kramplar !!!

PassioneLore

herkes haddini bilecek !
Kayıtlı Üye
26 Mayıs 2008
9.071
6
arkadaslar herkesın benımle aynı sıkayetı varmı bılmıyorum ama bu kramplar benım ıcın ıskenceye donustu :bbo:
ozellıkle gece uyku halındeyken sabaha karsı bır cıglıkla butun apartmanı ayaga kaldırıyorum
fecı bır sekılde ayagıma saplanan kramplar yuzunden acı cekıyorum :bbo:
oyle kı ertesı gunlerde bır kac gun devam eden dız kapagı altına kadar varan agrılarla hafıf topal yurur oldum kafamçokkarıştı
masaj, vıtamın, kremleme nafıle bazen gecede her ıkı bacagıma da kramp gırdıgı oluyor
bunun ıcın ne yapmak lazım acaba?

arkadaslar Herkesın Benımle Aynı Sıkayetı Varmı Bılmıyorum Ama Bu Kramplar Benım ıcın ıskenceye Donustu :bbo:
Ozellıkle Gece Uyku Halındeyken Sabaha Karsı Bır Cıglıkla Butun Apartmanı Ayaga Kaldırıyorum
Fecı Bır Sekılde Ayagıma Saplanan Kramplar Yuzunden Acı Cekıyorum :bbo:
Oyle Kı Ertesı Gunlerde Bır Kac Gun Devam Eden Dız Kapagı Altına Kadar Varan Agrılarla Hafıf Topal Yurur Oldum Kafamçokkarıştı
Masaj, Vıtamın, Kremleme Nafıle Bazen Gecede Her ıkı Bacagıma Da Kramp Gırdıgı Oluyor
Bunun ıcın Ne Yapmak Lazım Acaba?
Kiz Aynisi Bana Olyo Yaa Sabaha Karşi Bacağimda Bir Krampla Uyniyorum Amam Ne Kramp Uykum Dan Uyuandiriyo Beni Adeta Bacağim Kasiliyo Ben Bahirarak Uyandiğim Için Eşimde Uyaniyo Artik Aliştiği Için Hemen Bacağimi Ovaliyo Ve Geçiyo Hamilelikle Alakali Bişibak Bu Gün Doktora Sorcaktim Unuttum.ama Az önce Patronumum Ablasi Da Buradaydi Ona Sordum Oda Hamileyken Kramplari Yaşamiş Ve Muz Yemem Gerektiğini Söyledi Valla Bişeyin Eksikliğinden Oluyomuş Ama Unuttum.

Mineral eksikliği de etkiler

Kas kramplarında mineraller önemli yer teşkil eder. Magnezyum, potasyum ve kalsiyum eksiklikleri kramplara zemin hazırlar.

Gebelik dönemlerinde de kramplara sıklıkla rastlanır. Özellikle gebeliğin ilerleyen dönemlerinde, bebeğin de hızlı gelişme göstermesi, toplardamar üzerindeki baskıyı artırır. Bu durum gebelerde dolaşım problemlerine neden olur. Toplardamara artan basının yanısıra kalsiyumdan fakir beslenme de gebelerde kramplara neden olabilir. Özellikle bebeğin son aylarda kalsiyuma daha fazla ihtiyaç duyması ve annenin de bu ihtiyaca yeteri kadar cevap verememesi, gebelik kramplarını artırır. Kramplar genellikle dinlenme pozisyonunda ortaya çıkar.

Kramplarda neler yapılabilir?

Kas krampı geçiren birine yapılabilecek en iyi yardım, öncelikle yardım eden kişinin sakin olmasıdır. Gerilen kasları nedeniyle dokunmaya karşı bile aşırı duyarlı olan hastaya nazik ve sabırlı davranmak, hastanın yapacağınız yardıma sabır göstermesinde önemlidir. Hastaya yardımcı olabileceğinizi söyleyin ve rahatlamasına yardımcı olun.

Hastayı düz bir zemine yatırın. Bir elinizle kramp girmiş ayağı diğer elinizle hastanın baldırını sıkıca kavrayın. Kramp giren ayağı yavaşça eski haline getirmeye çalışırken (yukarı doğru kaldırırken ) baldırına da hafifçe baskı uygulayın. Bu sayede bacak ile ayak
arasında 90 derecelik bir açı oluşturmuş olacaksınız. Bir süre bu pozisyonda durduktan sonra hastanın ayağını ileri ve geriye yavaşça hareket ettirerek krampın azalmasına yardımcı olun.

