Kontakt Lens Lens sonucu Göz Kuruluğu Hakkında!

Orodrethica

Guru
Kayıtlı Üye
22 Temmuz 2008
194
0
33
Kızlar selam,

Bu başlıkta eski yıllardan kalma yazılarım da vardır, sıklıkla takip ederim burayı çünkü ben de lens kullanıyorum. Birkaç ay önce yaptığım bir hatadan yola çıkarak özellikle yeni lense başlayanlar ve lens yüzünden göz kuruluğu çeken arkadaşlar için çok önemli bilgiler ve ipuçları yazacağım. Böylece herkes lenslerini sorunsuzca ve sağlıklı bir biçimde kullanabilir.

Hijyen konusunda bu başlıkta oldukça fazla yararlı bilgi mevcut o yüzden zaten var olan detayların altını çizmeye gerek yok. Ama göz kuruluğu hakkında dikkat ediyorum ki sorular var, ben de yardımcı olabileceğimi düşünüyorum.

Öncelikle,

Ekim ayı başlarında sağ gözümde bir batmayla uyandım, bu batma kendi aramızda "arpacık" dediğimiz göz enfeksiyonunun verdiği hisse benziyordu. Zaman zaman tekrar edince göz doktoruma gittim. Sağ göz kapağımın altında bir iltihaplanma olmuş. Lensi derhal bırakman lazım dedi bana, zaten gözlük takmayla arası iyi olmayan ben, mecburen gözlüklere başladım. Arkadaşlar siz siz olun, AYLIK lensleri 1 gün bile geciktirmeyin! Ben bu konuda çok ciddi hatalar yaptım 1 aylık lensi hatta 3 haftanın sonlarında atmak bile daha sağlıklıymış. Eninde sonunda gözünüz hastalanıyor, haberiniz olsun :KK50:

Göz kuruluğu konusunda da, lenslerin gözlerde kuruluğa yol açtığı kesinlikle doğrudur. Bununla beraber gözün oksijen alımını da azaltır. Bu yüzden aşırı damarlanmalar, batmalar vs. olur. Bunun bir nebze önünde geçmek, hatta ortadan kaldırmak için:

1- Kesinlikle bir suni göz yaşına ihtiyacınız var. Bu damlalar, gözün lens taktığınız sürece maruz kaldığı kuruluğu ve nem kaybını dengeliyor ve en önemlisi, gözü yıkıyor. Yani her eve geldiğinizde lenslerinizi çıkarıp, damlanızı damlatmanızla beraber gözünüz rahat bir "oh" çekiyor. Her gün mutlaka ama mutlaka göz damlanızı uygulamanız şart. Böylece kuruluk ve damarlanma gibi şikayetleri en aza indirgeyebilirsiniz. Mark olarak Allergan - Refresh çok etkili.

2-Size bir diğer önemli tavsiyem, "günlük lens" kullanmanız. Hem hijyen, hem görme verimi hem de rahatlık açısından çok daha verimli. "Dailies" markasını kullanıyorum ben şuanda. İnanın hiç bu kadar rahat etmemiştim. Böylece gözünüzdeki kuruluk şikayetiniz de azalır.

3- Aylık lens kullanıyorsanız eğer, ve benim gibi ofisinizde/işyerinizde bilgisayarla oldukça haşır neşirseniz, bahsettiğim suni gözyaşını ofisinizde de kullanmanız gerekli sadece bu konuda hekiminizden onay almanızı tavsiye ederim, her ne kadar doğal olsa da bu damlalar sonuçta göz kontrolünüzden sonra belirli bir doza karşı tepki verebilir. O yüzden bir önce doktor tavsiyesi :)

4-Lens solisyonu olarak da kesinlikle Opti Free öneriyorum. Bir de lensinizi takarken solisyonu lense iyice doldurmayın, ne olursa olsun o solüsyonlar kimyasal maddeler. Bu konuda da hekimimden uyarı almıştım. :)

5-Gün içerisinde bilgisayara bakarken göz kırpmayı unuttuğumuzu biliyor muydunuz? Özellikle lens kullanıcıları için ise bu çok önemli bir detay çünkü biliyorsunuz ki gözümüzü her kırptığımızda göz yaşımız yenilenir. Dolayısıyla bilgisayarla haşır neşir olan bayanlar, gözleri kırpmayı unutmayalım ki lensler canımızı acıtmasın :KK66:

Başka sorularınız varsa paylaşın arkadaşlar. Benim aklımdakiler şu an bunlar. sevgiyle kalın :)

Çok teşekkürler, beni gerçekten aydınlattın, mesela ben aylık lensleri 2-3 ay kullanıyordum değiştirmeden, solüsyonu bi sıkımını 2 hafta değiştirmiyordum ve bunların hata olduğunun farkında değildim. Gözüm iltihap kaptı ve doktor lensi yasakladı. 5 Aydır gözlük kullanıyorum ve gözlük kullanmaktan nefret ediyorum, şimdi yeniden lense geçeceğim, bu sefer daha titiz olacağım, önerilerin için tekrardan teşekkürler <3
Birde sorum olacak, günlük lensleri mesela 1-2 saatlik taktığımızda bile atmamız gerekiyor mu? Ona göre günlük ya da aylık alacağım sen günlük lensleri tavsiye ediyor musun?

X