Kizlarrrrr gelin puf noktalarini paylasalim :)))

mercan_dilara

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
26 Şubat 2008
991
2
Arkadaslar bu yeni baslikta herkesin bebislerle ilgili bidigi, bazi pratik teknikleri veya puf noktalarini paylasalim istedim:)
Ben bunlari annemden ogrendim o gelene kadar bunlari uygulamak hic aklimma gelmemisti.Belki sizlerde biliyorsunuzdur ama belki benim gibi bilmeyenler olabilir diye dusundum :)
1-Bebisleri banyo yaptirdiktan sonra kulaklarini nasil temizliyorsunuz?
Bildiginiz gibi kulak cubuklariyla sadece kulagin kepcesini silmeniz gerekiyor.Eger icine uygularsaniz kirleri geriye dogru itmis olursunuz ama temizlemezsenizde islak kaldigi icin kulaklari iltihaplanabilir..
Iste puf noktasi....Ince bir tulbenti bebegin kulak deligin ustune gergince tutun ve dudaklarinizla tulbentin uzerinden hafifce nefesinizi icinize cekin.Her iki kulagada bu islemi yaptiktan sonra tulbentin icerdeki sutu cekip nemlendigini goreceksiniz.
2-Bebislerin burnunu nasil temizliyorsunuz?
Bu eczanelrde burun pompalari satiliyor ama onlar bebislerin sumukleri sivi haldeyken almak icin oysa sumukler kuruyup sertlestiginde alamak icin hic bir ise yaramiyor.Meleklerimiz de burunlari tiklai oldugu icin yaygarayi basiyor.
Iste puf noktasi...Kuyumcularin altin taktigi kucuk boy cengelli igeneyle bunu cozebilirsiniz.Cengelli ignenin yuvarlak olan kismini bebegin burnunu temizlemek icin burnuna hafifce sokup cikardiginizda fazla zorlanmadan nasil da kolay temizlendigini goreceksiniz.
Bunlarin disinda daha once yazmistim ama burada tekrar etmek istedim.
Kabizlik icin tavsiyem.Kulak cubugunu zeytinyagina batirip hafifce makatina sokun.Arkasindan yapacaginiz masajla bebeginiz huzura kavusacaktir.Masaj da su sekilde oluyor.Ayaklarini birlestirip geriye karnina dogru hafif bir baskiyla itiyorsunuz icinizden 5 saniye sayin bu hareketi arka arkaya bir kac kez tekrarlayin ve sonrasinda yuvarlak yuvarlak karin masajiyla sonlandirin....
Bir de yine bu kolik aglama konusunda gerci artik herkes biliyor ama butun bilgilerin bir arada olmasi acisndan burayada alayim dedim.Eger bebisler hic bir sorun olmadigi halde agliyorsa elektrik suprgesini veya sac kurutma makinesini calistirin .Nasil sustugunu gorup sasiracaksiniz.

Umarim bu bilgilerin bir faydasi olur.Belki diger tecrubeli annelerimizde kendi tecrubelrini paylasir bizimle :teytey::dance:

Son düzenleme:
gerçekten çok faydalı bir bölüm olcagına eminim..çok teşekkürler mayısın cici annelerine...lütfen aklınıza gelen tüm detayları yazın..özelliklekendi annesi;kayınvalidesi vs..den uzak olan benim gibi panik anne adaylarının çok işine yarayacak bu bilgiler...Allah razı olsun sizden..elleriniz ddert görmesin...

Teşekkür Ederim Canim Bilgilerini Paylaştiğin Için Bende Ailemden Uzağim Ve Tekim çevremde Bunlari Bana Tavsiye Edecek Hiç Kimsem Yok Inşallah Buradan Da Takip Ederek Sorunsuz Bi Bebeklik çağini Atlatmiş Oluruz

kızlar sancı için acı elma yağı ile karnına ve topuklarına masaj yapabilirsiniz.

birde kabızlık için anne sütünü sağıp içine biraz kurumaya katıp bir-iki çay kaşığı verirseniz iyi gelir (dr umuz önermişti)

bu da anneler için emzirmeden önce göğsünüzü sıkın gelen bir iki damla sütü göğüs ucunave çevresine sürün çatlamaz. ben geç öğrendim. ama siz deneyin

bizde göğüs çatlağı için pamuğu küçük küçük koparıp top şeklinde bir cezveye koyduk üzerine su ve karbonat bir çay kaşığı karbonat kaynatıp bir kavnozada soğuttuk emzirmeden önce siliyorum göğsümü hem bebeğin ağzın da pamukçuk olmazmış hemde göğüs çatlağı yumuşarmış...kayınvalidem söyledi.....
süt olsun diye humana anne sütü arttırıcı otları var keisnlikle için fışkırtıyor....
bebişin altını saf zeytin yağı ile yağlıyoruz hem pişmiyor hem de besliyor....

Kizlar bebisinizin agzinda pamukcuk olusmussa yapmaniz gereken sey hemn temizlemek.Cunku agzinda durdukca daha beter yaraya donuyir.Biraz agladigi icn zorlanabilirsiniz ama sonucunu dusunerek katlancaksiniz.
Yapmaniz gereken bir kaba koyacginiz temiz icme suyunun icine cay kasiginin burnuyla karbonat atin.Parmaginiza doladaginiz tulbent veya gazli bez gibi temiz bir bezi bu suya batirip bebegin agzinin icini ve damagini temizleyin.Dedigim gibi belki ilk basta biraz aglayacak ama daha sonra o kadar rahatlayacak ki...(.Bu da annemden ogrendigim baska bir metod)

kızlar bebegınızı yıkadıgız suda bebegınıze dokecegınız son suyun ıcıne bır avuc tuz atın soyle bı karıstırın dokun bebegınızde asla pısık olmadıgını goreceksınız ayrıca hıcbır pısık kremı kullanmayın sadece arko klAasık kullanın pısıgı anında gececektır hem daha dogal hem ucuz hem daha cok ıse yerıyor deneyın..

bebeğinizin derileri pul pul oluyorsa banyo yaptırmadan önce saf zeytinyağla masaj yapın deriler nasıl soyulup elinize gelicek bi kaç kez yaptıktan sonra bebeğin kendi derisi ortaya çıkıyor zaten.banyodan sonrada tabiki bebe yağı :) sonrada bi güzel uyku

gaz sancısına bıraz suda corekotunu bı tasım kaynatın ılıtıp ıcırın bu sancıyı alıyor ayrıca bır fıncan suya cay kasıgı ucuyla kımyon kaynatın ıcırın ılık havlu ve masaj yontemını uygulayın gazı anında cıksın.

kafasında konak oluyorsa eger banyodan onbes dakıka once zeytınyagına kasıgın ucuyla karbonat atın kafasına surun oyle banyo yaptırın kabarıp dokulecektır yasıkk bebısler kasınmasın

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…