Kolik bebeğine çözüm bulan var mı

whispersOFhope

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
23 Eylül 2020
333
448
35
Siteye yeni üye oldum ve ilk açtığım konu kolik bebeğim ile ilgili. Biz buna bir çare bulamıyoruz. Davlumbaz sesi, saç kurutma makinası, kimyon, ılık bir banyo, piyano, müzik, araba turları, gaz masajları, gaz ilacı, kiraz yastığı, vs aklınıza gelebilecek her şeyi denedik ama en sonunda yine bebeğimin vücudu ne zaman duracağına karar veriyor. Ağlaması bitince gaz çıkarmış oluyor mu onu da bilmiyorum. Bu ağlama krizlerine çözüm bulan var mı ? Her akşam neredeyse yaşıyoruz ve kızım için çok üzülüyorum. Daha iki aylık minicik . Bedeni bu kadar ağlamaya nasıl dayanır.

Siteye yeni üye oldum ve ilk açtığım konu kolik bebeğim ile ilgili. Biz buna bir çare bulamıyoruz. Davlumbaz sesi, saç kurutma makinası, kimyon, ılık bir banyo, piyano, müzik, araba turları, gaz masajları, gaz ilacı, kiraz yastığı, vs aklınıza gelebilecek her şeyi denedik ama en sonunda yine bebeğimin vücudu ne zaman duracağına karar veriyor. Ağlaması bitince gaz çıkarmış oluyor mu onu da bilmiyorum. Bu ağlama krizlerine çözüm bulan var mı ? Her akşam neredeyse yaşıyoruz ve kızım için çok üzülüyorum. Daha iki aylık minicik . Bedeni bu kadar ağlamaya nasıl dayanır.
Aynı durum bizde de var😔

Ne yaparsan yap 3 aydan önce geçmiyo. Kolik demek sadece gaz sancısı demek değil çünkü. Bazı bebekler dünyaya daha zor adapte oluyor bu da kendini ağlama krizleri, gaz sancıları şeklinde gösteriyor. Biz de çok çektik. Oturup onunla birlikte ağlardım çaresizlikten. 2 bucuk aylık oldugunda azalmaya başladı. Bazı bebeklerinki 6 aya kadar sürüyor ama 3. Ayda ciddi şekilde Bi azalma görürsünüz. Sabredin. Bir de biogania damla öneririm. Denemediğim damla kalmadı en son bu biraz iyi geldi.

gaz ilaci ne kullandınız

Allah yardımcın olsun canım. Sabır. Ben ilk kızımda 3 ay yaşadım 2.de 1 sene🥺 baya zıplıyordum oda da öyle susuyordu. Sağlık problemi hiç bişey yoktu bin şükür. Ama hem huysuz hem kolikti. Umarım sizin biran önce biter. Siz bir tatlı kaşığı zeytinyağı ve tarçın içtiniz mi? O işe yarıyor biraz.

Ben infacol diye bir damla kullanmıştım. O çok işe yaramıştı.

Oncelikle kolay gelsin benim bebegimde kolikdi biogaia gaz damlasini kullandim daha sonrada stresi biraktim bebegim agladigi zaman 'oy oy niye agliyomus benim kizim'diye yatistirmaya calistim o agladigi zaman ona gulumsedim aglamasini bile sevdim, birde duzen bebekler duzen istiyor uyku duzeni banyo duzeni beslenme duzeni bi rutini olmali surprizlere kapalilar cok kucukler cunku,bunlar benim tecrubelerim bugunler gecicek sakin ve sabirli olun bebeginiz size Allahin emaneti sadece size muhtac :))

Toplu cevap olsun, biogaia kullanıyoruz. Bir de gün içinde yarım kaşık kimyon yiyorum. Bazen faydası oluyor bazen olmuyor. Dediğim gibi onun bedeni karar veriyor. Rutinini oluşturmaya çalışıyorum. Gündüz her şey rutininde, çok güzel ama kolik saati gelince her şey bozuluyor. Allah kolik annelerinin yardımcısı olsun. Zorluğundan değil ama bebeğim için çok üzülüyorum. Yoksa ben onu tüm gece kucağımda taşımaya bile razıyım. Yeterki katılarak ağlamasın. İnşallah bizimki de üçüncü ayda biter. Çok şükür ki sağlık problemimiz yok.

