dağıtıyorum sokakta ucu ucuna yetişebiliyorum. Bir ara benim koyduğum bölgeden mama toplayan bir kadın türemişti. Kendi evindeki kedileri için benim kendimden arttırdığım parayla aldığım mamaları alıyordu. Böyle olunca da o hayvanlar ben işten gelene kadar tüm gün aç kalıyorlardı. Komşumla gidip rencide edici şekilde konuştuk, sonra da bir süre takip ettik şükür ki utandı ve bıraktı. Başka bir kedi için bile olsa suistimal ettirmeyin kendinizi.

Dükkan işletebilecek durumları varsa ayda gayet de 2-3 kilo mama da alabilirler. 1 tane kedi ne kadar yiyecek ki...

Karnını doyuran her canlı dua ediyor size biz duymasak da Bizim de köyde çok fazla kedi oluyor her gittiğimde ben de tavuk ciğer falan haşlıyorum o kadar açlar ki . Allah kabul etsin inşallah

Evet diğer kedilerde besleniyor ama siz dikkat etmeseniz düzenli olarak kuaför mamaları alsa budefa sizin baktığınız kediler aç kalacak.
Camda bekler alırken uyarirdim. Denk gelmezsemde mutlaka gider konuşurdum. Mamanin markasını verir sizinkiler çok seviyor sanirim ama ben artık yetemiyorum kendi mamanizi alın derdim.

Ben olsam mama koymam ya böyle durumda inip verin yiyen yesin zaten belli bir zaman sonra sizin verdiğiniz saati onlar biliyorlar ve geliyorlar.önce başka bir noktaya çekin mamaları.hayvanlar zaten bulurda o adam kolayca bulamaz öyle bir deneyin işe yaramazsa ben olsam dediğim gibi saatli beslerim.kimse enayi değil çok istiyorsa alsın mama.

Sizi ne kadar rahatlatır bilmem. Adam o kedileri dükkanında barındırmasa, onlar da sokakta olacak ve aynı mamadan yiyeceklerdi. Bu soğuk günlerde hayvanları koruyup kollasa o da fayda.

Haksızsınız diyemem elbette. Pandemi boyunca özellikle haftasonu yasaklar varken o dahil bir çok dükkanın baktığı kediyi beslemiştim mesela. Hatta dördüncü kedimi de onun dükkanının önünde hasta bulup sahiplendim. Yani onun iyiliği sürekli bir durum ve elbette çok da güzel ama bir kişi bakınca herkesin ona yüklenmesi ve bencilce davranması kısmı beni çok yoruyor. Belki de genel olarak psikolojim çok kötü olduğu içindir bilmiyorum.

İnsanlar kalan bayatlayan yemeklerini ekmeklerini hayvanlara vererek vicdanlarını rahatlatıyor. Bir de köyde yaşamış olan nesil diyor ki hayvanlar her şeyi yer, köylerde insanlar kendi yemeğinden artanları veriyormuş.
Biz birkaç yıl önce İzmir’e gezmeye gittik, oranın bir ilçesinde yemek yiyoruz bir kedi yaklaştı yanımızdaki masanın küçük bir köpeği vardı kovaladılar kediyi, biz çağırdık kuşbaşılı pide almıştık etlerinden verdik bizim pideler bitmek üzereydi zaten ama tabağa dökülen bir sürü et vardı onları verdik. Oğlum pizza sipariş vermişti, önce sucuklarını, salamlarını verdi hepsini yedi, ekmeğinden verdi yedi en son domates verdi biz de onu yemez verme dedik, inanır mısınız her şeyi yedi kedicik. Demek ki o kadar açtı. Çok üzüldüm uzun süre aklımdan çıkmadı o kedi. İzmir gibi bir şehirde kedilerin aç kalması çok garip.

Pandemiden önce Bergama’ya gittik, kediler çok bakımsızdı ve yavru martıları yiyorlardı kızamıyorsun ama üzülüyorsun martı da can e ama hayvanın da doğası. Bir de Pamukkale’ de köpeklerin hali içler acısıydı belediyeyi şikayet etmiştim. Onca turistik yer var ama hayvanlar kuru ekmeği yemişti elimdeki. Ne diyim ki, keşke herkes vermeyip esirgediği kadar vicdanıyla sınansa…

Ben de aynı durumu yaşamıştım. Mamayı kaplara değil yere döküyorum. Ancak bu şekilde çözüm bulabildim.

