Lütfen bakın önemli...

Lereenim

Onur Üyesi
Pro Üye
17 Ağustos 2006
4.393
1.842
Kurallarına göre kullanıldığında çevreci ve güvenli bir yakıt olan doğalgazın bir kabusa dönüşmemesi

için alınması gereken önlemler:

1. PROJE SERTİFİKALI OLSUN: Projelerinizi ve tesisatlarınızı mutlaka sertifikalı firmalara yaptırın.

2. BACALIYSA YERİNE DİKKAT: Evsel ısınmada, yanma için gerekli havayı dışarıdan alan, yanmış gazı da dışarı

atan hermetik tip cihazlar kullanılıyorsa, bunlar dış atmosfere duvarı olan banyo, tuvalet, mutfak, yatak

odaları gibi yerlere yerleştirilmeli. Bacalı cihazlar ise yanma için gerekli havayı bulundukları ortamdan

alıp yanmış gazları uygun bir baca vasıtasıyla dışarı atarlar. Bacalı cihazlar 8 metreküpten küçük hacimli

yerlere yerleştirilmemelidir. Hacimleri ne olursa olsun bacalı cihazlar mutfak, yatak odası, banyo, tuvalet

gibi yerlere tesis edilemezler.

3. TEST ETTİRİN: Bacalı (soba, kombi, şofben vb) cihaz kullanılacaksa, dağıtım şirketlerinden sertifika

almış firmalara test ettirilmeli ve olumlu rapor alınmalı.

4. ONAYLI OLSUN: Proje onayı ve muayene raporu alınmadan cihazlarınızı çalıştırmayın.

5. DEDEKTÖR ALIN: Karbonmonoksit zehirlenmesine karşı korunmanın en etkili yolu karbonmonoksit

dedektörüdür. Cihazınıza dedektör taktırın.

6. BACA SENSÖRÜ: Bacalı cihazlarınıza mutlaka baca sensörü taktırın.

7. HAVALANDIRMAYI KAPATMAYIN: Bacalı cihazlar için gerekli olan ventilasyonu (genellikle cama takılan havalandırma)

kesinlikle kapatmayın.

8. YILDA BİR TEMİZLİK: Bacalarınızı yılda en az bir kez, mutlaka temizlettiriniz.

9. BACAYA ASPİRATÖR BAĞLATMAYIN: Cihaz bacalarına kesinlikle aspiratör bacası bağlatmayın.

10. ŞAPKAYI UNUTMAYIN: Cihazın bacasına "baca şapkası" taktırın.

11. YALITIM ÖNEMLİ: Bacada su buharının yoğunlaşması 56 derecede olduğundan bacalarınızı muhakkak yalıtımlı yaptırın.

aslında bu tür şeylere dikkat dildiği an hiçte can alıcı yada zehirlenme gibi vakalrla karşılaşılıp içimiz yanmaz,ocaklar sönmez ,biraz ihmalkarlık ,biraz boşlama sonucu can ve ocaklar ynıyor...lütfen daha dikkat edelim can giden olunca geri gelmiyor!

Kesinlikle çook önemli bir konu..Ankara da yaşanan vahşet hepimizi yaraladı..

Olmaz olmaz dememek lazım..Mutlaka önlem, mutlaka.......

İzmirde kılı kırk yarıyorlar ve vermiyorlar doğal gaz en ufak bir hata kabul etmiyorlar.Bağlatmayı düşünüyoruz şimdi kolonyapısına kadar tek tek kontrol edildi evde..Biz tedbirimizi alalımda gerisi Allaha kalmış önce tedbir sonra tevekkül yani.Ama içeride asla olmamalı mümkünse dışarıya verilmeli kombiler İzmirde bu uygulama yapılıyor ama abilerimiz Ankarada hepsinin içeride onlara sürekli söylüyoruz dedektör şart..
Heleki bu 7 gencin ölümü öyle bir borunun orada olması ve buna izin verilmesi affedilir bir hata değil!
Sağol ablacım:1hug:

gerçekten çok önemli manisada da yetkililer çok sorumlu ve titizler bu konuda en küçük detayı gözden kaçırmıyorlar abanelik allırken çok uğraştırmışlardı bizi ama onlara taktir ve teşekkürlerimi sunuyorum

Ölümler hala devam ediyor .Lütfen, bacanızı kontrol ettirmeyi unutmayın ve çevrenizdekileride uyarın .

ben cok dııkat edıyorum bu konuya özellıkle sogutsa bıle havalandırma delıgını asla kapatmam birde kesınlıkle . DEDEKTÖR ü en kısa zamanda almayı düşünüyorum........

Çok önemli çok dikkat edilmesi ve önlem alınması gereken bir konu .Teşekkürler .

Çoğumuz ihmal ediyoruz sonra başımıza kötü şeyler gelince başkalarını suçluyoruz. Devlet tek tek evlere gelip kontrol yapamazki birazda bizlerin bilinçli olup senede bir kombimize bacamıza borumuza baktırtmamız lazım. Mesela ben evlendiğimden belli (3.5 sene ) her kış başında eşim peteklerin havasınımı valla suyunumu ne alıyo o kadar yani. Kombi ne durumda ne nedir ne değildir bilmiyoruz :1no2: Boru çıkışına bile baktırmak gerekiyo demekki eskiyebiliyor, gaz kaçırabiliyor. Ben TV'de gördüğümüz o olaylardan belli gece açık bırakmaya korkar oldum.
Çok önemli bir konu.. Açtığınız için teşekkürler... a.s.

Çok teşekkürler.Bende İzmirdeyım ve dogalgazda cok yenıyız.Çok guzel bır paylaşım olmuş..

X