Toplu cevap olsun, biogaia kullanıyoruz. Bir de gün içinde yarım kaşık kimyon yiyorum. Bazen faydası oluyor bazen olmuyor. Dediğim gibi onun bedeni karar veriyor. Rutinini oluşturmaya çalışıyorum. Gündüz her şey rutininde, çok güzel ama kolik saati gelince her şey bozuluyor. Allah kolik annelerinin yardımcısı olsun. Zorluğundan değil ama bebeğim için çok üzülüyorum. Yoksa ben onu tüm gece kucağımda taşımaya bile razıyım. Yeterki katılarak ağlamasın. İnşallah bizimki de üçüncü ayda biter. Çok şükür ki sağlık problemimiz yok.
Merhaba biz de aynı durumdayız. Civanperçemi içtim iyi geldi içtiğim 3 gün hiç ağlamadı dün içmedim gece 4e kadar uyumadık ama nette emziren anneler içmemeli diyor kararsız kaldım

Merhaba 3.5 yaşında bi oğlum var onda hiç kolik sıkıntısı yaşadığımızı hatırlamıyorum doğru düzgün. Kolik in ana sebebi huzursuzluktur. Bebek durduk yere huzursuz olmaz anne huzursuz ise o huzursuzluk bebekten çıkar. Annenin huzursuz olmasının başlıca nedenleri acaba yeterince iyi anne değil miyim düşüncesi, eğer evde anne dışında başka bir kadın bulunuyorsa anne kayınvalide vs anne istese de istemese de kendini baskı altında hissederse o evde olan bebek kolik olmaya mahkumdur. Bir de çocuğun yeterince anne memesine vakit geçiremiyor olması. Sürekli emzirin eğer bir problem yoksa. Çocuğu ağladığı zaman kesinlikle kucakta sallayarak avutmaya çalışmayın. Başka sizi yormayacak yöntemler bulun. Anne ne kadar az yorulursa bebeğine o kadar mantıklı davranır çünkü.

Kolik sadece gazı olduğu anlamına gelmiyor ve maalesef zamandan başka kesin çözümü yok diğerleri hep hafifletici şeyler. Gaz konusunda rezene kimyon anason çayı kendim yapiyodum hepsinin tohumlarından alıp çayı yapıp kendim iciyodum ve gaz masajı da gaz konusunda çok çok etkili. Gaz damlalarının hiç faydasını görmedim ama görenler var deneyebilirsiniz

Merhaba 3.5 yaşında bi oğlum var onda hiç kolik sıkıntısı yaşadığımızı hatırlamıyorum doğru düzgün. Kolik in ana sebebi huzursuzluktur. Bebek durduk yere huzursuz olmaz anne huzursuz ise o huzursuzluk bebekten çıkar. Annenin huzursuz olmasının başlıca nedenleri acaba yeterince iyi anne değil miyim düşüncesi, eğer evde anne dışında başka bir kadın bulunuyorsa anne kayınvalide vs anne istese de istemese de kendini baskı altında hissederse o evde olan bebek kolik olmaya mahkumdur. Bir de çocuğun yeterince anne memesine vakit geçiremiyor olması. Sürekli emzirin eğer bir problem yoksa. Çocuğu ağladığı zaman kesinlikle kucakta sallayarak avutmaya çalışmayın. Başka sizi yormayacak yöntemler bulun. Anne ne kadar az yorulursa bebeğine o kadar mantıklı davranır çünkü.
Gerçekten sebebi huzursuzluk olabilir mi 😳 Ailemle yaşadığım bazı sıkıntılarım var. Bebeğime yalnız eşimle bakıyoruz, ailem benimle görüşmüyor. Zaten ailemin benim evimden gittiği gün ilk krizi yaşadık. Bu huzursuzluk bir süre daha geçmeyeceğine göre kolik de devam edecek demektir o zaman .