Gebelik kramplarında da eşinizden yardım isteyerek aynı egzersizi yapmasını isteyebilirsiniz.

Eğer sizin bacağınıza kramp girdi ise ve size yardım edecek biri yoksa, ayağa kalkıp, ellerinizi sert bir yere dayayın. Kramp giren bacağınızı bükmeden geriye doğru kaldırabildiğiniz kadar kaldırın. Bir süre bacağınızı bu şekilde hareket ettirin. Diğer bacağınız ile de yaylanma hareketi yaparak kramp girmiş bacağınıza yardımcı olabilirsiniz.

Eğer deniz ya da havuzda kramp girmiş ise yapabileceğiniz tek şey sakin olup, karaya doğru sırtüstü, kendinizi yormadan yüzmektir. Panik yapmanız en çok kendinize zarar verir. Eğer suyun içinde yanınızdaki arkadaşınıza kramp girdi ise siz suyun içinde
arkadaşınızın bacağını ovalayarak ya da hafif vuruşlar yaparak rahatlatmaya çalışın. Krampların, kişiyi normalden daha fazla yorgun düşüreceği unutulmamalıdır. Bu nedenle krampta azalma olmuyorsa vakit kaybetmeden sırt üstü yüzerek karaya ulaşmaya çalışmak, yapılacak en doğru hareket olacaktır.

Kramplardan uzak durmak için aşırı sıcak günlerde sıvı tüketimimize önem vermeliyiz. Yaz günlerinde normalden daha hızlı sıvı kaybedeceğinizden, bu dönemlerde daha fazla su, ayran ve meyve suyu tüketmelisiniz. Asla alkol alarak denize girmeyiniz. Alkol kramp
riskinizi daha da artıracaktır. Tek başınıza kimseye haber vermeden denizde açılmayınız. Gebelik döneminde tüketilen su ve süt miktarına özen gösteriniz.

böyle kızlar

gecelerı esımı bırak alt kat komsum bıle duyuyordur herhalde sesımı
esım hemen kalkıp bacagımı ovmak ıstıyor ama acıdan dokunduramıyorum bıle bıraz hafıfleyınce acmaya calısıyor bacagımı ovuyor ama tas gıbı agrısı kalıyor hep
ıkı aksam ustuste zeytınyagı ıle ovdu ama sadece masaj nıyetıne geldı fayda etmedı
az once doktoru aradık cokacı ckıyorum dıye
magnezyum ve kalsıyum acısından test yapalım dedı ılac yazıcam dedı yarın kan verıcem yıne

mineral Eksikliği De Etkiler

Kas Kramplarında Mineraller önemli Yer Teşkil Eder. Magnezyum, Potasyum Ve Kalsiyum Eksiklikleri Kramplara Zemin Hazırlar.

Gebelik Dönemlerinde De Kramplara Sıklıkla Rastlanır. özellikle Gebeliğin Ilerleyen Dönemlerinde, Bebeğin De Hızlı Gelişme Göstermesi, Toplardamar üzerindeki Baskıyı Artırır. Bu Durum Gebelerde Dolaşım Problemlerine Neden Olur. Toplardamara Artan Basının Yanısıra Kalsiyumdan Fakir Beslenme De Gebelerde Kramplara Neden Olabilir. özellikle Bebeğin Son Aylarda Kalsiyuma Daha Fazla Ihtiyaç Duyması Ve Annenin De Bu Ihtiyaca Yeteri Kadar Cevap Verememesi, Gebelik Kramplarını Artırır. Kramplar Genellikle Dinlenme Pozisyonunda Ortaya çıkar.

Kramplarda Neler Yapılabilir?

Kas Krampı Geçiren Birine Yapılabilecek En Iyi Yardım, öncelikle Yardım Eden Kişinin Sakin Olmasıdır. Gerilen Kasları Nedeniyle Dokunmaya Karşı Bile Aşırı Duyarlı Olan Hastaya Nazik Ve Sabırlı Davranmak, Hastanın Yapacağınız Yardıma Sabır Göstermesinde önemlidir. Hastaya Yardımcı Olabileceğinizi Söyleyin Ve Rahatlamasına Yardımcı Olun.

