Lütfen bakın 😞 Kendinde yada çocuğunda bebeğinde işitme kaybı olanlar

mormenekse42

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
27 Temmuz 2024
5
0
26
Merhabalar. İnşaAllah soruma yanıt bulabileceğim cevaplar çıkar. Benim çocuğum 3 buçuk yaşında. Konuşuyordu ama bazı harfleri çıkaramıyordu. Bende devletin diş terapistlerine götüreyim diye doktora gittim çocuğumun yalnızlıktan olduğunu bi sıkıntı gözükmüyor kreşe başlaması gerektiğini söyledi ve bir kbb doktoruna da görün dedi. Yapılan oyun odyometrisinde 20 db de adına yanıt alındı soruları cevapladı dediler öyle kaldı. Sonra ben aklımda bir şüphe olarak başka hastane de tekrar işitme test yaptırdım. Orda uyuttular ve yüksek derece de işitme kaybı çıktı. Sonradan yanlış yapıldığı anlaşıldı. Başka merkezlerde yapılan testlerde 40 db işitme kaybı olduğunu söylediler. Cihaz kullanırsa iyi olur kelime dağarcığı gelişir vs dedi doktor ama cihazı da hemen yazmadı. Belkide takmayacak dedi. Size sorum şu işitme kaybı böyle olup cihaz kullanmayan var mı acaba? Cihaz kullanmazsa bizim ilgimizle eğitimimizle ilerler mi? Çocuğun da böyle olup cihaz kullanan veya kullanmayan var mu? Yada kendinde olup çocukken cihaz kullanmadan yaşamanı sürdüren? Ne olur burda bu yollardan geçmiş tecrübeli yorumlara ihtiyacım var. Günlerdir gözüme uyku girmiyor ne yapmam gerektiği hakkında

İşitme kaybı konuşmayı direkt etkileyen bir şey. Annesiniz endişeleniyorsunuz sizi anlayabiliyorum ama çocuğunuzun ileri gitmesi için doktorlar önerdiyse taktırın mutlaka. Bazı çeşitleri dışarıdan zar zor belli oluyor zaten. Arkadaşımın bebeğinde de geniz etinden dolayı oluşmuştu tüp taktırdılar konuşma 3-4 ay da çok büyük ilerledi

İşitme kaybı konuşmayı direkt etkileyen bir şey. Annesiniz endişeleniyorsunuz sizi anlayabiliyorum ama çocuğunuzun ileri gitmesi için doktorlar önerdiyse taktırın mutlaka. Bazı çeşitleri dışarıdan zar zor belli oluyor zaten. Arkadaşımın bebeğinde de geniz etinden dolayı oluşmuştu tüp taktırdılar konuşma 3-4 ay da çok büyük ilerledi
Geniz etine hiç bakılmadı olsa bilinir miydi acaba

X