Kolposkopi,leep şart mı?

Helenito

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
16 Eylül 2023
3
1
31
Şimdi yaşadıklarımı size anlatmak istiyorum ki gerçekten doktorları anlamıyorum.
6 ay önce smr sonucum atipik endoservikal hücreler görüldü şeklinde geldi.
Kolposkopi yapıldı rahimden de biyopsi alındı cin1 geldi hepsi. Doktorum sigarayı bırak kendiliginden geçer vücut atar dedi. Hpv45 bu arada..
6 ay sonra smr yapıldı tekrar atipik glandüler hücreler görüldü bilgisi geldi.
Doktoruma sordum önce kolposkopi önerdi 3 farklı doktora gittim.
Biri 2 smr birbirinden farklı dedi ki aynılar aslında leep yapmamız lazım çünkü kolposkopide göremedikleri yer olurmuş bu smre göre leep yapmalıyız dedi. Diğeri cin1 gelmiş zaten 3 ay sonra tekrar smr yapılmalı dedi. İlk gittigim doktorum kolposkopi fikrinden başka doktor leep önerdi diyince evet leep yapılabilir aslında dedi..
ne yapacağımı şaşırdım. Benim durumda olanlar oldumu aranızda?
Neden leep yaptırıyorum 6 ay önce cin1 gelmiş neden smr ile takip edilmiyorum anlamıyorum biri beni aydınlatsın lütfen.

Merhaba oncelikle gelen smearlerin ayni degil. AGC gelmis sonraki sonuc. Bu da granduler hucrelerinde bozukluk saptandigi anlamina geliyor. Cin 1 bile olsa bunu degerlendirmeye almak zorundalar. Korkma surecler agrisiz ve rahat geciyor. Ama mutlaka kontrole git. Yuksek riskli hpvde zaten 6 ayda bir kontrole gitmen gerek cunku hizli ilerler

Evet bugün doktorumda öyle söyledi. Açıkçası çok korktum çünkü leep yapılcakmış. Gelen sonuca göre hareket edilcekmiş. En kötü senaryo rahim alınmasıymış.. Buraya kadar ilerlememiştir umarım. En son cin1 gelmişti 6 ay önce.. Ne biliyim mahvoldum

Merhaba oncelikle gelen smearlerij ayni degil. AGC gelmis sonraki sonuc. Bu da endoservikal kanaldaki hucrelerinde bozukluk saptandigi anlamina geliyor. Cin 1 bile olsa bunu degerlendirmeye almak zorundalar. Korkma surecler agrisiz ve rahat geciyor. Ama mutlaka kontrole git. Yuksek riskli hpvde zaten
Bak ben de cin 1 tanisi alip 8 ay sonra kolposkopiye girdigimde HSIL sonucuyla karsilastim. Yarin leep olacagim. Ihmal etmemek gerekiyor o yuzden

Merhaba, ben buraya yeni katıldım. Amacım, yaşadığım ve atlattığım sorunları paylaşıp aynı sorunu yaşayanlara destek olmaktı. konu başlığını görünce baktim ve yazmak istedim. ben daha kötü senaryoyla karşılaştım. tam geçen sene bugün leep olmuştum. sonucuma gelince cin3. bazı şeylere korkmaktan önce, yaşasın çözümü var demeyi öğrendim. çünkü senaryo iyi olmadığı için leep işleminden sonra konizasyon olmak durumunda kaldım. rahimağzında kaldıkları ve bağışıklığımız atamadığı için ilerliyor. leep korkacağınız birşey değil. hatta ben narkoz almadan oldum. korkmayın.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…