KREŞ SORUNU YARDIM😔

Ogretmndyg

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
11 Şubat 2020
25
5
36
Arkadaşlar kızım 3.5 yaşında . Ortalama iki haftadır kreşe başladı . İlk başlarda iyiydi hatta şaşırdık bu kadar kolay mı alışacaktı diye ( kızım bu arada bana çok bagımlı ) neyse hadi anne okula gidelim diyen çocuk bir anda değişti . Gitmek istemiyorum diye ağlamaya direnmeye başladı . Hatta uykudan uyanır uyanmaz okula gitmeyeceğiz dimi diye ağlıyor . Ertesi gün
Anneannesi kreşe götürdü hiç bırakmamış annemin elini . Kreşte bir tane öğretmeni var onu görünce titreyip ağlamış susmamış .hemen kreş defterini kapatmak istemiyorum ama
Şimdi çıkmazdayım kreş konusunda .uzmanlar kararlı olun diyor ama nasıl yol izlemem gerekiyor bilmiyorum
Tecrübeli anneler sizden yardım istiyorum ( bu arada kreşle konuştum ilk yarım saat mızmızlanıyor ama sonra normal devam ediyor diyorlAr. )

İlk zamanlar durumun ciddiyetini anlamamış, bir kaç gün gidecek sonra gitmeyecek zannetmiştir. Oryantasyon süreci olmamış anladığım kadarıyla. Benim oğlum tam 3 hafta boyunca her gün ağlayarak gitti, o ağlayınca ben de ağlıyordum. 3 hafta kadar sürebilir bu alışma süreci. 1 hafta daha sabredin. Ama bir düzelme olmazsa uzman desteği gerekebilir.

merak etmeyin maksimum iki haftaya geçer. bizimde başlangıç sürecimiz böyle ilerledi. sonuç olarak dört yıl aynı kreşe devam ettik :) öğretmenlerini ve okulunu çok seviyor.
yaptığım en değişmez şey onu kapıda bırakıp kaçmamak oldu. ağladı üzüldü ama hep konuşarak ve muhakkak öpüşerek ayrıldık kapıdan.

Tamam çok teşekkür ederim evet yani ilk günler çok durmadı alışsın diye . Dediğiniz gibi duruma alışmadı demek ki .
Bugün götürdüm anneciğim ben kreşin önünde bekliyorum dedim . Gitti içeri tedirgin halde yarım saat geçmeden ağladı aldım eve geldim . Doğru mu yaptım acaba yani kapının orda beklemek ve söylemek doğru mu ( güven oluşsun diye öyle dedim )

Çok teşekkür ederim cevabını için. Bugün bende öyle yapmak istediğim yani anneciğim ben kreşin önünde bekleyeceğim dedim . Geçti içeri yarım saat sonra ağladı aldım eve geldim . Bu şekilde mi ilerleyeyim .

Bunu kreş öğretmenleri daha iyi bilir, size hiç tavsiye vermiyorlar mı? Benim özellikle gitmemi istiyorlardı, oğlumdan vedalaşıp, tekrar geleceğimi söyleyip gidiyordum. Ben ordayken ağlamaya devam ediyordu, ben gittikten sonra susuyormuş

ağlaması çok normal ama şuan yeni bir düzene adapte olmaya çalışıyor. emin olun okulun dediği gibi yarım saat sonra oyuna dalıp unutuyordur. kızım bir süre sonra akşam ben gelince ağlayak bana konuşuyordu. içim parçalanıyordu. ama sonradan bu süreçte geçti alıştı. istikrarlı ve hoşgörürülü davranın. aldığınızda okuldan bahsedin alışacaktır.

Bugün öğretmeni dedi gidin diye ama tedirgin olmasın diye kapının orda bekleyeceğim dedim . Benim bu kaygılı durumum kızımıda benimde olumsuz etkiliyor galiba

Sağolun inş gerçekten sosyalleşmesini çok istiyorum . Evde bana nefes aldırmayacak şekilde bagımlı . Bu durumu aşmaya çalışıyoruz . Çok durmuyor zaten yani yarım gün verdik

Bugün öğretmeni dedi gidin diye ama tedirgin olmasın diye kapının orda bekleyeceğim dedim . Benim bu kaygılı durumum kızımıda benimde olumsuz etkiliyor galiba
Siz böyle yaptıkça o her ağladığımda annem beni alacak diyordur. Yani ağlaması yeterli annesinin onu alması için. Tekrar geleceğim diye söz verin ve gidin.

Sağolun inş gerçekten sosyalleşmesini çok istiyorum . Evde bana nefes aldırmayacak şekilde bagımlı . Bu durumu aşmaya çalışıyoruz . Çok durmuyor zaten yani yarım gün verdik
öncelikle normal kalacağından daha kısa süre bırakıp her geçen gün süreyi uzatabilirsiniz. sonrasındada misal,
'yemeğini ye ben gelip seni alacağım' gibi algılayabileceği bir zaman dilimi belirtebilirsiniz. kreşin çocukların gelişimi ile ilgili çok fazla fayda sağladığını düşünüyorum. duygusal düşünmeyin. bunu yaşayan ilk insan değilsiniz :)
kaldı ki bu onun iyiliği için.

Merhaba benim oğlumda 4 yaşında başladı kreşe oda başlarda çok iyi gitti ama sonradan gitmek istemedi hep ikna ederek götürüyordum mutsuz gitsede öğretmeni 5 dk sonra resim atıyordu okulda gayet mutlu arkadaşlarıyla eğlenşyordu. Şimdide gidiyor yine aynı durum devam ediyor gitmek istemiyor 5.5 yaşında buarada aama okula gidince mutlu yani bu durum geçmeyebilir geçmezse siz ılımlı olun ve ona okulun olumlu yönlerini anlatın sakince, giden arkadaşlarını örnek gösterin. Biz anne babalara nazları geçtiği için bize yapıyorlar. Oğlum hergün hala bir şansını dener anne bugün gitmesemmiii diye

Siz bu şekilde yapmayın eğer siz kararlı olursanız bu durumu aşarsınız ama böyle yapmaya devam ederseniz her seferinde annem beni gelip alacak zaten veya ağlarsam bugün okula gitmem gibi düşünecektir buda durumu aşmanızı zorlaştırır.
Ben şöyle derdim hep; annecim bir problem yaşadığında bana ulaşmak istediğinde öğretmeninde telefon numaram var öğretmenine söyleyebilirsin beni arar diyordum. Biraz etki ediyordu. Birde şunuda söylitim 3.5 yaş cidden zıtlaşma yaşı

Çok teşekkür ederim cevabınız için söylediklerinizi uygulamaya çalışacağım inşallah . Evet gerçekten ciddi zıtlaşma yaşıyoruz ama bol bol konuşarak ve karalı olarak ilerlemek gerekir demek ki

Allah kolaylık versin evet kararlı olmak lazım hepsi hemen hemen aynı diyorum ya benim oğlum 5.5 yaşında hala aynı bu akşam bile yarın okula gitmicem şimdiden söylüyorum dedi uyudu şansını deniyorlar işte siz ona gitmesi gerektiğini en doğru şekilde aşılarsanız zamanla gitmicem desede gidiyorlar paşa paşa

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…