Lütfen fikir paylaşın,hepimiz anneyiz nasılsa!

casser

öğrenci anne...
Kayıtlı Üye
2 Kasım 2007
399
0
Arkadaşlar,
Son günlerde kendimi psikolojik açıdan oldukça gergin,özgüvensiz,gelgit halinde hissediyorum.Sebeplerine gelince;
Bebeğim doğduğu ilk 1,5 ay annem sürekli bizdeydi ve evde hiç yalnız kalmadım.Ardından ben anneme geçtim ve 1 ay öyle kaldım.Sonra kayınvalidemler geldi ve evimne geri döndüm yine yanlız kalmadım,onlar gidince yine anneme gittik ve yine yanlız değildim.1 hafta önce evime döndük ve 1 haftadır yanlızım acaip bir korku,panik içindeyim.Buna birde gayet uyumlu ve gece uykusu düzenli olan bebeğimin huysuzluğu ve gece eskisi gibi uyumaması eklenince iyice bunalır oldum.Çocuğu bir an olsun yanlız bırakmak istemiyorum,korkuyorum aman bişi olur biri eve girer kaçırır vs diye..Sabah kalkıyorum mesai gibi başındayım,arada net.e giriyorum çarçabuk yemek pişiriyorum ve kalan zamanım onunla.Akşaö 8 de yatıyor ama sonra sürekli uyanıyor,kendime hiç vakit ayıramıyorum belki olması gereken bu anne olunca kendine vakit ayıramamak ama ben son 1 haftaya kadar hep birileri ile olduğum için bebeğimle başbaşa ilk kez kaldım neredeyse.
Birde bunlara aldığım kiloların bunalımı eklenince hepten sinirleniyorum.
Eşim eski halimi bile kilolu buluyordu ki buna birde 10 kg eklendi siz düşünün artık.Kendisi beni kırmamak adına hayır sen hep güzelsin desede bir kadın erkeğin onu beğenmediğini anlayabiliyor..
Oooof offf.
Bazen öyle bunalıyorum ki,evde olmak zaten apayrı bir mevzu,hareketli bir hayatım vardı hep.
Okul-iş-gezmek üçgeninden oluşan.
Evde sadece hamileyken kaldım ve bu süreçtede sık sık gezerdik.
Şimdi bide eve kapandık,çocuğa bişi olcak diye dışarı pek çıkmıyoruz ve çıksakda stresli geçiyo aman huysuzlanmasın aman acıktımı uykusumu geldi diye.
Arkadaşlar sizler ne durumdasınız?
Yoksa ben 5 ay sonra lıhısalık sendromunamı giriyorum:KK43:

canım hamile kadınların bazılarında görülebilen bir durum yaşadıkların bebeğinin üzerine çok fazla düşmemelisin unutma ne kadar üzerine düşersen o kadar problem çıkar
ilk aylarda ailenin sürekli yanında olmasına alışmışsın ve yanlız kalınca biraz fazla bunlamışsın anladığım kadarıyla
kendininde ayrı bir birey olduğunu unutmamanı öneririm şuanda daha güçlü daha bakımlı olman gerekli bence kendinle barışık ol biraz zaman ayır sosyal faaliyetler yaratmaya çalış kendine
kadınlar anne olduktan sonra bocalama dönemine giriyorlar ve kendilerini bırakıyorlar oysa güçlü olmak gerek çünkü hayat daha yeni başlıyor
umarım herşey gönlünce olur canım kafana takmamaya çalış nasıl mutlu hissediyorsan öyle davran sevgilerrrr

canım hamile kadınların bazılarında görülebilen bir durum yaşadıkların bebeğinin üzerine çok fazla düşmemelisin unutma ne kadar üzerine düşersen o kadar problem çıkar
ilk aylarda ailenin sürekli yanında olmasına alışmışsın ve yanlız kalınca biraz fazla bunlamışsın anladığım kadarıyla
kendininde ayrı bir birey olduğunu unutmamanı öneririm şuanda daha güçlü daha bakımlı olman gerekli bence kendinle barışık ol biraz zaman ayır sosyal faaliyetler yaratmaya çalış kendine
kadınlar anne olduktan sonra bocalama dönemine giriyorlar ve kendilerini bırakıyorlar oysa güçlü olmak gerek çünkü hayat daha yeni başlıyor
umarım herşey gönlünce olur canım kafana takmamaya çalış nasıl mutlu hissediyorsan öyle davran sevgilerrrr[/QUOT

Teşekkür ederim cnm,Allah sanada bebeğini sağsalim kucağına almayı nasip etsin.
Annelik hem çok gzl hemde çok zor birşeymiş bunu anladım ben.

