KÜRKE HAYIR Üzerinizdeki Giysi Değil, % 100 Canlı

Rozel62

sevgiler
Kayıtlı Üye
27 Mart 2008
2.523
8
KH_TOWER1.jpg

Kürk Ait Olduğu Yerde Kalsın, Hayvanın Üzerinde...
Kürk hayvanlarının nasıl öldürüldüklerini biliyor muydunuz? Bu soruya tahmin edebilirim yada bir iğneyle uyutulurak acısız vs diyorsanız bir kez daha düşünün arkadaşlar yaptığım araştırmalar beni dehşete düşürdü onlardan yaptığım alıntıları okuyun lütfen ve bir kez daha düşünün

Kürk giyilmemesi yönünde uyarı amacı taşıyan bu internet adresini açıp baktığınızda dehşete düşebilirsiniz. Bir burjuvanın kimi zaman dargın olduğu karısıyla barışmak kimi zamansa metresini sevindirmek için aldığı kürkün değerinin artması için, bu hayvanların derilerinin delinmemesi, yani kurşunla öldürülmemeleri gerekir. Hayvanlar videoda gösterildiği gibi arka ayaklarından tutulup, yere birkaç kere vurularak bayıltılırlar. Yerde baygın bir şekilde yatan hayvanın, insan olmaktan çıkarılmış biri tarafından önce keskin bir bıçakla arka ayakları kesilir. Kesilen yerdeki deri bacaklardan aşağı doğru yüzüldüğünde hayvan kendine gelip acı içinde çırpınmaya başlar. Bacaklarından çengele asılan hayvanın çırpınmalarına aldırış edilmeden deri, kafaya doğru yüzülmeye başlanır. 3-4 dakikada hayvanın tüm derisi kafadan çıkarılacak şekilde çekiştirile çekiştirile çıkarılır. Videoda, hayvanın canlı canlı derisini soyanlardan birinin elinde sigara var. O kadar rahat ki, hayvanın can çekişmeleri umurunda bile değil.

Hayvandan geriye, kasap vitrininde asılı olarak gördüğümüz cinsten bir et ve kemik yığını kalır, ama arada bir fark var: Buradaki et yığını hala canlıdır ve çektiği acıdan, başına gelenlerden kimi sorumlu tutacağını bilmeden titreyerek ölümü beklemektedir. Videoda tüm derisi kafasından zorla çekiştirilip çıkarıldıktan sonra ölümünü kolaylaştırmak için son bir bıçak darbesi bile vurulmadan diğer yüzülmüş yığınların üzerine fırlatılan bir su samuru, atıldığı yerde bir süre acıyla titriyor ve can çekişerek ölümü bekliyor.

Buna benzer görüntülerin ve farklı kürk hayvanlarının aynı yöntemlerle canlı canlı yüzüldüğünü gösteren video 15 dakika kadar sürüyor. Görüntüler hafızalardan silinecek gibi değil, insanın yüreğinin dayanacağı türden değil. Video görüntüsünün olduğu karenin sağ ve solunda, bu hayvanlardan yapılmış kürkleri giymiş, başka bir gezegene aitmiş gibi duran iki manken var. Film bu iki resmin ortasında oynuyor ve o kadar özendirilen bu nesnelerin ne şekilde elde edildiğinden bir kesit gösteriyor. Ve “buna rağmen alıp giyecek misiniz?” mesajı veriliyor.

Her yıl sadece kürkü için öldürülen onlarca türden milyonlarca hayvan var ve bu ölümlerin hepsi son derece vahşice oluyor. Moda diye, sosyal statü diye, gösteriş diye alınan kürkler, birer ceset aslında. Kürk artık sadece giyim olarak değil, aksesuar, oyuncak ve hediyelik eşyalarında bir parçası. The Humane Society International’ın verdiği bilgiye göre kürk ticaretine yılda 2 milyonun üzerinde kedi ve köpek kurban ediliyor. Çin ve Doğu Asya’dan sağlanan ham kürkler, bu alanlarda kullanılmak üzere Avrupa’ya pazarlanıyor.

Hayvanlar geniş gruplar halinde kürk çiftliklerinde üretiliyorlar. Çiftliklerin en sık bulunduğu yer, soğukta tüy örtüsünün daha sert büyüdüğü Kuzey Çin. Hayvanlar, özellikle kürk yapısının sert olmasını sağlamak amacıyla dayanılmaz soğuk ortamlarda hapsediliyorlar. En çok ticareti yapılanlar ise Alman Çoban Köpekleri ile kısa tüylü kediler. Diğer kürk endüstrisinin kurbanları gibi kediler ve köpekler yeterli besin ve su alamadan yaşatılıyorlar. Öldürülme zamanı gelene kadar olabildiğine zayıf hale getiriliyorlar.

