Lisede öğretmenlik..

fataldanger

Nirvana
Kayıtlı Üye
24 Ağustos 2009
4.610
1.113
Aramızda lisede öğretmen olan var mı? Bugüne kadar pedagojik formasyonu lisede öğretmenlik yapamayacağımı düşündüğüm için almamıştım. Gerçekten düşündüğüm kadar korkunç mu? Ergenlere gücüm yetmez ve çok mutsuz bir meslek hayatım olur diye korktum hep ama gerçekten de böyle mi? Lisede öğretmen olanlar varsa deneyimlerini paylaşabilirler mi lütfen?..

merhaba,ben mezun olduktan sonra 2 yil farkli 2 semtte ucretli ogretmenlik yaptim. ilk deneyim yilim benim icin tabiri caizse korkunctu halbuki cocuklarla aram cok iyidir ama zoraki bir sekilde yaptim sanki 5 yila bedelmis gibiydi sonrasinda tasinma durumum oldu ve ertesi sene daha “nezih” diyebilecegimiz bir semtte devam ettim. 2.yilim belki deneyimden belki semtten dolayidir bilemiyorum ama cok rahat gecti benim icin. sizin kisisel ozelliklerinizde aslinda buna uygunlugu belirliyor,sabirli tahammullu biriyseniz mutlaka altindan kalkabilirsiniz

Karakter olarak nasılsınız fataldanger? Dominant ve disiplin sağlayabilecek bir yapınız var mı? Öğretmenlikle alakalı bilgim yok ama bir sürü farklı karakterdeki ergen çocukla baş edebilmek için sözünü geçirebilen, disiplinli biri olabilmek gerektiğini düşünüyorum ve psikolojik olarak da sağlam durabilmek gerekiyor bence, ergenler hele de yeni nesil ergenlerin yabana atılmayacak kadar büyük bir kısmı biraz acımasız ve öğretmenine bile ağır konuşacak karakterde maalesef.

ilk deneyiminizi korkunç yapan neydi peki?

ilk deneyiminizi korkunç yapan neydi peki?
ogrenci kitlesiydi, bu da yazdigim yorumda belirttigim semtin egitim duzeyiyle alakali oldugunu dusunuyorum. yani ben gercekten sabirli,ozguvenli ve baskin bir karakterim ama basa cikmak zor oldu ilk zamanlarda benim icin. sonrasinda duzenimi oturttum,agirligimi koydum ama o surec cok yorucuydu

benim kuzenlerimin cogu lise ogretmeni. hepsi bile isteye lise secti. hatta biri okul deprem icin baska yere tasininca ortaokulda öğretmenlik yapti. o zaman nefret etti. lise öğrencisiyle ugrasmak ergenle cocukla ugrasmaktan cok daha iyi der hep.
ama tabii okul var okul var.
proje okulu da okul kenar mahalle endustri lisesi de

Hayır kesinlikle dominant ve liderlik özelliği taşıyan bir tip değilim. O yüzden çekiniyorum zaten. Bir keresinde bir kolejde öğretmenlik yapayım demiştim. Dersten bir an önce çıkmak istedim. Her gün böyle hissetmektense beş kuruşum olmadan gezerim daha iyi demiştim

Ben neredeyse on yıldır özelde çalışıyorum, lisedeyim. Şimdi bebek nedeniyle çalışmıyorum. Özel meslek lisesindeyken devlet lisesinde disiplin nedenleriyle barınamamıs, davranış bozuklukları olan pek çok öğrencim oldu. Zor değil diyemem ama okula, öğrenci profiline ve beklentinize göre zorluk kolaylık algısı değişiyor.

Son düzenleme:
bence bu kadar negatif dusunmenizi gerektirecek bir sey yok. illa ki dominant bir karakter olmanizda sart degil,hevesinizin olmasi onemli. kolejde yaptiginiz ogretmenlik deneyimsizlikten kaynakli kotu olarak kalmis aklinizda ama zaman gectikce inanin bana her sey daha basitlesiyor ben su an evlilik arifesini atlatip ogretmenlige donmek icin can atiyorum.

Öğrencilerden psikolojik şiddet görmekten çok korkuyorum. Çünkü benim okuduğum lise öyleydi. Bir tarih hocamız vardı mesela, kimse onu dinlemiyor kimse adam yerine koymuyordu. Çok üzülürdüm acırdım ona. Sadece çok sert ve korkulan hocaların hükmü geçiyordu sınıfta.