Öncelikle güle güle büyütün bebeğinizi:ecrin_bebek:

Doğumdan sonra anne ayağa kalkana kadar yanında birilerinin olmasını anlarım ama daha sonra anne kimseye ihtiyaç duymazken neden başkalarının yanında(ki bu anne de olabilir) kalmayı tercih eder işte bunu anlamam. Tamam gün içinde gelip gidenler olabilir yardım için ama tamamen evi ,ortamı, bırakıp başka bir eve gitmek de niye. Gitmemiş olsaydınız bu kadar bocalamazdınız. Herşeyiyle kendiniz ilgileneceğiniz için artık uzman bir anne olup çıkardınız:lepi:

Neyse ikinciye inşallah bu tavsiyelerimi tutarsınız:teselli:

Ayrıca "aman birşey olur" korkusunu fazlasıyla abartmışsınız. Korkmayın hiçbirşeycik olmaz. Dünyada sadece sizin bebeğiniz yok. Ben doğumdan 20 gün sonra daha kırkı bile çıkmamışken 15 günlük tatile gitmiştim.Deniz- kum- güneş üçlüsüyle bayağı bir eğlenmiştik. İnsanlar 40 gün "aman birşey olur "diye evden bile çıkarmıyorlar bebeklerini. Yok artık. Ne olacak yahu.

Korkularınızı bir tarafa bırakın, bebeğinizede eziyet etmeyin lütfen.kaydirigubbakcemile

umarım herşey gönlünce olur canım kafana takmamaya çalış nasıl mutlu hissediyorsan öyle davran sevgilerrrr[/QUOT

Teşekkür ederim cnm,Allah sanada bebeğini sağsalim kucağına almayı nasip etsin.
Annelik hem çok gzl hemde çok zor birşeymiş bunu anladım ben.

canım bende teşekkür ederim annelik hem zor hemde dünyanın en güzel duygusudur bence bu anların tadını çıkartmaya bak kendinlede ilgilen bebeğinlede eşinlede yani eşit bir dağılım yap sadece dünyanın merkezini bebişin yapma inan kendinle barışık olduktan sonra herşeyin üstesinden gelirsin
sevgilerrrrrrrrrrrr:1hug:

kendine bebeğin dışında bi meşgale bul.gün yap.eğer çöalışmıyorsan tabi.haftada bie kere de olsa eşinle dışarı çık.bebeği sıkısıkı giydir karnını doyur çık bişeycik olmaz.acıkırsa yanına kavanoz mamalarından alırsın.ben öyle yapıyorum eğer emzircek yer yoksa tabi. apartman gününe katıldım.ayrıca arkadaşlarla birbirimize gidip geliyoruz.ilk günden beri oğluma kendim bakıyorum.onu uyutunca ev işlerini ve yemeği yapıyorum.haftasonu da eşim ben yoruluyorum diye dışarı yemeğe çıkarıyor. bizimki de bu aralar huysuz ama bu normal çünkü diş çıkarma dönemi.sabah uyanınca giyin süslen.sonra kendine güzel bi kahvaltı hazırla ve keyif yap.yada eşin gelince çocukla ilgilensin sen kuaföre falan git.kendini daha iyi hissedersin böylece.
kilolara gelince uzun zaandr 61 kiloda takılmıştım.ve çok üzülüyordum zayıflayamıcam diye.kafaya çok takıyordum.sonra vazgeçtim.amaaann dedim kiloluysam kiloluyum.biraz tatlıyı kıstım biraz da ekmeği.ve 59a düştüm. kafaya takınca olmuyo anlıyacağın.rahat olursan veriyorsun kiloları bunu anladım.
rahat ol canım bebeğine bişey olmaz.sen de kendine dikkat et.senin sağlığın bebeğinin sağlığı demek.

