Bisküvi - Kurabiye Tarifi Körili Kurabiyelerim (Resimli)

Libyana

Allah var, Allah yâr...
Kayıtlı Üye
1 Haziran 2008
5.943
33
Merhabalar..Bu hafta son derece yoğun geçti benim,tatlı telaşelerdi hepsi..Sık sık pasta börek yaptık hali ile en tatlısından:)
dün de arkadaşlarım geldi ,mönümden sizin için seçtiklerimin tariflerini yazacağım..
Körili kurabiyeleri de mutlaka deneyin derim eğer köri seviyorsanız yeme de yanında yat kıvamındalar:)
peynir ile çok yakışıyor,hazır zannetti arkadaşlarım,ağızda o kadar güzel dağılıyor ki..
yunkabuya teşekkürler

225 Gr. Tereyağ yada Margarin
100 ml. (1/2 Kutu) Krema
3 Su Bardağı Un
1 Çay Kaşığı Tuz
2 Tatlı Kaşığı Köri
1 Yumurta Sarısı ve Haşhaş Tohumu (üzeri için)
yahut coreotu

Öncelikle yağı eritin ve ılınmasını bekleyin, krema, tuz ve ve köri'yi ekleyin ve mikserle biraz çırpın. Unu azar azar ekleyerek çok sert olmayacak şekilde bir hamur yoğurun.
Hamuru oda sıcaklığında yarım saat kadar dinlendirin. İstediğiniz bir şekli verip, tepsiye dizin ve üzerine yumurta sarısı sürün. Çörekotu yada haşhaş tohumu ile süsleyin.
180 derece de ön ısıtma yapılmış fırında 20-25 dk. pişirin.

photo071small.jpg

photo077small.jpg

Köri bilgiler

koriw.jpg

Tarçın, karanfil, karabiber, kakule ve defne yaprağından oluşan garam masala, köri yemeklerinin vazgeçilmezidir…
Hint mutfağının temelini taze otlar ile lezzetlendirilmiş yemekler oluşturur. Yemekler adeta bir baharat cennetidir. Hint yemeğinin özü, kokulu baharatların doğru kullanımından geçer. Önemli olan yemeğin gerçek tadını bozmadan onu zenginleştirecek baharat karışımını kullanmaktır. Köri’den Hindistan cevizi sütüne, gül suyundan kurutulmuş meyvelere, naan ekmeğinden tandoori’li tariflere kadar Hint Mutfağında değişik lezzetler bulabilirsiniz.
Uzakdoğu mutfağında köri aslında yavaş yavaş pişen sulu et ve sebze yemeği anlamına geliyor. Özellikle Hindistan mutfağında sık tüketiliyor. Köri yemeğinde vazgeçemeyeceğiniz baharatlar garam masala baharatlarıdır. Tarçın, karanfil, karabiber, kakule ve defne yaprağının birlikte kullanılmasına verilen isimdir.
Körili yemekler, acı-tatlı ve ekşi tatlarla bezenmiş Hint mutfağı aynı, kültürü, ırk yapısı, coğrafyası ve iklimi gibi çok çeşitlilik gösterir. Her yeni göç dalgasıyla ülkeye yerleşen yeni mutfak alışkanlıkları, kültürün bir parçası olmuş, Hint Mutfağı bu nedenle alabildiğine zenginleşmiştir.
Tüm soğan bazlı ve hafif kahverengi haline getirilmiş köri yemeklerinde kullanılan malzemeler ise kişniş tohumu, nane ve kimyondur. Son olarak ekleyeceğiniz baharat ise kırmızı toz biber ve zerdeçaldır.
Köri yemekleri genelde kuzu, tavuk ve dana eti kullanılarak yapılır

Son düzenleme:
ben köriyi cok severim SIK SIK körili tavuk gögüslü pilav yapariz annecigimle
cok ama cok ilgimi cekdi bu tarifin balim
ellerine saglik
insallah en kisa zamanda denicem
ay ne marifetlisin masallah ellerin dert görmesin:nazar:

