Lohusa Kadın Tek Kalamazmış

Aynen öyle katılıyorum annemler yavaş yavaş alışayım diye birkaç gün yalnız bırakmaya başlayınca gece “neden ağlıyorrrrr” diyerek çocuğumla beraber az ağlamadım

Şimdi 2 aylık olmak üzere dün hafif kırgınlığım vardı hemen annemi aradım geldi ve iyi ki gelmiş uyandığımda vücudumun her noktası ağrıyordu bebişi anneme verip hemen duşa attım kendimi şuan tek olsam acı içinde kıvranıyordum herhalde muhtemelen banyoyu da 5dakika içinde yapmam gerekirdi

7-24 kimi
Bulacaksin biraz gelmek icin bahane gibi geliyor bana. Ilk gunler yardimi
Olacaksa gelsin birileri ama yani 40 gun kalmak cok uzun.

Ben de ben de
İlk günler karşılıklı çok ağladık biz de çocukla
Her konuda kendi başımın çaresine bakarım ama çocuk konusunda maksimum yardımdan faydalanmaktan yanayım

Postpartum bugün olduğu gibi bin sene önce de vardı. Sadece ne olduğu bilinmediği için alkarısı, albız vs.efsanelerle açıklanmaya çalışıldı. İslamiyet sonrasında da bu tip batıllar ortaya çıktı. Ama ilk zamanlar yanınızda birinin olması tavsiye edilen bir durum modern tıp tarafından da. Ha yanınızda kalan sizi daha çok depresyona sokacaksa o ayrı tabi.

,+1

Hizmetci mood diy9rsun ama kaynanalar daha cok insani dartlayan mod oluyor. Bebege annelik yapmaya kalkiyor

Hizmetci mood diy9rsun ama kaynanalar daha cok insani dartlayan mod oluyor. Bebege annelik yapmaya kalkiyor
Ay inanır mısın benim kvde de tam onu bekledi, henüz kırkım çıkmadı yeni doğum yaptım ikinci doğumum oldu, tecrübeliyim yani. Bu hanımefendi kendi oturup bebeğe bakacak ben de evin işlerini yapacağım hayaliyle gelmiş, üstelik sezeryanlıyım da ona rağmen iş beklemiş benden. Ben de ne bileyim yemek yapacak büyük oğluma bakacak zannediyorum ki zaten öyle olmalı dimi. Ben bebeğimle ilgileniyorum sadece, kvde yemek yapıyor çay bırakıyor filan rutin ev işleri ev süpürme de robot süpürgede, yapacağı altüstü bir yemek. Zoruna gitmiş bana hizmet etmek, 2 hafta sonra çekti gitti

İki kere doğum yaptım ikisindede kimseyi istemedim yanımda. Eşim yanımdaydı hep ise gittigi zamanlar hariç tabi. Onun dışında 40gun başımda nöbette tutmadı iş harici arkadaslariyla görüşmeye de gitti yani çok şükür bişey olmadı

Lohusa perileri yine iş başında shsjaksja.

Bizim toplumda "genel olarak" doğuran kişinin etrafındakiler lohusa oluyor malesef. Şayet bebek uyuyup dinlenmenize müsade edecek sakinlikte olursa, kendinizi de iyi hissederseniz kimse olmaması daha iyi.

Lohusa hurafelerine çokça inanan var. En basiti ben doğum yaptıktan sonra yanimda kalanlar markete çıkacağı zaman, evde tek olacağım için, beni korumak adına yanıma eşimin eşyalarını koyuyorlardı. Şovalye bir kot, savaşcı bir tişort...

Avrupalilarda neden acaba hic bu dertler yok acaba cok merak ediyorum. Misal niye onlarda bu lohusa albasti vb. yok da bizde 40 gun mezarin acik olur yalniz kalamazsin diyorlar? Azraile karsi nasil bir direnis sergileyecek kayinvaliden? Cok ilginc soylemler.

Bişey olmaz tabiki ama bebiş çok küçük oluyo, 2 saate bi emzir altını değiş insanı yoruyo. Bu sebepten geceleri uyanamazsam ya uykulu olur bebişle uyursam fikirleri geliyo. Birileri size yardımcı olsun yalniz olmak zorlar bence.
Yavrunuz saglikla gelsin ins

Lohusalık psikolojisi nedeniyle tek bırakılmaması gerekmekte. Ruhsal durumunuz o dönemde iyiyse yalnız kalırsınız. Söylenen şey batıl inanç . Yani öyle bir şey yok ben tek kaldım. Kişi bebeğe veya kendine zarar verme ihtimali bilinçsiz bir şekilde yüksek olduğu için bırakılmıyor tek. Buna da bu söz uydurulmuş sadece. Yani biraz korku unsuru ile tek kalmasın diye. Yoksa öyle birşey yok. Mesela beşik ölümü gibi tıbbi bir gerçeği ani bebek uykuda ölümünede , Albastı karısı (Lilith) gibi farklı isimlerde farklı mitolojilerdeki figür birleştirilmiş. Falan filan. Yani yalnız kalmamakta yarar var. Hormonların etkisi ve lohusa depresyonu ihtimali nedeniyle. Psikolojiniz iyi ise kendinizi yetersiz hissetmiyor ve psikolojik olarak iyi hissediyorsanız . Yalnız değilim eşim var de ve yolla.

Gelemiycez deselerdi eminim beni yalniz biraktilar diye konu açilacakdi. Çunki burda bana kimse destek olmadi diyenler hadsiz çok. Mezar konusunu boşverin yalniz başetmek biraz zor ilk aylar. Fazla terslemeyin derim

On günlük lohusayken kaynanam tatile gitti. Annemin rahatsız olduğu bı dönemdi. Ve eşim izin aldığı halde izni iptal edildi. İki çocukla on günlük lohusayken yalnız kaldım. Üstünden iki buçuk yıl geçti. Çok şükür yaşıyorum mezar falan açık kalmiyorda. İki üç hafta yardım eden biri olsa iyi olur. Doğum bu kolay değil. Bebek sarılık oluyo. Sürekli emmesi lazım. Senin iyi beslenmen lazım. Mümkünse bol buzluguna hazir yemek stogu yaptır. Köfte börek sarma kurabiye. Haşlanmış nohut fasulye vs. Bunlar bebek kucukk büyük kurtarıcı oluo.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…