Gerçekten sebebi huzursuzluk olabilir mi 😳 Ailemle yaşadığım bazı sıkıntılarım var. Bebeğime yalnız eşimle bakıyoruz, ailem benimle görüşmüyor. Zaten ailemin benim evimden gittiği gün ilk krizi yaşadık. Bu huzursuzluk bir süre daha geçmeyeceğine göre kolik de devam edecek demektir o zaman .
Bebeğin için düşünmemeye çalış her insan kötü zamanlar yaşıyor ne yapacağını düşünmeyi biraz ertele herşey olacağına varıyor bazen çok kötü şeyler iyi şeyler getirebiliyor hayatını iyi oku. Anne herşeye yeter canım sen herşeye yetersin yeterki farkında ol. Bencil ol demiyorum ama bebeğin için kendi mutluluğuna zaman ayır ve bunu zamanında yap

benim 2.bebegim de kolikti. 1.de oyle bir sey yasamadigim icin sasirdik ne yapacagimizi bilemedik. 2 aylikken basladi. ama nasil aglama ne desek sakinlestirmeye calissak da olmadi o an bizi duymuyorlar zaten kac gece acile gittik arabaya binince motor calisti mi 2 dk susuyordu hatta doktora dedim doktor bey normalde cok agliyo arabaya binince birden sustu nasil oldu anlamadik diye. doktor anladi zaten guldu dedi bol bol gezdirin arabayla diye. oyle boyle 6_7 ay olana kadar o donemi atlattik cok sukur Allah bir daha yasatmasin. ben boyle cozum buldum sizde de ise yarar mi bilmem. saglicakla kalin :-)

Son düzenleme:
benim 2.bebegim de kolikti. 1.de oyle bir sey yasamadigim icin sasirdik ne yapacagimizi bilemedik. 2 aylikken basladi. ama nasil aglama ne desek sakinlestirmeye calissak da olmadi o an bizi duymuyorlar zaten kac gece acile gittik arabaya binince motor calisti mi 2 dk susuyordu hatta doktora dedim doktor bey normalde cok agliyo arabaya binince birden sustu nasil oldu anlamadik diye. doktor anladi zaten guldu dedi bol bol gezdirin arabayla diye. oyle boyle 6_7 ay olana kadar o donemi atlattik cok sukur Allah bir daha yasatmasin. ben boyle cozum buldum sizde de ise yarar mi bilmem. saglicakla kalin :-)
Onu da denedik 😅 o da işe yaramadı. En çok işe yarayan şey kızım anne karnında iken eşim piyanoda ninni çalıyordu, ağlama krizlerinde de onu çalınca bir süre de olsa sakinleşiyordu. Yani demek ki sadece gaz sancısı değil yukarıdaki arkadaşların da dediği gibi. Anne karnındaki huzuru da arıyor bebeklerimiz. Dünyaya adapte olmaya çalışıyorlar. Şimdi üç aylık oldu. İki gündür tık yok maşallah diyelim 😅🧿

oğlum kolikle doğdu ama çok erken daha 23. gününde kurtulduk. saatliydi gece 11 de başlar 3 de biter bayılmış gibi uyurdu. işkence gibi 4 saat. etinden et koparır gibi ağlıyordu. o öyle ağlayınca ben de anneliğimi sorgulayıp ağlıyordum. önce hasta zannettik dr a götürdük kolik dedi gaz damlaları falan verdi ama açıkça işe yaramayacağını bunun stresten olduğunu sakin olmamın daha büyük koz olduğunu söyledi. araştırdığımda sakin olmak dışında yapabileceğim bir şey olmadığını bunun doğumdan sonra çocuğun yeni dünya stresi olduğunu dünyaya ne kadar çabuk alışırsa o kadar çabuk geçeceğini öğrendim. araba davlumbaz saç kurutma gibi sesler de anne karnı seslerine çok benzediği için işe yarıyordu zaten. ben de nöbetler başlayınca üstümü çıkarıp onu da soyup başı kalbimin üzerine gelecek şekilde kucağıma aldım. sakin kaldım biliyordum ki canı yandığı bir şey olduğu için ağlamıyor stresi var. özel bir damla vermedim kendim bir şey kullanmadım. her akşam kalbimin üzerinde kucağıma aldım. kucağımda gezdirmedim bile. sevdim onu ağlarken geçecek oğlum ah benim güzel oğlum diye. 23. gün saat 11 de bekledik tık yoktu. biz çok kolay atlattık umarım sakin kalabilirsin çabuk atlatırsınız.