Kürk deyince aklımıza sadece 3. dünya ülkeleri ya da Çin gelmesin. Dünyanın en medeni ülkelerinden Kanada, her yıl eşi benzeri görülmemiş bir katliam yapıyor ve av sezonunda yüz binlerce yavru fok balığı kürkleri için kafalarına sopa ile vurularak öldürülüyor. (Kürkte açacağı delikten ötürü silah tercih edilmiyor!)

Dünya üzerinde de birçok ünlü isim kürk karşıtı eylemlerde boy gösteriyor, insanları “kürk”ün kendi talepleri yüzünden öldürülen hayvanların cesetleri olduğu konusunda uyarmaya çalışıyorlar. Ülkemizin bu konuda çok bilinçli olduğunu söylemek zor. Hayvan seven, hayvan sahibi olan ünlü isimlerden kürke hayır demelerini beklerken, bazıları “hayvanları çok seviyorum ve bu nedenle de üzerimde taşıyorum.” gibi hayvan sevgisini(!) gösteren talihsiz açıklamalar yapıyor.

Hangi hayvanlardan kürk elde ediliyor?
Kürk kurbanları arasında tilki, vizon, vaşak, leopar ve fok gibi yaban hayvanları ve çinçilya, tavşan, kedi ve köpek gibi hayvanlar yer almakta. Dünyadaki kürk üretiminin %70’ni üstlenen Çin’de üretilen kürkün yaklaşık %30'u yaban hayvanlarından, geri kalanıysa kürk çiftliklerinde, kafeslerde sıkış tıkış tutulan hayvanlardan elde ediliyor. Kedi ve köpeklerin kaderi diğer onlarca kürk mağduru hayvandan farklı olmuyor. Hepsi çok kötü koşullarda geçen çileli bir büyüme döneminin ardından akıl almaz vahşilikteki metotlarla öldürülüyorlar. Daha sonra üreticiler bu kürkleri, giyim eşyası, aksesuar ve hediyelik eşyalarda kullanılmak üzere Avrupa'ya pazarlıyorlar. Ürünlerin bazı kısımları kedi-köpek kürkü içerebildiği gibi tamamı bu hammadde ile yapılmış eşyalar da mevcut. Anahtarlık, terlik, saç tokası, tüylü oyuncak ve biblolar bu eşyaların en kolay ulaşılabilir örnekleri arasında. Kedi ve köpek kürkü içerdiği halde etiketinde sanki daha matah bir şeymiş gibi tavşan kürkü yazan paltolar ve giyim eşyaları da var. Bu noktada insanları bütün kürk çeşitlerine karşı dikkatli olmalarını ve sahte etiketlere aldanmamaları yönünde uyarmak istiyoruz.

Hiçbir şey yapmayanlarla kıyaslandığında hayvanseverlerin de çevrecilerin de mücadeleleri hiç küçümsenmemeli. Ama eğer bunlar sorunun sistem sorunundan ayrı tutularak çözülebileceği yanılsamasını yaratıyorlarsa, onlara “gölge etme başka ihsan istemem” denmeli. Hayvanseverler yukarıda sözünü ettiğim video görüntülerini “kürk giymeyin, bakın giydiğiniz kürkler ne bedellerle sizin sırtınıza geliyor” mesajını veriyorlar, ama yanlış adrese başvuruyorlar. Çünkü bu vicdan muhasebesini yapmak kürkleri giyenlerden, asla beklenmemesi gereken bir tutumdur.

kürklerle işimiz yok. Ama bu durumun ortaya çıkmasında bir sorumluluk payımız var. bu sistemin varlığına boyun eğdiğimiz, bu sistemin ortadan kalkması için kılımızı kıpırdatmadığımız, kölelik koşullarımıza razı olduğumuz için biz de suçluyuz.
Kimse “ben masumum” demesin, bu uğurda mücadele etmeyen hiç kimse masum değildir.