Ben de köri müptelasıyım kuzucuğum bildiğin gibi değil:)
kokusuna tadına hastayım..
geçen gün bir mönü yaptım kopardın resmen:) görsen..
körili tavuklu çorba,körili çıtır nuggetlar,körili pilav..
şaka gibi değil mi ama hepsi enfes oldu
nerdeyse makarnalara bile katacağım o derece:)
körili çorbayı da ekleyeceğim inşallah eminim bayılıcaksınız:*

Ben de köri müptelasıyım kuzucuğum bildiğin gibi değil:)
kokusuna tadına hastayım..
geçen gün bir mönü yaptım kopardın resmen:) görsen..
körili tavuklu çorba,körili çıtır nuggetlar,körili pilav..
şaka gibi değil mi ama hepsi enfes oldu
nerdeyse makarnalara bile katacağım o derece:)
körili çorbayı da ekleyeceğim inşallah eminim bayılıcaksınız:*

oh oh masallah gülüm benim evvet kessinlikle ekle bizde ailecek köri severizyerimseniben
en azindan deyisik alternatifler sunmus olursun bize canim benimalkisalkisalkisa.s.

korili kurabiye aceba nasil olur
gerci hic koru almadim kullanmadim tadinda bilmiyorum denemek lazim
sen yapmissan olmustur
bizde bu libos nerelerde tarif eklemeiyomu derken megerse bize neler neler yapiyomus
marifetli gaci seni :)

:) Can inan bu aralar çok yoğunum yaz geldi sürekli dışardayız evde olduğum vakitlerde de kızımla oynuyoruz,eğleniyoruz-öğreniyoruz..
Eee Gül yetiştirmek için Toprak olmak lazım kolay değil:)
Misafirlerimiz oluyor kermesler ,davetler..
Şükür yetişmeye çalışıyoruz hepsine..naçizane..
Körili kurabiyeler hoşumuza gitti,dediğim gibi peynirle inanılmaz yakışıyor ve ağızda resmen dağılıyor..
Tuz miktarını artırabilirsiniz

kızlar ben de köri hastasıyım çok seviyorum bazen aklımdan farklı tarifler deneyerek değişik attlar lezzetler çıkarıyorum yanlız köriyi pastada kullanmak hiç aklıma gelmemişti eminim güzel olmuştur tatlım ellerine sağlık

hiç yemeklerde kullanmadım köriyi ben köri cahiill kaydirigubbakcemile3
ama görünüşler muhteşemmm
aldım tarifi insallah zayıfladıktan sonacıma yapıcem bunuda
libiyana sıkı takipçinim :))

kızlar ben de köri hastasıyım çok seviyorum bazen aklımdan farklı tarifler deneyerek değişik attlar lezzetler çıkarıyorum yanlız köriyi pastada kullanmak hiç aklıma gelmemişti eminim güzel olmuştur tatlım ellerine sağlık
Köri seviyorsan bu kurabiye de tam ağzına layık arkadaşımŞeniz afiyet olsun
hiç yemeklerde kullanmadım köriyi ben köri cahiill kaydirigubbakcemile3
ama görünüşler muhteşemmm
aldım tarifi insallah zayıfladıktan sonacıma yapıcem bunuda
libiyana sıkı takipçinim :))

Kör-i Cahil:roflol: koptum burda Allah iyiliğini versin

İlk sayfaya Köri hakkında bilgiler ekledim bakabilirsiniz arkadaşım

ellerine emeğine sağlık canım çok güzel görünüyorlar.önümüzdeki hafta sonuna allah nasip ederse misafirlerim var senin recipes sağolsun sendende allah razı olsun canım kardeşimmm.kaydirigubbakcemile5

Amin,ecmain yavruş..
Rabbim cümlemizden razı olsun..
Umarım güzel sonuç alırsın mujx

aman libosum bunlarda ne böyle gene döktürmüssün enfes görünüyorlarcokacimcoook
her tarifin gibi libyana klasigiyerimseniben ben köriyi birtek pilavin üstüne yapiyorum hic böyle birsey yapmadim
eminim cok lezzetli oluyordur mutlaka deniyecegim sonucu yazarim
ellerine emegine saglik canima.s.

Çok teşekkür ederim güller diyarım.
Köriyi herkes sevmez Lakin seven de kolay kolay bırakamaz:)
ben çok hoşlanıyorum aromasından
seviyorsan dene derim..
öpüyorum

X