Kumaşlar yikandiktan sonra niçin çekerler??

M

miracle

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi miracle
aslında kumaş ıslandığında lifler şiştiğinden kumaşın az biraz uzaması gerekmektedir.ama bükümlerin açılarında ki deformasyonun yarattığı çekme kuvveti daha fazla olduğundan sonuçta kumaş boydan kısalır. kumaş yıkandıktan sonra kurutulduğundan şişmiş lifler eski durumlarına gelirler . ama kumaş ilk ölçülerine dönemez.su,yüksek ısı,çalkalama,sabun hepsi kumaşın çekmesini kolaylaştırır.kumaş birkaç kez yıkandıktan sonra ölçüleri belli bir dengeye ulaşır ve ondan sonra yıkandığı zaman çekmez

• Konu Sahibi miracle
canim ben de buna ilaveten bir bilgi vereyim kendi meslegimle ilgili de....
kumaslar ilk uretim sirasinda ram ve sanfor denilen bir boyut fiksleme islemine tabi tutulurlar. bir nevi utuleme.
o islem sirasinda kumasin yikandiktan sonraki alacagi olculer-cekmezlik diyoruz biz buna- iyi belirlenmez ise kumas kenarlarindan cok gerilir ve bu sekilde utulenir. bu sekilde kesilir ve dikilir. yani ilk aldigimizda normal gorunen bir giysi ilk kumas germe islemi sirasinda olmasi gerektiginden cok gerilmisse kumas ilk yikamada kendi istedigi olculere doner. yani ceker.

eger gene ayni sekilde gereginden fazla mola verilerek utulendiginde ise lifler birbirine cok girer ve urun kesilip dikilip yikandiktan sonra olmasi gereken halien doner ve kendini birakir.

umarim aciklayabilmisimdir.

• Konu Sahibi miracle
arkadaşlar derdim büyük.salondaki koltuk takımım deri.sadece minderleri kadifemsi bir kumaş.daha önce yıkamıştım sorun olmamıştı ama bu sefer malesef çekti.ve şimdi minderler kılıfsız kaldı.ne yapacağımı şaşırdım.yeni kılıf diktirelim dedik koltuk fiyatına.bir fikir.....

• Konu Sahibi miracle
canim utu ile genisletmeye calis. tesrten sicaklik ver. ceke ceke utule. acilma ihtimali var.

• Konu Sahibi miracle
canim utu ile genisletmeye calis. tesrten sicaklik ver. ceke ceke utule. acilma ihtimali var.

sağol canım.bir denicem.olmazsa komple takımı yenilemeyi düşünüyoruz.çünkü sırf kılıf yenilemek bayağı tutuyor.:çok üzgünüm:

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…