sonuna kadar bende kürke ve gerçek deriye HAYIR diyorum sözum gercek kürk ve deri giyinenlere Allahsızlar vicdansızlar görmemişler görgüsüzler gercek kürk gıyındıgınız zaman ne oluyo sosyetemı oluyorsunuz sizler gıbı sosyetelerın elimde olsada hepinizin kafa derisini yüzsem bee kanı beş para etmez insanlar bir kürk için 25 tilkı ne demek bu ya ulan sız aceba 1 tane tılkı edermısınız be kansızlar arkdaşım nerden bu konuyu açtın ya nefretım derı ve kürk giyinenlere cok buyuk cook sız zannedıyomusunuz derı gıyınenler o hayvanlar uyutuluyo aynen canlı canlı derılerı yuzuluyo derileri yemın ederım nerde bı gözu çekıkle karsılassam kafasına bişeyi vurup kafasını patlatmak gelıyo ıcımden benım sağım solum bellı bi gün onuda yaparım ben hayvanları cok ama cok sevıyorum ya fareye bıle kıyamıyorum ya cok sevıyorum allah o hayvanları bızler kürkler gıyelım gercek derılerle gezelım dıye yaratmıs dımı ahh ahh bu kansızları bana verseler buyuk bı zevkle butun derılerını soyar kendıme mont yaptırım be bıtande çanta herkez hayvan derısı gıyerken ben ıNSAN DERISI GIYERIM DAHA COK SOSYETE OLURUM illede kurk gıyınmek ıstıyosan sahte gıyın kardesım ıllede derı gıyınmek ıstıyosan pilastık gıyın sen derı gıyınıcende ne olacak ADAMMI OLACAN su ınsanlar bıraz merhametlı bıraz vıcdanlı olsa ne olur be su an yanımda oğlum var yuzune bakıyorum da onu öyle acı cekerken hayal ettım bır an ALLAH BANA ONUN ACI CEKTIGINI GÖSTERECEGINE BENIM CANIMI ALSIN vallaha bıllaha cok korkuyorum ya sokaga cıkmaya bır gun bı hayvana vuran bırını görurum işte o zaman hayatım bıter ömur boyu hapis yatarım ılk buldugum şişetı kırar kalbıne saplarım işte o zaman o kısının ve buyuzden KENDIMLE GURUR DUYARIM göusumu gere gere ben katıl oldum derım ARKDASIM SAĞOL ACTIGIN KONU ICIN AMA MORELIM GENE COK BOZULDU YA BU KONULARDA COK HASSASIM HAYVAN KONUSU ACILDIGI ZAMAN KENDIMI TUTAMIYORUM

kesinlikle kürke karşıyım. değil satın almak üzerime bile denemem. daha önce bir mağazada çalışırken tavşan kürkü mont vardı elimizde. dokunurken bile içim acırdı. arkadaşlarımın bazısı denerken ben asla giymem dedim. mağazalarda bakmıyorum bile. ve acımasızca bu hayvanları zevk uğruna acımasızca canlı olarak katladen vahşi yaratıklara (insan diyemiyorum bile) son derece tepkiliyim. umarım allahta onların derilerini canlı canlı yüzdürür. ben videoyu seyredemezdim sanırım.

arkadaşım haklısın sonuna kadar. deri ayakkabılar için aklıma birşey takıldı. deri ayakkabıları seviyorum ama pek giymiyorum. bu ayakkabılar yapılırken benim düşünceme göre ölen yada kesime giden hayvanların derilerinin değerlendirilmesi için yapıldığını düşünüyorum. deri çanta ve ayakkabı yapmak için umarım hayvanlar katledilmiyordur.

kesinlikle kürke karşıyım. değil satın almak üzerime bile denemem. daha önce bir mağazada çalışırken tavşan kürkü mont vardı elimizde. dokunurken bile içim acırdı. arkadaşlarımın bazısı denerken ben asla giymem dedim. mağazalarda bakmıyorum bile. ve acımasızca bu hayvanları zevk uğruna acımasızca canlı olarak katladen vahşi yaratıklara (insan diyemiyorum bile) son derece tepkiliyim. umarım allahta onların derilerini canlı canlı yüzdürür. ben videoyu seyredemezdim sanırım.
bende ızleyemem ölürüm ağlamaktan deliririm asla ızleyemem benım bıldıgım kadarı ıle derıler ıcınde katledılıyorlar banada bırı demıstı ve ınterne okumuştum allah herkeze merhamet versın

aslında kesimhaneye giden hayvanların derileri değerlendirilebilir. extra öldürmeye gerek var mı?
benimde garip bir huyum var. mesela kurbanda koyun filan alsam onu kestirmem ve yiyemem. tavuğu kestirip yiyemem. bazen canlı balık seçip pişirtiyorsun ya yemem mümkün değil. benim görmemem lazım yemek için. ama oltayla çok nadir balık yakalrsam (eskiden tabi ) hemen denize geri atardım.
yolda ezilen bir hayvan görsem yolumu değiştiriyorum ve birkaç gün aklımdan çıkmıyor. kaç kere kuşlarım öldü hüngür hüngür ağladım.
bunlar nasıl oluyor canlı olarak hayvanı yüzüyorlar. birde fokları sopalrla vura vura öldürdüklerini okumuştum. asla yapamam ölürüm herhalde.