Siz sokak kedilerini, sahipsiz olanları besliyorsunuz. Sahiplendikleri kediye bakmakta onların vazifesi. Sizin on kediniz dükkana girip çıkmaya kalksa izin verirler mi?

Rahatsız olduğunuz konu dükkan kedilerinin doyması değil, sizin ve kedilerinizin hakkına girilmesi. Neresinden bakarsanız yaptıkları etik değil. Mama bıraktığınız yere bir not bırakın veya bekleyip açıkça 'Ancak sokaktakilere yetecek kadar mama alabildiğinizi, arzu ederlerse mama markasını paylaşabileceğinizi' belirtin.

Bizim gittiğimiz yer de turistik bir şehirdi, ben çok şaşırmıştım belediye bakmıyor insanlar da mı bakmıyor? Normalde lokantaların olduğu yerde kediler tosuncuk olur. Yanımızdan pusettin içinde küçük cins köpek taşıyan vardı. Hayvan sevgisi sadece evcil hayvanlarına karşı var sanki. Yan masamızdakiler de kediyi kovalamıştı, yanlarında köpekleri vardı. Bizim burada belediye her parka kedi evi koymuş, ne zaman mama götürsem içi dolu.

Şimdi ne desem bilemiyorum.
Hayırlı iş yapıyorsunuz yada yaptığınızı sanıyorsunuz .
Kediler zaten dışarı hayvanı yani insanlar mamalara ve insan eline muhtaç kalmaya aliştiriyorlar.
Evcil değilse sokak kedileri karnını doyurmasini bilir veya mutlaka doğal olarak öğrenmeli .
Etraf fare ve yemek artıkları kaynıyor .
Bırakın hayvanlar fare kovalasin .
Zaten işşiniz yokmuş paranızı kendinizi geliştirmek için harcayın .
Hayvanlara iyilik yapmak istiyorsanız bir kaç kediyi kisirlaştirin

Madde madde yazayım:

1- Geçin bunu o kedileri köpekleri alıştırıyorsunuz, avlanmayı unutuyorlar kısmını çok yüzyıllar önce geçtik; onları evcilleştirdik sonra tüm şehirleri istila ettik ve onlara özgürce yaşam alanı bırakmadık.

2- Benim kendi cebimden kısırlaştırdığım bir çok kedi var, düzenli bir gelirim olunca da devam edeceğim.

3- Siz sanırım Fransa’da yaşıyorsunuz, burada her yer fare kaynamıyor ve bilmiyorsanız söyleleyim kimse kediler yesin diye bir çöp artık atmıyor. Sizin hayalinizde hayvanlara ızgara köfteler, haşlanmmış tavuklar falan bırakılıyor heralde.

4- Siz kendinizi vicdanen geliştirecek eğitimlere yönelin hatta biraz zeka açıcı bir şeyler de öneririm, düşünmede tıkanıklık var çünkü.

direk konuş alsınlar yani beleş yol bulmuşlar sadece senın hakkını gasp etmek değil bu canlılarında hakkını gasp ediyorlar gerek yok bi mama 15 lira olsun yaş mama bu kadar düştüler mi yani

Kısırlaştırmadan beslediğiniz her kedi doğaya zarar veriyor. Bunu ben değil Harward mezunu biyolog söylüyor, lütfen kısırlaştırmadan hiçbir hayvanı beslemeyin. Yiyecek bulan her canlı çoğalır, kediler de öyle ve onların avladığı birçok kuş türü ya da sincap gibi canlıların soyu tehlike altına girer. Sokakta hayvan besleyenler kaş yaparken göz çıkarıyor.Yazıdan alıntı:

"Peki, kediler doğanın bir parçası değiller mi?

İnsanların beslediği ve sayılarını doğal yoğunluğun yüzlerce misli arttırdığı sokak kedileri doğanın bir parçası değil, insanların bir uzantısı. Doğanın parçası olan yabani kediler, (Felis sylvestris) son derece ender ve zor görülen canlılar. Örneğin, biz Doğu Anadolu’da ilk kez Kars Sarıkamış-Allahuekber Milli Parkı’nda 2010’da kaydettik ama 4 yıl süren fotokapan araştırması sonucu. Arazide düzinelerce fotokapan yüzlerce gün önünden geçen her canlının resmini infrared flashla çekti ve sadece bir yaban kedisi kaydetti. İkincisini de birkaç ay önce kaydettik. Doğal ortamında yabani kediler ender ve bireysel yaşayan hayvanlar.