Anladım, dediğim gibi öğretmenlik kısmı için bir şey diyemem mesleki açıdan bir fikrim yok çünkü, çocuk yetiştirmiş yıllarca kızının okul velisi olmuş bu vesileyle diğer öğrencileri velileri gözlemlemiş biri olarak yazabiliyorum sadece, ilkokul ortaokul öğretmenliğinin de zorlukları var, bunlar kimi zaman öğrenci kaynaklı kimi zaman veli kaynaklı olabiliyor ama lise biraz daha farklı bana göre, lisede bildiğiniz ergen grubu ve çevremde de görüyorum birçoğu küfürbaz, öğretmenine bile rahatça küfür edebiliyor üzerine yürüyebiliyor, kendi aralarında bıçaklı silahlı saldırılar olabiliyor, öğretmen arkadaşlar deneyimlerini yazıyor dediklerine katılıyorum semtin, görev yapacağınız okulun çok önemi var, özel okullar bile kendi içlerinde ayrılıyor bence, bazı özel okullar diğer özel okullarda disiplin altına sokulamamış sorun çıkartan çocukların sürgün yeri gibi olabiliyor, bir akrabam İstanbul’daki bir özel okulda çalışmıştı isim zikretmeyeyim ama ismi söylenince herkes tarafından tanınan bazı ailelerin sıkıntılı çocuklarının sürgün okuluydu çalıştığı yer ve epey sorun yaşanıyordu.

Gerçi yaşamadan da bilemezsiniz, belki ilk deneyiminiz gayet güzel geçecek belki tecrübe kazandıkça sorunlarla nasıl başa çıkacağınızı öğreneceksiniz.

Meslekte 11.yilim ve 4 okul degistirdim 3u meslek lisesi. Su anda da meslek lisesinde gorev yapiyorum. Sizi tam olarak korkutan nedir? Ogrenciye akademik anlamda yetememek degil anladigim kadariyla. Otorite problemi yasamaktan korkmak.
Oncelikle gunumuz genclerinin dilinden,aralarinda gecirdikleri muhabbetten ve kullandiklari espri ve argo kelimelerden haberdar olmaniz yeterli. Boylece goygoy yaptiklarini farkedersiniz. Ayrica hepsi birer yetiskin adayi olduklari icin diklenme modundalar cogunlukla dogru. Siniftaki her harekete bagirio cagirmak teoki gostermek en gulunc seylerden biri. Bazi seyleri gormezden gelip bazi absurt hareketlerini hic cekinmeden aciga vurdugunuzda, ilk haftalarda ders harici fazla konusmayip disiplinli bir tutum sergilediginzde pek sorun yasamazsiniz. Gercekten dusunce yapilariyla empati kurdugunuzda lisede calismak cennet gibi. Ben o sipalarim sayesinde genclik iksiri bulmus gibiyim yaslanmam onlarla bakis acinizi degistirin lutfen

Şuan anaokulunda öğretmenlik bile yorucu formasyon alma kaldırılmadi mi ? Bir ara yukseklisans şartı gelmişti sen formasyonu al, atan sonra çocukları düşünürsün

Onlarin dilinden konuşmak ,bence öğretmenlik mesleğinin sırrı bu. Kuzenim meslek lisesine atandı tıpkı Yeşilçam filmlerindeki gibi okula ışık saçtı. Resimde başarılı olup ,derslerde başarısız olan görmezden gelen çocuklarla okulun duvarlarını çizdirdi, Yeşilçam köşesi yaptı, replik köşesi yaptı. O köşe mahalle okulu parmakla gösterilecek hale geldi.

Ne guzel meslekte bazi heveskiranlar meslektaslar var umarim onlara denk gelmez denk gelirse de umursamaz devamini dilerim

stajımı anadolu lisesinde yaptım karşılaştırma yaparsam ortaokul öğrencilerinden daha iyi ve uyumluydular.

Ne guzel meslekte bazi heveskiranlar meslektaslar var umarim onlara denk gelmez denk gelirse de umursamaz devamini dilerim
Karakteristik bir yapısı var. İşinin en iyisini yapar, mümkün oldukça açık bırakmaz. Kimseye minnet etmez. Hakkını hukukunu bilir, sinir çizme konusunda da çok iyidir. Dediğiniz gibi cins bir müdür olsaydı belki bunca şeye rağmen yine de basaramazdi ama kimsenin okuldan umudu olmadığı için " yeni atandı ,hevesini alır oturur" mantığıyla karismadilar şimdi de madalya,kupa köşesi yaptılar. Çocuklardaki yetenekleri keşfetti, kaymağı müdür yedi ama olsun

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…