Hastayı Düz Bir Zemine Yatırın. Bir Elinizle Kramp Girmiş Ayağı Diğer Elinizle Hastanın Baldırını Sıkıca Kavrayın. Kramp Giren Ayağı Yavaşça Eski Haline Getirmeye çalışırken (yukarı Doğru Kaldırırken ) Baldırına Da Hafifçe Baskı Uygulayın. Bu Sayede Bacak Ile Ayak
Arasında 90 Derecelik Bir Açı Oluşturmuş Olacaksınız. Bir Süre Bu Pozisyonda Durduktan Sonra Hastanın Ayağını Ileri Ve Geriye Yavaşça Hareket Ettirerek Krampın Azalmasına Yardımcı Olun.

Gebelik Kramplarında Da Eşinizden Yardım Isteyerek Aynı Egzersizi Yapmasını Isteyebilirsiniz.

Eğer Sizin Bacağınıza Kramp Girdi Ise Ve Size Yardım Edecek Biri Yoksa, Ayağa Kalkıp, Ellerinizi Sert Bir Yere Dayayın. Kramp Giren Bacağınızı Bükmeden Geriye Doğru Kaldırabildiğiniz Kadar Kaldırın. Bir Süre Bacağınızı Bu şekilde Hareket Ettirin. Diğer Bacağınız Ile De Yaylanma Hareketi Yaparak Kramp Girmiş Bacağınıza Yardımcı Olabilirsiniz.

Eğer Deniz Ya Da Havuzda Kramp Girmiş Ise Yapabileceğiniz Tek şey Sakin Olup, Karaya Doğru Sırtüstü, Kendinizi Yormadan Yüzmektir. Panik Yapmanız En çok Kendinize Zarar Verir. Eğer Suyun Içinde Yanınızdaki Arkadaşınıza Kramp Girdi Ise Siz Suyun Içinde
Arkadaşınızın Bacağını Ovalayarak Ya Da Hafif Vuruşlar Yaparak Rahatlatmaya çalışın. Krampların, Kişiyi Normalden Daha Fazla Yorgun Düşüreceği Unutulmamalıdır. Bu Nedenle Krampta Azalma Olmuyorsa Vakit Kaybetmeden Sırt üstü Yüzerek Karaya Ulaşmaya çalışmak, Yapılacak En Doğru Hareket Olacaktır.

Kramplardan Uzak Durmak Için Aşırı Sıcak Günlerde Sıvı Tüketimimize önem Vermeliyiz. Yaz Günlerinde Normalden Daha Hızlı Sıvı Kaybedeceğinizden, Bu Dönemlerde Daha Fazla Su, Ayran Ve Meyve Suyu Tüketmelisiniz. Asla Alkol Alarak Denize Girmeyiniz. Alkol Kramp
Riskinizi Daha Da Artıracaktır. Tek Başınıza Kimseye Haber Vermeden Denizde Açılmayınız. Gebelik Döneminde Tüketilen Su Ve Süt Miktarına özen Gösteriniz.

Böyle Kızlar
Ellerine Sağlik Canim Benim

her gece devam ederken bu sabah krampların gercek sebebını bulmak ıcın kan verdım tam 5 tup kan !

doktorum bakıcaz neden bu kadar sıddetlı olduguna dedı
bende ınternet uzerınden arastırırken hamılelıklerde 7.aydan sonra basladıgını okudum
artan magnezyum ve kalsıyum ıhtıyacı ve bedenın karsılayamamasından kaynaklanıyor dıye
ama ben 5.ayımın ıcındeyım kı yaklasık 15 gundur her gece kı bazen gece de 2 kez kramp sancıları ıle kıvranıyorum
var mı benım gıbı bu donemınde krampla ugrasan ?

magnezyum eksikliğindn kaynaklanıyor aynısı bendede oluyor sabaha karşı giriyor tutulup kalıyorum

her gece devam ederken bu sabah krampların gercek sebebını bulmak ıcın kan verdım tam 5 tup kan !

doktorum bakıcaz neden bu kadar sıddetlı olduguna dedı
bende ınternet uzerınden arastırırken hamılelıklerde 7.aydan sonra basladıgını okudum
artan magnezyum ve kalsıyum ıhtıyacı ve bedenın karsılayamamasından kaynaklanıyor dıye
ama ben 5.ayımın ıcındeyım kı yaklasık 15 gundur her gece kı bazen gece de 2 kez kramp sancıları ıle kıvranıyorum
var mı benım gıbı bu donemınde krampla ugrasan ?
canım ben daha 3. ayımdayım bendede oluyo.