-Sokak kedileri ise insanın doğayı yok etmesine imkân veren en verimli araçlardan biri. Koloni halinde yaşayan sokak kedilerinin eşi doğada yok. Bunlar, insanın doğaya daha da zarar vermesini sağlayan yapay uzantıları.-

Nasıl yani?

Eğer sokak kedilerini besliyor ve ev kedinizi sokakta serbest bırakıyorsanız, doğadaki birçok canlının ölümünden sorumlusunuz.

Anladığım kedilerin serbest dolaşımının engellenmesi gerekliliği. Doğru mu?

Evet. Evinizde tutun. Tasmayla dolaştırın ama serbest bırakmayın. Serbest gezen kedilerin ezilme, kaybolma, köpekler tarafından öldürülme, yaralanma, üreme ve kedilere hastalık bulaşma riski çok yüksek.

Verdiğiniz bilgileri bilim çerçevesinde değil, duygusal olarak değerlendirecek çok kişi olacaktır.

Kimseye kedi beslemeyin demiyoruz. Besleyecekseniz, evinizde besleyin. Kedinizi yabani hayvanlarla beslemeyin! Ha o hayvanları gidip kendi elinizle öldürmüşsünüz, ha kedilerin öldürmesine göz yummuşsunuz. Kendiniz öldürseniz çok daha az zarar verirsiniz doğaya mesela kediler çok iyi avcılar ve onların yakaladığı hayvanları bir insanın öldürebilmesi mümkün değil. Kolay mı ufacık kuşları yakalamak? Kediler doğanın dengesinin bir parçası değil. Adı üstünde ‘evcil kedi’, ‘sokak kedisi’ İnsanın yarattığı ve insanın uzantısı bir canlı. ‘Doğal’ kedi yaban kedisidir ve onlar kedilerden 100-1000 kat daha az. Sayısını bile bilmiyoruz, o kadar ender ve zor görülen bir hayvan. Yani evcil ve sokak kedilerin avlanması doğal değil, insanın doğaya daha da zarar veren yapay bir uzantısı.

Kuşları ve diğer canlıları korumak için kedileri sokağa çıkarmamak dışında yapılacak bir şey var mı?

Evet ama o kadar iyi değil. Kedi ve kuş sever bir çift tarafından üretilen Kedi Önlüğü (The Most Effective Way To Stop Cats From Killing Birds!) takın, kuş avlamasını yüzde 81 azaltıyor. Tek çıngırak yeterli değil, çünkü onu susturuyor kediler. En az iki tane çıngırak takın, duyan kuşlar kaçsın. Ama pek etkili değil. En iyisi kedinizi evden çıkarmayın ya da tasmayla dolaştırın.

Son soru: Kuşlar tehdit altında olmasa da aynı şey köpekler için de geçerli mi?

Kesinlikle. Sokak köpekleri sürüler halinde ormanlarda besleniyor birçok yerde. Vahşi yaşama tehdit oluşturuyor, kurt gibi canlılara kuduz bulaştırıyor. Dünyanın en ender canlılarından Etiyopya kurdundan sadece 400 tane kaldı. Esas sebebi de evcil köpeklerden bulaşan kuduz. Türkiye’de sokak ve vahşileşmiş köpekler birçok canlıyı öldürüyor. 13 Ocak’ta yine köpekler Kastamonu’da bir karacaya saldırdı. Ormanlara bıraktığımız kedi ve köpekler, hem bu evcil hayvanların çoğunun ölümüne ve acı çekmesine, hem de hayatta kalanların yabani hayvanları öldürmesine yol açıyor. Yani her hayvana zarar vermiş oluyoruz."

Son düzenleme:
Böyle insanlara konuşmak çare etmez bazı konularda gaddarım gider uyarırım bir daha olursa bildiğin o mamayı o kuaför kadına yediririm net yani tamam 3 tane kediyi beslemek zor değil de yahu diğer mama noktasındaki mamaları alıyor diğer kedilere mama kalmıyor ayrıca mamalar su gibi bitiyor yani alsın kendisi ses çıkarmanız şart

Ööööfffff valla öf. Her konuda hayvan düşmanlığımı nasıl belli etsem çiğliği ve sen. Defol git sözde bilimsel makalelerini kendin oku engelliyorum seni. Hasta mıdır nedir tüm kedileri zehirleyelim mi bunu mu istiyorsun napalım? Sanki doğada denge kaldı anasını belledik elbirliğiyle doğanın.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…