oğlum kolikle doğdu ama çok erken daha 23. gününde kurtulduk. saatliydi gece 11 de başlar 3 de biter bayılmış gibi uyurdu. işkence gibi 4 saat. etinden et koparır gibi ağlıyordu. o öyle ağlayınca ben de anneliğimi sorgulayıp ağlıyordum. önce hasta zannettik dr a götürdük kolik dedi gaz damlaları falan verdi ama açıkça işe yaramayacağını bunun stresten olduğunu sakin olmamın daha büyük koz olduğunu söyledi. araştırdığımda sakin olmak dışında yapabileceğim bir şey olmadığını bunun doğumdan sonra çocuğun yeni dünya stresi olduğunu dünyaya ne kadar çabuk alışırsa o kadar çabuk geçeceğini öğrendim. araba davlumbaz saç kurutma gibi sesler de anne karnı seslerine çok benzediği için işe yarıyordu zaten. ben de nöbetler başlayınca üstümü çıkarıp onu da soyup başı kalbimin üzerine gelecek şekilde kucağıma aldım. sakin kaldım biliyordum ki canı yandığı bir şey olduğu için ağlamıyor stresi var. özel bir damla vermedim kendim bir şey kullanmadım. her akşam kalbimin üzerinde kucağıma aldım. kucağımda gezdirmedim bile. sevdim onu ağlarken geçecek oğlum ah benim güzel oğlum diye. 23. gün saat 11 de bekledik tık yoktu. biz çok kolay atlattık umarım sakin kalabilirsin çabuk atlatırsınız.
Ne kadar güzel bir yöntem bulmuşsunuz. Bu kadar erken başlaması sizi daha çok üzmüştür ama yapılabilecek en güzel yöntemi yapmışsınız. Benimki de 15 günlükken başladı ama kucağımda tutmaktan, anne karnında dinlediği müziği dinlenmekten başka hiç bir şey işe yaramadı.
Şimdi ise üç aylık oldu, en son doktor biraz zeytin yağı verebilirsiniz dedi. Çünkü benimki bariz gaz sancısından ağlıyordu. Galiba o işe yaradı artık ağlamıyor. Doktor o kadar saçma sapan gaz ilaçları önereceğine (hiç işe yaramadılar) keşke başta zeytinyağı önerseymiş dedim ama bir bildiği vardır herhalde... umarım vardır... Ağlaya ağlaya veriyordum gaz ilacını. Anne sütünden başka bir şey girmesin vücuduna istiyordum ama eşim hep vermekte ısrarcıydı. Bu gaz ilaçlarını vermiyorsun, bile bile ağlatıyorsun çocuğu diyordu... zeytinyağından sonra ne mi oldu? şimdi pat pat gazını çıkarıyor ve yalnızca uykusu geldiğinde ve acıktığında ağlıyor. İnanamıyoruz. Maşallah diyelim. Bu dertten muzdarip olup bu posta gelen anneler, doktorunuza zeytinyağını sorun. Bebeğinizin bünyesine göre miktarına karar verin. Doktor bize günde üç çay kaşığı dedi ama çok fazla söyledi; bize iki günde bir yarım çay kaşığı yetiyor.

Kolik zaten 3. Ayda geriler ve son bulur.
Nadir olarak 6 aya kadar uzayabilir, yani zeytinyağı ile alakası olmayabilir.
Ayrıca gazlı bebek ayrı, kolik ayrı.
Çocuk gazını çıkarınca kolik durumu kesilmez ki.

X