ya kızlar ben mı cok evhamlı oldum bılmıyorum
ama hakıkaten cok acı verıyor
sadece kramp acısı degıl ıkı gun boyunca devam eden komple bacak agrısı cekıyorum hergun
kramplara sebeb olan magnezyum eksıklıgı erken doguma da sebeb olablıyormus

arkadaslar herkesın benımle aynı sıkayetı varmı bılmıyorum ama bu kramplar benım ıcın ıskenceye donustu :bbo:
ozellıkle gece uyku halındeyken sabaha karsı bır cıglıkla butun apartmanı ayaga kaldırıyorum
fecı bır sekılde ayagıma saplanan kramplar yuzunden acı cekıyorum :bbo:
oyle kı ertesı gunlerde bır kac gun devam eden dız kapagı altına kadar varan agrılarla hafıf topal yurur oldum kafamçokkarıştı
masaj, vıtamın, kremleme nafıle bazen gecede her ıkı bacagıma da kramp gırdıgı oluyor
bunun ıcın ne yapmak lazım acaba?

canım krampların için magnezyum kullan ya da muz ye inan bana faydası oluyor bende hamileyken çok çektim....

canım krampların için magnezyum kullan ya da muz ye inan bana faydası oluyor bende hamileyken çok çektim....

doktorum kan tetkıkı ıstedı bugun verdım yarın ınsa allah bellı olacak ona gore sanırım ılac verecek
ama tsk ederım bende tabıı muz yemeye calısıcam her ne kadar sevmesem de

canım hepimizde oluyor muz ye diyolar magnezyum artı kalsiyum kullan ama birini bir gün birinin öbür gün muzuda yerken dikkat et kabız olmayasın ne yapalım olcak böyle şeyler diyoz

Aynısı bende olmuştu, doktor kalsiyum eksikliği, süt iç dedi, içiyorum dedim, daha fazla iç dedi. 1 bardak içerken günde, önce 2ye çıkardım, hala kramp vardı, 3 e çıkardım hala kramp vardı, 4 e çıkardım, kramplar azaldı ama devam ediyordu, 5 derken 6 bardağa çıkardım günde içtiğim süt miktarını.yoğurt, ayran vs pek tüketemiyodum çünkü, sütten aldım kalsiyumu yani.Doğuma kadar günde 6 bardak=1 litre süt içtim. bir daha hiç kramp yaşamadım.
tanıdığım tüm hamilelere hep anlatmıştım bu olayı, kısmet burda da sanaymış:) kaçıncı ayındasın hamileliğin?

Aynısı bende olmuştu, doktor kalsiyum eksikliği, süt iç dedi, içiyorum dedim, daha fazla iç dedi. 1 bardak içerken günde, önce 2ye çıkardım, hala kramp vardı, 3 e çıkardım hala kramp vardı, 4 e çıkardım, kramplar azaldı ama devam ediyordu, 5 derken 6 bardağa çıkardım günde içtiğim süt miktarını.yoğurt, ayran vs pek tüketemiyodum çünkü, sütten aldım kalsiyumu yani.Doğuma kadar günde 6 bardak=1 litre süt içtim. bir daha hiç kramp yaşamadım.
tanıdığım tüm hamilelere hep anlatmıştım bu olayı, kısmet burda da sanaymış:) kaçıncı ayındasın hamileliğin?

20.hafta ıcındeyım
ama o kadar sut ıcmemım mumkunatı yok
zaten sutu hıc sevmezdım ve mıdemı bozar sut benım
ama hamılelık sebebıyle ıkı gunde bır bardaga zorluyorum kendımı
bugun test sonuclarım cıkacak sanırım takvıyeyı yıen ılaclarla alıcam ben

bu sabaj bendede oldu..standart saati var bnm kramplarımın..hemen hemen her sabah 7 yi 10 gece girio..ve dediğin gibi canım butun gun sanki yine giricekmiş gibi veya yeni girmiş gibi ağrıo..hatta bazenn üstüne basamıyorum..bende sütü çoğalttım..ama cok faydası olmadı..hjer gün giriosa artık 2 günde bir girio..ve hamileliğin 7. ayına falan bakmıo..bnmde 18, haftada baslamıstı..doktorcum calsiyum hpı vericem dedi ama ben pek yanasmıyorum ilaç konusuna..bunun doğalı en makbulu??

X