bebeğinle keşke ayağa kalktıktan sonra biraz yalnız kalsaydın.ben mecburen 20 günden sonra kaldım.aynı senin gibi çok paniktim.zamanla alıştım.bütün bu sorunlar dışardan işe başlayınca azalıyor ve zayıflıyorsun.çünkü herşeye yetişmek derdiyle şu an kafana takılan sorunlara fazla vakit kalmıyor.biraz da zayıflarsan kendine güvenin gelir

Canım bu senin elinde bende 20 gün annemde kaldım eve gittiğimde sanki yabancının evi gibi gelmişti halen anneme gelip kaldığımda (şuan annemdeyim) eve döndüğümde bi kaç gün adapte olamıyorum evdeyken bebeğimle sadece ben ilgileniyorum ama gökçenim dediği gibi dışarı çık dolaş iyi gelir bazen yaşadığımız olaylarda bizi bunalıma sokabilir sen cici bi annesin bebeğin için bunun üstesinden gelirsin. bebiş uyurken bişeylerle meşgul ol ben bazen kuzumu alıp mutfağa götürüyorum hem onunla konuşup hem yemek yapıyorum.

Ah be canim kötü olmuş yanliz kalmaman
ben 1 aydan sonra hep tek başima baktim bebeğime annemde falan kalmadim
bebeğim eve alişsin diye şimdi çok aliştim korku falan yok allahtan eşimde yardimci oluyo daha kolay oluyo bakmam
senin eşin nasil ilgileniyomu bebekle

Eşim sağolsun bebekle ilgileniyor o açıdan mutluyum.Ben genel anlamda hayatımın her aşamasında fazla ince eler sık dokurum,bebeğimdede aynı,herşeyi tam olsun istiyorum vebiliyorum ki mükemmel olmaya çalışmak yıpratır.Hem evde korku hemde tüm işlerimi ve bebeğimi idare ederken en iyi olmaya çalışmak sanırım beni psikolojik ve fiziksel olarak yoruyor.
Heralde biraz akışına bırakmak gerekli.

Biraz relax ol bence herşeyin en mükemmeli olsun diye bi çaba harcayıp kendini çok yıpratma canım dediğin gibi akışına bırakmak en iyisi olan olur olamayanda olacağı zamanı bekler

Ben artık inanıyorum ki sakınan göze çöp batıyo Ecrin'i gözümün önünden ayırmıyorum 2 dak bıraktım yataktan düştü ve bunu ben yaptım nasıl yaptım halen aklım almıyo sonra onun canı acımasın die aşı olurken bile şebeklik yapıyorum şimdi kum döküo ne yapabilirim elimden ne gelir hiç bişe biraz rahatlat kendini yoksa erkenden yaşlancan canım benim

Arkadaşlar,
Son günlerde kendimi psikolojik açıdan oldukça gergin,özgüvensiz,gelgit halinde hissediyorum.Sebeplerine gelince;
Bebeğim doğduğu ilk 1,5 ay annem sürekli bizdeydi ve evde hiç yalnız kalmadım.Ardından ben anneme geçtim ve 1 ay öyle kaldım.Sonra kayınvalidemler geldi ve evimne geri döndüm yine yanlız kalmadım,onlar gidince yine anneme gittik ve yine yanlız değildim.1 hafta önce evime döndük ve 1 haftadır yanlızım acaip bir korku,panik içindeyim.Buna birde gayet uyumlu ve gece uykusu düzenli olan bebeğimin huysuzluğu ve gece eskisi gibi uyumaması eklenince iyice bunalır oldum.Çocuğu bir an olsun yanlız bırakmak istemiyorum,korkuyorum aman bişi olur biri eve girer kaçırır vs diye..Sabah kalkıyorum mesai gibi başındayım,arada net.e giriyorum çarçabuk yemek pişiriyorum ve kalan zamanım onunla.Akşaö 8 de yatıyor ama sonra sürekli uyanıyor,kendime hiç vakit ayıramıyorum belki olması gereken bu anne olunca kendine vakit ayıramamak ama ben son 1 haftaya kadar hep birileri ile olduğum için bebeğimle başbaşa ilk kez kaldım neredeyse.
Eşim eski halimi bile kilolu buluyordu ki buna birde 10 kg eklendi siz düşünün artık.Kendisi beni kırmamak adına hayır sen hep güzelsin desede bir kadın erkeğin onu beğenmediğini anlayabiliyor..
Oooof offf.
Bazen öyle bunalıyorum ki,evde olmak zaten apayrı bir mevzu,hareketli bir hayatım vardı hep.
Şimdi bide eve kapandık,çocuğa bişi olcak diye dışarı pek çıkmıyoruz ve çıksakda stresli geçiyo aman huysuzlanmasın aman acıktımı uykusumu geldi diye.

