Malum Olaya Neden 31 Denilir?

cimcimegfb

Nami deger #cimcimegfb
Kayıtlı Üye
6 Şubat 2013
18.040
40.744
Herkesin yaptığı ama kimsenin adının nereden geldiğini bilmediği "o" tabunun adının nereden geldiğini öğrenmek ister misiniz?

İnsan doğasının bir gereği olan cinselliğin bir parçası olan, (erkekler için) kendini tatmin etmenin ülkemizdeki isimlerinden biri: 31, 31 çekmek!

Çoğu insan yapılan aktivitenin yapılış biçimi ve tekrar sayısıyla ilgili olduğunu düşünse de bununla bir ilgisi yok, baştan söyleyelim.

3'ü memeye, ele, 1'i de penise benzetenler var ama cevap bu da değil.

CEVAP oSManli'da

31 çekmek" deyiminin aslı Osmanlı dönemine kadar uzanıyor. Osmanlı dönemindeki insanlar bu olaya "el çekmek" derlermiş ancak, ulu orta böyle şeylerden bahsetmek kolay olmadığı için, bunu nasıl kullanırız diye düşünürken akıllarına "ebced hesabı" nı kullanmak gelmiş. (Ebced hesabı: bir çok kültürde bulunan, harflerin belirli sayılara denk geldiği bir şifreleme sistemi olarak anlatılabilir kısaca.) "El çekmek" in el kısmını ebced ile hesaplayınca; Osmanlı alfabesinde E harfi için kullanılan "Elif" (1) ve l harfi için kullanılan "Lam" (30) harflerinin sayısal değerlerinin toplamı olan 31 sayısına ulaşmışlar.

Gel zaman git zaman derken el çekmek olmuş mu size 31 çekmek. Gerçekten de kimsenin anlayamayacağı bir şifre çıkıvermiş ortaya hatta öyle ki günümüzde bile olayı ve adını bilsek bile neden öyle dendiğini bilmiyoruz. Pardon bilmiyorduk, bu vesileyle biz de öğrenmiş olduk!

Bu da; merak edenler için Osmanlı alfabesinin ebced hesabındaki karşılıkları tablosu!

http://www.mynet.com/my/britanita/m...utm_campaign=MynetHome-sidebar-searchbox-alti

Ya 31 diyince, aklıma hep sınav notları geliyor, öğrencilerden bazısı bazı sınavlarda 31 aldımı ben açıklayınca gülüşmeler oluyor. Tabi duymazlıktan geliyorum. Bir öğrencide ismini söyledim notunu söyledim (tabi 31 almış). Yine gülüşme olunca öğrenci "Hocam bilerek aldım" diyince gülmemek için zor tuttum kendimi, ciddiyetimi zor korudum. Benim için 31 insanı sıkıntıya sokan bir sınav notu. Başkada bişey değil. (Buarada 31 +1 puan vermek hiç zor değil ama sınav kağıtlarını incelesinler diye öğrencilere dağıtıyorum o zaman daha fena olur diye bunu yapamıyorum, üstüne çok düşerler daha belirginleştiririm diye korkuyorum)

Allah kolaylik versin

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…