ooff yaa içim bituhaf oldu.yahu ben sineği bile öldürürken vicdanım rahatsız olurken .nasıl para için canlılara kıyarlar.onların kürklerini giyenlerede şaşarım.acaba kendi derilerini biri yüzse bir başkası için.ne düşünürler...
sonuna kadar hayır hayır hayır..

gercekten icim aciyor inan arkadasim böyle bir konuya degindigin icin öncelikle tesekkürler
okurken gercekten icim cok kötü oldu nasil insanlar bunlar o hayvanlara para icin kiyiyorlar
insanliklari merhametleri yok bunlarin hic bir zaman kürk almadim almamda bedava verseler
bile hic görmek giymek istemedigim bir sey gercekten o sekilde onlarin derilerini yüzsünler
anlarlar o zaman

Canım çok güzel bir konuya parmak basmışsın sağol...
Kesinlikle kürke hayır diyenlerdenim bende...
Yıllar önce anneme bir kürk almıştım o zamanlar çok modaydı tabi her kadın mutlaka giymeliydi diye düşünülüyordu...
Şimdi o kadar pişmanım ki ben nasıl bunu aldım diye kendi kendime kızdım...
Bir hayvansever olarak yıllarca bunun pişmanlığını hala yaşıyorum mafoldumben..

deri olayına şimdi benim de kafam takıldı hakikaten CADIARZU kürkten bahsetmiyorum bile kesen de giyen de gözüm de insan değil, de ben deriyi çok severim ya montlarım ayakkabılarım çantılarım hep deri, yıllarca alırdım hiç kürk mantığıyla bakmadım olaya.. nolur bana derinin canlı hayvanlardan yapıldığını söylemeyin kendimi hiç affetmem mafoldumben

kızlar ya ben de hayvanları cok seviyorum onların öldügünü görünce duyunca gözyaşlarıma engel olamıyorum...bende deri ayakkabıları cok seviyorum sağlıklı oldugunu düsünüyorum polyesterler benim ayagımı kaşındırıyor ben bu derileri normal yemek için kesilen hayvanların derilerinden yapılıyor diye biliyorum. öyle değil mi yani kafam cok karıştı şimdi ben hiç bi canlı acı çeksin istemem kii.hayvan olması onlara acı verecegimiz anlamına gelmez onlarında canı varr:çok üzgünüm:

ben derılerınde canlı hayvanlar tarafından yapıldıgını bılıyorum bırkere bı vıdeo ızlemıstım hayvanın kürkünü derisini alıyolar hayvan ona işkence yapan kısının gözlerıne nasıl bakıyo acı ıcınde işte hayvanlara bu acıyı veren insanlar hayvanlara işkence yapan insan lara ne olsun bılıyorumusn hayatta en cok koyan acı evlat acısıymıs inşallah onlara bu acıyı en kötu sekılde yaşatsın allah canını alsın allah o zaman aklıllanır belkı şerefsiz kansızlar aranızda o hayvan o cocuk dıye cıkacaklar vardır oyle sey olur mu dıye benım ıcın bı hayvan bır cocuktan daha fazla yasama hakkına sahıp ben ınsan sevmem her ppislık ınsan adı altında gezen yaratıklardan cıkıyo ama hayvan ıcın can alırım can onlara resmen tapıyorum ben ım gözumde bı hayvan kadar değerlı hiç bişey yok olamazda hangı ınsan gercek derı gerçek kurk gıyecek kadar değerlı ya ahh ahh elımde olsada hepsının derısı kafalarındakı kürkunu yüzüp sokak köpeklerıne ve kendı köpeğime kıyafet yapsam ama belkı bı gun oda olur ınsan derısı gıyınmeye başlarız o zaman butun grdolabımı derı ayakkabılarla derı kemerlerle pantolon çantalarla doldururum bı gun o da olur

nasıl masum bakıyo şu foklar ya kanım donuyo düşününce resmen.canlarım benim insan canavarının eline düşürmesin Allah onları

kürke şiddetle karşıyım. bu sene tüylü yelekler modaydı. alırken bile peluş olanını tercih ettim. birkaç yerde sordum kürk değil dimi diye satıcılar ayy kürk olsa daha pahalı olur dedi.çine bedaVA gönderiyolar KEDıYı KÖPEĞı onlarda diri diri kesip iyi köpeği bedava sermya haliylen en ucuz kürk oralardan geliyor dedim. ve bir çoğu da kedi köpek tüyü gibi geldi almadım.

bu kürk pazarına para ödersek onlarda katliama devam eder. arz talep meselesi.
giyeni de görürsem çok sert olurum. kesinlikle karşıyım.

X