canim henuz anne olmadim..oyuzden lohusalik sendromunu sadece okuduklarimdan,cevremden gözlemledigim kadariyla biliyorum..ama bence kendini biraz fazla salmişsin..aylarca tek basina kalmamişsin,kilo almişsin,eve kapanmişsin,sürekli cocuga bişey olcak diye korkuyorsun vs..kendini bunaltmak için elinden daha fazlasi gelmezdi sanirim :)

bence ilk yapman gereken bebekle dişariya cikmaya,gezmeye alişmak..onunla yürüyüşlere cik sıksık..bu hem ona hem sana iyi gelir..hele emzirme dönemindeysen yürüyüşle birlikte cok rahat kilo verebilirsin..biraz yediklerine dikkat edebilirsin..un mamullerinin sütüne pek faydasi yok..sadece sana kilo yapar..oyuzden yürüyüş+emzirme+hafif diyetle hem evde kalmaktan hemde kilo probleminden kurtulursun..

cocuga bişey olur düşüncesiyle dişari cikarmamazlik yapma bence..sakinan göze herzaman çöp batar..birak biraz hava alsin cocuk..gürültüyle tanişsin..sen mutlu olursan keyifli olursan cocukta öyle olur..ona bunu yansitirsin..ama sen pimpirikli olursan,mutsuz olursan cocuga buda yansir..

bircok kisi senin yerine olmak icin neler neler vermezdi..cocuk cok büyük bir mucize..cok büyük bir nimet..bunun kiymetini bil..keyfini çikar :KK66: mutlu olmaya bak :KK66:

tez zamanda keyifli olman,mutlu olman dilegiyle a.s.

Biraz relax ol bence herşeyin en mükemmeli olsun diye bi çaba harcayıp kendini çok yıpratma canım dediğin gibi akışına bırakmak en iyisi olan olur olamayanda olacağı zamanı bekler

Ben artık inanıyorum ki sakınan göze çöp batıyo Ecrin'i gözümün önünden ayırmıyorum 2 dak bıraktım yataktan düştü ve bunu ben yaptım nasıl yaptım halen aklım almıyo sonra onun canı acımasın die aşı olurken bile şebeklik yapıyorum şimdi kum döküo ne yapabilirim elimden ne gelir hiç bişe biraz rahatlat kendini yoksa erkenden yaşlancan canım benim

Öncelikle Ecrine çok geçmiş olsun.Bu arada sana acaip benziyor.Bu bunalımlı hallerimin tetikleyiciside belkide oğlumun gayet huylu uyumlu uykusu düzenli bir çocuk olmaktan çıkıp huysuzlaşması oldu.Herşeyi akışına bırakmalı gerçekten yoksa dediğin gibi erkenden yaşlanıcamsenağlama

Arkadaşlar,
Oooof offf.

canım seni gayet iyi anlıyorum. ben de oğlum 4 aylık olana kadar hiç yalnız kalmadım. sonrasında seninkine benzer bir bunalım hali oldu bende de. belki de loğusalık dönemini rahat atlatmanın bedelidir bu:)
korkma canım kısa sürede rahatlarsın emin ol.
bir de bebeğinin düzeninin bozulmasını fazla takma kafana çünkü büyüdükçe daha çok değişecek inana.
neyse canım kendini fazla üzme umarım çabuk atlatırsın

X