Mutfak Püf Noktaları Kızlar yardımınıza ihtiyacım var...

duygukardelen

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
16 Aralık 2007
28
0
43
BEN bundan yaklaşık 1 ay önce pazardan 10 kg bamya aldım bamyalar taze ve diriydi annemlerin ve çevredekilerin tarifine göre başlarını yuvarlak kesip soğuk suda yıkayıp 5 kg domatesi sos haline gelene kadar pişirip bamyaları az kavurup soğuyunca buzdolabı poşetlerinde defreeze attım 2 kez pişirme deneyimimde müthiş hayal kırıklığı yaşadım bamyalar pişmiyor tadı bir garip oldu düdüklüde 2 saate yakın pişirmeme rağmen sanki pişmemiş gibi daha önceden hiç dondurucuya yiyecek atmadım ama taze bamya çok severim ve yazın pişiririm aldığımız bamyalar tazeydi niye böyle oldu moralim bozuldu kızlar emeğime yazık oldu nerde yanlış yaptım en azından diğerlerini nasıl tüketiriz fikirlerinizi bekliyorum kızlar ne olur yardım.

acikcasi bamya hic yapmadim ama zannedersem bamyalari haslasan daha iyi olur....bamyalari hafif diri kivamda haslarsan belki daha iyi sonuc alabilirsin...

canım bamyayı ayıklarsın ama yıkamadan beklesin. bolca domatesi rendele. buzdolabı poşetlerine böl. üzerine hemen yıkayıp sümüklenmesine fırsat vermeden domates rendesinin üstüne bölüştür. öylece buzluğa at. biz hep böyle yaparız. hiç sümüklenmez hemde tadı tazecik kalır...

X