Konuşma gerilemesi

sinemmmsm

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
6 Haziran 2024
57
12
27
Merhaba hanımlar 13 aylım kızımvar 1 hafta öncesine kadar gayet iyiydi konuşması anne baba dede gel mama diyordu. 1 haftadir konuşmayı bırakti ben odadan cikarsam cok ağlarsa Anne diyor bazen baba diyor eskisi gibi konusmuyor. Ayağa kalmayi ögrendi bi kac adım atıyor koltuğa tutunup. Acaba yeni beceri kazandığı için mi konusmada gerileme oldu diyorum. Bilgisi olan var mi yada bu durumu yaşayan var mı

Merhaba hanımlar 13 aylım kızımvar 1 hafta öncesine kadar gayet iyiydi konuşması anne baba dede gel mama diyordu. 1 haftadir konuşmayı bırakti ben odadan cikarsam cok ağlarsa Anne diyor bazen baba diyor eskisi gibi konusmuyor. Ayağa kalmayi ögrendi bi kac adım atıyor koltuğa tutunup. Acaba yeni beceri kazandığı için mi konusmada gerileme oldu diyorum. Bilgisi olan var mi yada bu durumu yaşayan var mı
Canım 21 aylık kızım var benim de benzer olay yaşadık. 12 aylıkken bakıcımız torunun adını çok güzel söylüyordu hatta ilk ummmayyy dedi 14. Ayında bıraktı söylemeyi gel gel ya da git derdi onuda bıraktı taki 18. Ayına kadar fazla bir kelime duymadık ama 18. Ayına girince bir sürü kelime söylemeye başladı. Biz sürekli tekrarlar yaptırdık bu süreçte. Şu an 2 kelimelik cümle kurmaya çalışıyor. Ay dede gibi baba gitti. Anne gel gibi. Endişelenmeyin ve bebeğiniz ile konuşmaya devam edin. Birde kelimeleri düzgün kullanın. Net kelimeler. Bunun adı su bunun adı süt bunun adı araba gibi net ve düzgün olsun. Muhakkak ilerletecektir. Resimli kartlar çok güzel ama 18. Ayda da çok ilgilerini çekiyor yani kendi çocuğumda onu gözlemledim

Bence öyle, bebekler yeni beceriler kazanmaya çalışırken birşeyler geriler yeni alacağı bilgi becerilere yer açarlarmış, benim bebeğimde gülerken bir anda kesti hiç gülmedi sesler çıkarıyordu hiç ses etmedi bir baktık sonra yeni sesler eklendi çok enteresan ve güzel şeyler bunlar yakında sizde yeni kelimelerle tanışırsınız 😍

Benim bebeğimde de oldu.Surekli anne diye dolanan bebeğim haftalarca anne demedi.Simdi 20 .aya geldik ve konuşması ilerledi.Giden kelimeler geri geldi.

Benim kızım 13-14 ay civarı 3 kelimeli cümleler kuruyordu anne kükk vee (süt ver) vs gibi sonra birden kesti hatta oldum olası yabancıların dokunmasını sevmez (hala da öyle yaygarayı basar yabancılayıp) aşı için gittiğimde temas sonrası sakinleşmekte zorlanıyor konuşmayı da kesmiş bilemiyorumm falan yapıp hemşire aşırı moralimi bozmuştu otizm mi gibisinden gözlemlememi isteyip, hey gidi günler :) şuan 27 aylık neredeyse yetişkin düzeyinde konuşuyor, benceler, belkiler, hissettim vs gibi daha soyut kelimeler havada uçuşuyor hatta bana akıl verme düzeyine geldi. Tuvalet eğitimine geçtik dışarı çıkarken konuşuyorum güya onla bak girmen gerekirse söyle kaza olursa evdeki gibi yıkayamam temizleyemem diye şöyle bir baktı hmm ıslak mendille silebiliriz belki de diyor 😅 yani demem o kiii ben dert ettim siz etmeyin, geçici bir süreç 🌸

Benim kızım 13-14 ay civarı 3 kelimeli cümleler kuruyordu anne kükk vee (süt ver) vs gibi sonra birden kesti hatta oldum olası yabancıların dokunmasını sevmez (hala da öyle yaygarayı basar yabancılayıp) aşı için gittiğimde temas sonrası sakinleşmekte zorlanıyor konuşmayı da kesmiş bilemiyorumm falan yapıp hemşire aşırı moralimi bozmuştu otizm mi gibisinden gözlemlememi isteyip, hey gidi günler :) şuan 27 aylık neredeyse yetişkin düzeyinde konuşuyor, benceler, belkiler, hissettim vs gibi daha soyut kelimeler havada uçuşuyor hatta bana akıl verme düzeyine geldi. Tuvalet eğitimine geçtik dışarı çıkarken konuşuyorum güya onla bak girmen gerekirse söyle kaza olursa evdeki gibi yıkayamam temizleyemem diye şöyle bir baktı hmm ıslak mendille silebiliriz belki de diyor 😅 yani demem o kiii ben dert ettim siz etmeyin, geçici bir süreç 🌸
O hemşireler zaten hasta eder adamı ya bende çok takıntılı biriyim kafaya takıp duruyorum göz temasi var adına bakiyor sosyal bi bebek o yuzden düşünmemeye calisiyorum

X